Oluiden myynnissä kasvua yli 20 prosenttia Alkossa

Oktoberfest näkyy Alkon olutmyynnissä. Oktoberfest näkyy Alkon olutmyynnissä. Kuva: Oleksandra Polishchuk

Alkon elokuun kokonaislitramyynti laski 8,3 prosenttia. Tämän vuoden elokuussa myyntipäiviä oli yksi vähemmän. Kun myyntipäiväkorjaus huomioidaan viime vuoden elokuuhun verrattuna, laski litramyynti noin neljä prosenttia.

Viinien myyntilitrat laskivat 11,4 prosenttia ja väkevien 11,6 prosenttia. Panimotuotteiden (juomasekoitukset, oluet ja siiderit) myynti nousi 13,8 prosenttia ja alkoholittomien myynti nousi 45,7 prosenttia.

Tammi–elokuun myynti laski 10,2 prosenttia verrattuna viime vuoden vastaavaan ajankohtaan. Alkoholilaki on vaikuttanut Alkon myyntiin odotetusti. Tarkemmat myyntitilastot löytyvät Alkon verkkosivuilta.

Kun illat pimenevät ja ilma viilenee, viinilasissa saa maistua syksyn syvä sävy.

– Syksy herättää kaipuun täyteläisempiin makuihin. Nyt laitetaan herkemmin tarjolle ne voimakkaammat, tanniinisemmat ja maanläheisemmät punaviinit, jotka kesällä usein jäävät taka-alalle, kertoo tuoteviestintäpäällikkö Anri Lindström tiedotteessa.

– Yksi suomalaisten ehdoton suosikki on Italia, joka on Alkon toiseksi suurin viinimaa Chilen jälkeen litramyyntien perusteella. Italia tarjoaa poikkeuksellisen monipuolisen punaviinien kirjon – jokaisella alueella on oma luonteensa, rypälelajikkeensa ja ruokakulttuurinsa. Syksy on täydellinen aika tutustua näihin viineihin.

– Meillä on osassa myymälöitä tarjolla kuukausittaiset erikoiserät, jotka ilmestyvät myymälään aina kuunvaihteen tienoilla. Nyt meillä on upea Veneton Valpolicellan viiniteema, joka vie asiakkaamme Pohjois-Italian vehreille kukkuloille, missä Corvina, Corvinone, Rondinella ja Molinara sekä joukko muita rypälelajikkeita muuntuvat ainutlaatuisiksi viineiksi. Nyt on hieno mahdollisuus tutustua Valpolicellan viiniperheen koko kirjoon.

Syksy tuo tullessaan sadonkorjuun juhlan, ja sen kruunaa klassinen Oktoberfest, joka tuo Alkoon Münchenin kansanjuhlan klassikot sekä muita juhlaoluita.

– Perinteikkäiden müncheniläispanimoiden oluita on kaikkiaan kuusi, joista meille on saatu jälleen peräti viisi. Oktoberfestin maukkaissa laatulagereissa on kaksi tyylisuuntaa, märzen ja festbier. Märzenissä on vankkaa runkoa ja leipäisyyttä. Sitä vaaleampaan suuntaan kehittynyt festbier-juhlaolut puolestaan on maultaan hieman raikkaampi ja kevyempi, mutta silti runsas.”

Alkon syksyn baijerilaista olutvalikoimaa täydentämään on poimittu kolme kausiolutta – kaksi perinteisen tyylin festbieriä sekä Oktoberfestin henkeen sopiva vehnäolut.

– Olemme tosi iloisia siitä, että asiakas on löytänyt meidät myös oluiden ostopaikkana. Oluiden myynti kasvoi noin 23 prosenttia, kun vertaamme viime vuoden vastaavaan ajankohtaan. Oktoberfest-oluiden myynti on saanut hyvän startin. Lisäksi meihin luotetaan perinteisempien oluttyylien ostopaikkana.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Oluiden myynnissä kasvua yli 20 prosenttia Alkossa

Oktoberfest näkyy Alkon olutmyynnissä.

Alkon elokuun kokonaislitramyynti laski 8,3 prosenttia. Tämän vuoden elokuussa myyntipäiviä oli yksi vähemmän. Kun myyntipäiväkorjaus huomioidaan viime vuoden elokuuhun verrattuna, laski litramyynti noin neljä prosenttia.

Oppilasta kunnolla turpaan

Törmäsin Threads -pikaviestipalvelussa keskusteluun, jossa 1980–90-luvuilla peruskoulua käyneet muistelivat taitoaineiden tunteja. Vähemmän yllättäen muistot olivat ikäviä.

Kolmannes suomalaisista vastuullisia kuluttajia

Asiakastieto on toteuttanut Iro Researchin kanssa laajan valtakunnallisen vastuullisuustutkimuksen, jossa selvitettiin suomalaisten kuluttamista, sen vastuullisuutta ja heidän ajatuksiaan vastuullisuuden eri ulottuvuuksista. Kattavaan tutkimukseen osallistui lähes 2 400 vastaajaa.

