Panimotuotteiden kokonaismyynti laski alkuvuonna

Virvoitusjuomien myynti kasvoi mutta esimerkiksi oluiden ja siiderien myynti laski. Virvoitusjuomien myynti kasvoi mutta esimerkiksi oluiden ja siiderien myynti laski. Kuva: Jane Iltanen

Panimotuotteiden kokonaismyynti Suomessa laski vuoden toisella vuosineljänneksellä verrattuna viime vuoteen. Huhtikuun ja kesäkuun välisenä aikana kotimaassa myytiin panimojuomia yhteensä 231,9 miljoonaa litraa, mikä on 4,2 prosenttia vähemmän kuin vastaavana ajankohtana viime vuonna.

Myynnin laskua selittää osaltaan viileä ja sateinen alkukesä. Long drink -juomia myytiin peräti 29,2 prosenttia vähemmän kuin vuotta aiemmin ja siidereitä 15,7 prosenttia vähemmän.

– Kesäkuussa tuli tasan vuosi täyteen alkoholilain uudistuksesta, jossa alle kahdeksan prosenttisten viinien tulo kauppoihin sallittiin. Samassa ajanjaksossa näemme kotimaisten panimotuotteiden myynnissä sään vaikutusta suurempaa laskua, sanoo Panimoliiton toimitusjohtaja Lasse Pipinen tiedotteessa.

Olutta myytiin 86,1 miljoonaa litraa, 3,5 prosenttia vähemmän kuin vuotta aiemmin. Tarkasteltaessa eri vahvuusluokkia tilastoista käy ilmi, että vahvojen, yli 5,5-prosenttisten oluiden myynti kasvoi edellisvuodesta. Samaan aikaan mietojen oluiden myynti on jatkanut laskuaan.

Sen sijaan virvoitusjuomien myynti kasvoi 3,3 miljoonalla litralla eli 3,7 prosenttia, yhteensä 92,6 miljoonaan litraan. Virvoitusjuomat olivat ainoa tuoteryhmä, jossa myynti kasvoi vuoden takaisesta.

Alkoholi- ja virvoitusjuomaveroina ala tuottaa valtiolle lähes 1,3 miljardia euroa vuodessa. Kuluvan vuoden kolmannen neljänneksen kehityksessä tärkeään rooliin nousevat sääolosuhteet sekä kulutustottumusten muutokset.

– Säällä on Suomessa aina suuri vaikutus panimotuotteiden kysyntään. Samaan aikaan suomalaiset kuluttavat entistä vähemmän alkoholia ja päättäjät tekevät alkoholin saatavuuteen vähittäiskaupassa muutoksia. Seuraamme siis tilannetta ja toivomme, että markkina säilyy kotimaiselle teollisuudelle ja työpaikoille suotuisana – heinäkuun auringonpaistetta myöten, sanoo Pipinen.

Tilasto ei sisällä Panimo- ja virvoitusjuomateollisuusliiton ulkopuolisten toimijoiden myyntilukuja eikä panimotuotteiden tilastoimatonta yksityistuontia. Tilasto sisältää kaikki Panimoliiton jäsenyritysten tuotemerkit ja mahdolliset kaupalle tehdyt merkit.

Panimo- ja virvoitusjuomateollisuusliitto ry on olutta, siideriä ja long drink -juomia sekä virvoitusjuomia ja kivennäisvesiä valmistavan kotimaisen elinkeinon edunvalvoja. Liiton jäsenyritykset ovat Oy Hartwall Ab, MBH Breweries Oy, Momentin Group Oy, Olvi Oyj, Red Bull Finland Oy ja Oy Sinebrychoff Ab.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Emme luvanneet euron bensaa

Bensan ja dieselin hinta näytti tältä syyskuun lopussa.

Aamuset -lehdessä (13.10.) julkaistussa mielipidekirjoituksessa väitetään, että perussuomalaiset lupasivat ennen eduskuntavaaleja poistaa polttoaineverot kokonaan. Väite kaipaisi tuekseen muutakin kuin mielikuvia.