Viljakuivurin lämmönvaihdin kärähti Maskussa

Viljakuivurin lämmönvaihdin kärähti Maskun Ohensaaressa perjantaina iltapäivällä. Varsinaista paloa ei syttynyt.

Suomalainen nykytaide kohtaa andalusialaisen tradition

Compañía Kaari & Roni Martin nähdään Littoisten työväentalolla.

Compañia Kaari ja Roni Martinin teos Compañia Kaari & Roni Martin goes ROOTS nähdään syyskuussa kuudella paikkakunnalla Etelä-Suomessa. Kiertue käynnistyi 3. syyskuuta Hangosta ja huipentuu 18. syyskuuta Littoisten työväentalolle.

Kaksi henkilöautoa kolaroi Aurassa

Kaksi henkilöautoa kolaroi ysitiellä Aurassa perjantaina iltapäivällä. Molemmissa autoissa oli ainoastaan kuljettajat, jotka ensihoito vei tarkistettavaksi.

Kalle Parviainen jatkaa FC Interin urheilujohtajana

Kalle Parviainen.

FC Inter on vakinaistanut Kalle Parviaisen sopimuksen urheilujohtajan tehtävästä.

Eläinten hyvinvointilaki säätää – koirilla oltava jatkuvasti puhdasta juomavettä

Eläinten hyvinvointilain mukaan koirilla pitää olla juomavettä jatkuvasti, ympäri vuoden. Koiran pysyvässä pitopaikassa, esimerkiksi kotipihalla olevassa aitauksessa, on oltava juomavettä koko ajan. Jatkuvan vedensaannin vaatimuksesta voidaan poiketa ainoastaan poikkeuksena erityisissä tilanteissa ammattimaisilla rekikoiratarhoilla pakkassäällä.

Uusi digitaalinen interventio auttaa ukrainalaisia tukemaan lastensa mielenterveyttä sodan aikana

 Tutkimusryhmän jäseniä: kehityspäällikkö Sanna Hinkka-Yli-Salomäki (vas.), datamanageri Riku Hägg, professori Andre Sourander, professori Olga Osokina, kehityspäällikkö Terja Ristkari, tutkijatohtori Sanju Silwal ja yliopisto-opettaja Tarja Korpilahti-Leino.

Turun yliopiston Lastenpsykiatrian tutkimuskeskuksen tutkimusryhmä on kehittänyt digitaalisen intervention auttamaan Ukrainan huoltajia tukemaan lapsiaan ahdistavissa tilanteissa. Internetpohjainen ohjelma on saatavilla ukrainaksi ja sisältää psykoedukatiivista itseopiskelumateriaalia teksti- ja videomuodossa. Käynnissä olevassa pilottitutkimuksessa arvioidaan ohjelman toteutettavuutta ja vaikuttavuutta.

Muovikassien kysyntä laski

S-ryhmän ruokakaupoissa (Prisma, S-market, Sale, Alepa) on tehty toimenpiteitä muovikassien määrän vähentämiseksi. Toukokuun alussa aloitetun uuden myymäläviestinnän sekä eri kassivaihtoehtoja koskeneen hintamuutoksen myötä yhä harvempi osti muovikassin tänä kesänä.

Ystäväpiiri-toiminnan pilotti tavoittelee ikääntyneiden yksinäisyyden vähentämistä

Viime vuonna tehdyn Terve Suomi -tutkimuksen mukaan Varsinais-Suomessa 8,1 prosenttia 75 vuotta täyttäneistä tuntee itsensä yksinäiseksi. Yksinäisyydellä on tutkitusti negatiivisia vaikutuksia paitsi ikääntyneen hyvinvointiin, myös fyysiseen terveyteen.

Turun Stockmann-tavaratalon remontti valmistunut

Tavaratalossa on erillinen tennareihin ja lenkkareihin keskittyvä alue.

Turun Stockmann-tavaratalon toisen kerroksen remontti on valmistunut. Tavaratalo juhlii tulevana viikonloppuna uudistunutta ilmettään. Tavaratalon katutaso remontoitiin noin kaksi vuotta sitten. Nyt toinen kerros on saanut uuden ilmeen. Kakkoskerroksessa ovat miesten muodin tuotteet, naisten alusvaatteet ja jalkineet.

Nuoruusiän ADHD-oireet vaikuttavat aikuisiän tuloihin epäsuorasti koulutuksen ja mielenterveyden kautta

Oulun yliopiston kliinisen lääketieteen tutkimusyksikkö ja kauppakorkeakoulu ovat selvittäneet, miten nuoruusiän ADHD:n (aktiivisuuden ja tarkkaavuuden häiriö) ja uhmakkuushäiriön (ODD) oireet liittyvät aikuisiän tuloihin.

Submarinan tarina jatkuu disco- ja tanssi-illoissa

Disco palaa Submarinaan.