Sofia Virta: Jokainen asteen kymmenys on turvallisuuskysymys

YK:n ympäristöohjelman UNEPin mukaan maapallon lämpeneminen ylittää väistämättä 1,5 astetta. Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta lupaa, että jos vihreät on seuraavassa hallituksessa, puolue tekee kaikkensa, että ympäristöturvallisuus otetaan osaksi kokonaisturvallisuuden tilannekuvaa ja päätöksentekoa. Vihreät on jo julkaissut oman hiilineutraaliuskarttansa, ja Virta vaatii myös muita puolueita osoittamaan omat konkreettiset suunnitelmansa.

Punaviini Alkon kesän yllättäjä

Punaviinin osuus viinimyynnistä oli vuoden kolmannella neljänneksellä 35 prosenttia.

Alkon myyntilitrat laskivat 1,9 prosenttia vuoden kolmannella kvartaalilla verrattuna edellisen vuoden vastaavaan ajankohtaan. Punaviini nousi Alkon kesän myynnin yllättäjäksi, vaikka viinien kokonaismyynti laski. Panimotuotteiden myynti kasvoi 21 prosenttia ja alkoholittomien 16 prosenttia. Samalla laajennetut aukioloajat ovat muuttaneet asiakkaiden asiointirytmiä: sunnuntai on löytänyt paikkansa uutena ostospäivänä, ja asiointia on siirtynyt myös lauantain myöhemmille tunneille.

Lounais-Suomen poliisi varoittaa kaupan henkilökuntana esiintyvistä rikollisista

Lounais-Suomen poliisille on tehty viime aikoina useita ilmoituksia kauppiaaksi tai kaupan työntekijäksi tekeytyneistä henkilöistä, jotka ovat onnistuneet anastamaan maksukortteja tullessaan palauttamaan lähikaupassa suoritettua liiallista korttimaksua ihmisten oville.

Kymmenen minuutin tarkistus voi säästää jopa 100 000 euroa

Lattiakaivo kannattaa puhdistaa säännöllisesti. Näin saa pidettyä ikävät viemärihajut poissa asuintiloista.

Lattiakaivon puhdistus, pesukoneen letkujen tarkistus tai jääkaapin taustan imurointi vievät vain muutaman minuutin. Pohjola Vakuutus koosti vahinkotilastoistaan listan asioista, joiden tarkastamisen laiminlyönti voi johtaa pahimmillaan kymmenien tai jopa satojen tuhansien eurojen vahinkoihin.

Piirilääkärijärjestelmä oli valtion tehokas tiedonkeruukoneisto

Suomen piirilääkärijärjestelmä ei ollut vain terveydenhuollon organisaatio, vaan myös valtion tehokas biopoliittinen kontrolliväline. Väitöstutkimus osoittaa, että piirilääkärien tuottama tieto kytkeytyi tiiviisti väestön valvontaan ja ohjaamiseen. Tutkimus myös täydentää kuvaa Elias Lönnrotista lääkärinä.

Raision Loimu vie Mestaruusliigan Kalevanniemen liikuntahalliin Naantaliin

Loimu pelaa lentopalloilun Mestaruusliigaa Kalevanniemen uudessa palloiluhallissa 4. marraskuuta.

Raision Loimu vie lentopalloilun Mestaruusliigan Naantaliin keskiviikkona 4. marraskuuta. Loimun 50. pääsarjakauden erikoisottelu pelataan uudessa Kalevanniemen liikuntahallissa. Ilta käynnistyy yritystapahtumalla Naantalin Kylpylässä ja huipentuu Mestaruusliigaotteluun.

Veritas käynnistää muutosneuvottelut, enintään 11 työsuhdetta vaarassa

Työeläkeyhtiö Veritas käynnistää yhteistoimintalain mukaiset muutosneuvottelut, jotka koskevat osaa organisaatiosta. Muutosneuvottelujen taustalla on tarve arvioida yhtiön toimintaa ja organisaatiorakennetta suhteessa toimintaympäristössä tapahtuneisiin muutoksiin. Suunniteltujen muutosten tavoitteena on uudistaa ja tehostaa toimintaa sekä kehittää toimintatapoja ja prosesseja.

Liedon Hankinta vahvistaa asemaansa alihankintatapahtumana

Mika Stepanoff.

Liedon Hankinta kokoaa torstaina 22. lokakuuta kello 12–17 loppuunmyydylle Metsämäki Areenalle liki sata yritystä esittelemään osaamistaan, tuotteitaan ja palveluitaan. Toista kertaa järjestettävän tapahtuman kaikki messuosastot on myyty loppuun, ja lisää yrityksiä on jo jonossa mahdollisten peruutuspaikkojen varalle. Tapahtuma on herättänyt kiinnostusta myös Varsinais-Suomen ulkopuolella.