K45 DISCO tekee paluun syksyllä, kun se muuttaa Radisson Blu Marina Palace Hotelin Submarina-yökerhoon. Submarinan tarina jatkuu disco- ja keväällä myös tanssi-iltojen merkeissä.

Turun Seudun Nivelyhdistys järjestää kymmenen tunnin allasjumppamaratonin

Palvelutalo Esikon altaassa jumpataan Turun päivänä 21. syyskuuta aamusta iltaan, kun Turun Seudun Nivelyhdistys järjestää kymmenen tunnin mittaisen allasjumppamaratonin. Tapahtuma kutsuu kaikki mukaan liikkumaan nivelterveyden ja liikunnan ilon puolesta.

Taantuva hömötiainen joustaa – aikaistanut pesintää jo viikolla

Hömötiainen. Tutkijoita kiinnostaa, millä keinoilla luonnonpopulaatiot voivat sopeutua ihmisen aiheuttamiin nopeisiin ympäristönmuutoksiin.

Oululaiset tali- ja hömötiaiset ovat aikaistaneet pesintäänsä viime vuosikymmeninä. Talitiaiset munivat keväällä pesäänsä ensimmäisen munan nykyisin keskimäärin noin kolme ja hömötiaiset noin seitsemän päivää aikaisemmin kuin viisi vuosikymmentä sitten.

Mielenterveysperusteiset sairauspoissaolot kasvoivat erityisesti sote-alalla

Työterveyslaitoksen rekisteritutkimus osoittaa, että mielenterveysperusteiset sairauspoissaolot lisääntyivät selvästi kaikilla tutkituilla toimialoilla vuosina 2015–21. Nousu oli erityisen rajua sote-alalla ja alle 50-vuotiailla toimihenkilönaisilla. Samalla ahdistuneisuus ohitti masennuksen uusien sairauspoissaolojaksojen yleisimpänä syynä.

Kairiskulman uudessa päiväkodissa tilaa kahdeksalle ryhmälle

Kasper Österback, Robin Loisa ja Eino Mäkinen juhlatunnelmissa Kairiskulman päiväkodin avajaisissa Kaarinassa 1. syyskuuta.

Elokuussa toimintansa aloittanut Kariskulman päiväkoti vietti avajaisjuhlaa lasten ja henkilökunnan kesken Kaarinassa Piispanristillä maanantaina 1. syyskuuta.

Urheilu

Kalle Parviainen jatkaa FC Interin urheilujohtajana

Kalle Parviainen.

FC Inter on vakinaistanut Kalle Parviaisen sopimuksen urheilujohtajan tehtävästä.

Puukkokatsomo: Huipennus edessä

Axel Kouame.

Kotimaisen jalkapalloliigan huipennus, kuuden joukkueen mestaruussarja, käynnistyy lauantaina 13. syyskuuta. Interin osalta mestaruussarja alkaa Gnistanin vieraana. Ensimmäinen mestaruussarjan kotiottelu on edessä 23. syyskuuta, jolloin HJK vierailee Kupittaan nurmella.

Iiro Järvinen jatkaa Interissä myös ensi kaudella

Iiro Järvinen.

FC Inter on käyttänyt keskikenttäpelaaja Iiro Järvisen sopimuksessa olleen option. Järvinen jatkaa Turussa myös kaudella.

Turkulaiset salibandyjoukkueet uuden edessä

TPS:n ja FBC Loiston keskinäisestä taistosta on lupa odottaa entistä tasaisempaa. Kauden ensimmäistä derbyä joudutaan odottamaan lokakuun alkuun.

TPS ja Loisto lähtevät F-liigan kauteen muuttuneessa tilanteessa

TPS:n Mika Suoraniemi luottaa kauden kynnyksellä ympärillään oleviin

Mika Suoraniemi on toiminut TPS:ssä muun muassa pelaajana, juniorivalmentajana, pelaajatarkkailijana ja nyt urheilutoimenjohtajana.

Liiga-kausi käynnistyy huomenna 9. syyskuuta, kun kiekko putoaa Hämeenlinnassa jäähän HPK–TPS-ottelun alkamisen merkiksi. Myös pitkän päivätyön TPS:ssä eri rooleissa tehneelle Mika Suoraniemelle uusi kausi on uuden alku. Alkava kausi on Suoraniemen ensimmäinen TPS:n urheilutoimenjohtajana.

Otteluanalyysi: Onni Helén ja Elmer Vauhkonen sulattivat EIF:n puolustuksen

Onni Helén iski kaksi maalia.

TPS pudotti EIF:n kyydistä toisen puoliajan alussa ja eteni 4–0-voittoon jalkapalloilun Ykkösliigan ottelussa Kupittaalla. TPS vankisti asemaansa sarjan kärjessä. FC Lahti, joka on pelannut ottelun vähemmän, vaanii kuitenkin kolmen pisteen päässä.