Oikaisu

Kirjailija Katja Kallion vuonna 2017 ilmestyneen romaanin nimi oli Yön kantaja , eikä Yön puolella , kuten painetussa Aamuset -lehdessä (13.10.) väitettiin.

Junnila tarkkailemaan Serbian vaaleja

Etyjin parlamentaarisen yleiskokouksen Suomen valtuuskunnan varapuheenjohtaja Vilhelm Junnila (ps.) osallistuu Etyjin vaalitarkkailuoperaatioon Serbian ennenaikaisissa parlamenttivaaleissa tulevana viikonloppuna.

Teatteriopiskelijat halusivat tehdä monologin naiseksi kasvamisesta – todellisuus pakotti puhumaan seksuaalisesta väkivallasta

Kiiltokuvatyttö on ensi-illassa 24. lokakuuta.

Teatteri-ilmaisun ohjaajiksi (AMK) opiskelevat Jaina Saviainen ja Essi Vuori tekevät 24. lokakuuta Turun AMK:n Taideakatemialle ensi-iltaan tulevaa yhteistä taiteellista opinnäytetyötä Kiiltokuvatyttö . Karkuteillä-kollektiivin aihelähtöinen teos sai prosessissa merkittävän käänteen, kun naiseksi kasvamisen aihe syventyikin seksuaaliseen hyväksikäyttöön.

Turun satama ja pääurakoitsija Oteran Oy allekirjoittivat mittavan S2-laituriurakan sopimuksen

Turun sataman uudistuminen etenee. Turun Satama Oy ja pääurakoitsija Oteran Oy ovat allekirjoittaneet sopimuksen Fregatti-terminaalin toisen laiturin (S2) urakasta, joka vie eteenpäin sataman pitkäjänteistä kehittämistä ja luo edellytyksiä tulevaisuuden matkustajaliikenteelle.

Pullonpalautuskuiteilla tukea raisiolaisille junioriurheiluseuroille

Lahjoituksen saajien urheiluseurojen edustajia: Laura Kontto RNK:sta (oik.), Niko Dahlgren Raision Urheilijat/Uintijaostosta, Jari Lehtonen sekä Mia Lehtonen Raision Loimu Junioreista, Kari Kannisto SCR Raisiosta ja Timo Kuusela RaiFusta sekä LC Raision edustajat Jukka Rantala ja Kauko Mannerjärvi.

Lions Club Raisio lahjoitti lähes 3 000 euroa viidelle raisiolaiselle junioriurheiluseuralle käytettäväksi kattamaan pienituloisten perheiden juniorien kausimaksuja. Lahjoituksen tavoitteena on mahdollistaa mahdollisimman monen nuoren harrastuksen jatkuminen perheen taloudellisesta tilanteesta huolimatta.

Paimion laboratorio muuttaa Paimion terveysasemalle

Paimion laboratorio muuttaa Naskarlanraitilta Paimion terveysasemalle. Nykyisen toimipisteen toiminta päättyy 23. lokakuuta, ja uusi laboratorio avataan terveysasemalla maanantaina 2. marraskuuta. Muuton vuoksi Paimion laboratorion näytteenotto suljetaan viikon ajaksi.

Miten sähköautosta saadaan osia tehokkaasti uudelleenkäyttöön? – Turun AMK tekee purkukokeita

Sähköautossa on vähemmän purettavia osia kuin polttomoottoriautossa, sillä siitä puuttuvat moottori, pakoputkisto ja polttoainejärjestelmä.

Turun ammattikorkeakoulu selvittää, miten sähköautojen purkamista voidaan tehostaa ja siten saada yhä useampia osia uudelleenkäyttöön. Ensimmäiset sähköautot tulevat käyttöikänsä päähän samaan aikaan, kun EU:n uusi asetus tuo autojen kierrätykselle uusia vaatimuksia.

KKV esittää Lounais-Suomen elinvoimakeskukselle 85 000 euron seuraamusmaksua laittomasta suorahankinnasta

Kilpailu- ja kuluttajavirasto (KKV) esittää, että markkinaoikeus määrää Lounais-Suomen elinvoimakeskukselle 85 000 euron seuraamusmaksun välitihtaalien suorahankinnasta. KKV antoi myös huomautuksen kesällä 2024 kilpailuttamatta tehdystä tihtaalien, poijujen ja maatuen hankinnasta.

Kela: Yrityskaupassa ostetut fysioterapiayritykset nostavat hintojaan ja vähentävät laatupanostuksiaan

Kelan tutkimuksen mukaan yrityskaupassa ostetut fysioterapiayritykset nostivat tarjoushintojaan keskimäärin noin neljä prosenttia. Samalla niiden kilpailutuksissa saamat laatupisteet vähenivät selvästi. Muutokset näkyivät heti yrityskaupan jälkeisessä kilpailutuksessa ja jatkuivat seuraavalla hankintakierroksella.

Näköislehti

Urheilu

Raision Loimu vie Mestaruusliigan Kalevanniemen liikuntahalliin Naantaliin

Loimu pelaa lentopalloilun Mestaruusliigaa Kalevanniemen uudessa palloiluhallissa 4. marraskuuta.

Raision Loimu vie lentopalloilun Mestaruusliigan Naantaliin keskiviikkona 4. marraskuuta. Loimun 50. pääsarjakauden erikoisottelu pelataan uudessa Kalevanniemen liikuntahallissa. Ilta käynnistyy yritystapahtumalla Naantalin Kylpylässä ja huipentuu Mestaruusliigaotteluun.

Miekkailun huippunimet kohtaavat Kupittaalla

Inka Mikkilä.

Suomalaisen miekkailun perinteisin suurkilpailu Kupittaa Tournament järjestetään Turussa lauantaina 24. lokakuuta. Kupittaan urheiluhallissa nähdään kotimaisia huippumiekkailijoita sekä kansainvälisiä haastajia Ruotsista. Mukana on myös aivan maailman huipulla kilpailevia urheilijoita, jotka saapuvat Turkuun suoraan Marokon maailmancupista. Isäntäseura Turun Miekkailijat lähtee kilpailuun peräti 18 miekkailijan voimin.

Timo Zaal jatkaa TPS:n paidassa – ainakin paperilla

Timo Zaal.

Turun Palloseura on käyttänyt keskikenttäpelaaja Timo Zaalin sopimuksessa olleen option. Zaal jatkaa TPS:ssä kauden 2027 loppuun ulottuvalla sopimuksella.

Halu kehittyä toi Miisa Turusen TPS:ään

Tärkein syy Miisa Turuselle TPS:ään siirtymisessä oli halu kehittyä. – Joukkueessa on aito fiilis, että halutaan kehittyä joukkueen ja yksilöinä, ja konkreettisesti tehdään asioita sen eteen. Luulen, että se on myös yksi syy TPS:n menestykseen, Turunen toteaa.

Poikkeuksellinen salibandyn pelaaja, huikea lahjakkuus, tällaisia pelaajia syntyy vain yksi sukupolveen… Muun muassa tämäntapaisilla luonnehdinnoilla on kuvattu jo vuosia TPS:ään täksi kaudeksi siirtynyttä Miisa Turusta , vaikka hän vasta viime viikonloppuna täytti 21 vuotta.

Legendat pysyvät pystyssä Hamarassa

Hamara X -kamppailu-urheilutapahtuma 7. marraskuuta marssittaa häkkiin kaksi suomalaisen vapaaottelun legendaa, kun Markus Rytöhonka ja Janne Elonen-Kulmala kohtaavat. Espoolaisten mittelö käydään kuitenkin vapaaottelun sijaan pystyotteluna, K1-säännöin.

Otteluanalyysi: Vajaamiehinen AC Oulu ryöväsi pisteet tehottomalta Interiltä

Herman Sjögrell (vas.) teki Interin ainokaisen.

AC Oulu aiheutti Interille järkytyksen ryöväämällä jalkapalloilun Veikkausliigassa pisteet lisäajalla ja vajaamiehisenä 1–2. Inter tasoitti AC Oulun johdon ja haki voittomaalia, kun vierailijoiden maalivahti Miguel Santos lensi kentältä suoralla punaisella 86. minuutilla. Toisin kuitenkin kävi. Jussi Niskan virhe omassa kenttäpäässä kostautui ja Juuso Mäkeläinen iski Roope Riskin syötöstä voittomaalin, kun lisäaikaa oli pelattu toista minuuttia.