Väitös: Yhteiskehittämiseen perustuva verkkokotoutumiskoulutus vahvistaa osallisuutta ja opettajien muuttuvaa asiantuntijuutta

Anita Hartikainen.
Anita Hartikainen. Kuva: Turun yliopisto

Anita Hartikainen tarkasteli tietojenkäsittelytieteen alan väitöksessään verkossa toteutettavan kotoutumiskoulutuksen muotoilua ja kehittämistä. Parhaimmillaan verkkokoulutus voi tukea hyvin erilaisista taustoista tulevien maahanmuuttajien kotoutumista, osallisuutta ja työllistymistä. Onnistuminen edellyttää opettajilta kykyä rakentaa merkityksellistä vuorovaikutusta teknologiavälitteisessä ympäristössä ja kehittää koulutusta aktiivisesti yhdessä muiden toimijoiden kanssa.

Verkossa toteutettava kotoutumiskoulutus voi parhaimmillaan tukea hyvin erilaisista koulutustaustoista tulevien maahanmuuttajien kotoutumista, osallisuutta ja pääsyä työelämään. Onnistuminen ei kuitenkaan synny pelkästä teknologian käyttöönotosta, vaan pedagogisesti, vuorovaikutuksellisesti ja teknologisesti perustellusta koulutuksen muotoilusta sekä opettajien aktiivisesta roolista kehittäjinä.

Väitöstutkimuksessaan Hartikainen tarkastelee, miten työvoimakoulutuksena järjestettävää kotoutumiskoulutusta toteutetaan verkossa, millaista osaamista opettajat tarvitsevat teknologiavälitteisessä oppimisympäristössä ja miten koulutusta voidaan kehittää yhteiskehittämisen keinoin opettajien, oppijoiden ja sidosryhmien yhteistyönä. Keskiössä on aikuisille maahanmuuttajille suunnattu kieli- ja yhteiskuntakoulutus, jonka tavoitteena on tukea osallistujien työllistymistä ja yhteiskunnallista toimijuutta.

Tutkimus perustuu design science research -lähestymistapaan (DSR), jossa ilmiön kuvaamisen lisäksi suunnitellaan, rakennetaan ja arvioidaan toimivia muotoiluratkaisuja todellisessa toimintaympäristössä.

Tutkimus osoittaa, että laadukas kotoutumiskoulutuksen verkkototeutus rakentuu pedagogisen, vuorovaikutuksellisen ja teknologisen osaamisen toisiaan täydentävästä kokonaisuudesta. Osaamisen tasapaino on ratkaisevaa koulutuksen osallistujien oppimisen, osallisuuden ja työllistymisvalmiuksien kannalta.

Opettajan rooli teknologiavälitteisessä koulutuksessa on laajentunut tiedon välittäjästä oppimisprosessin muotoilijaksi, vuorovaikutuksen rakentajaksi ja kehittäjäksi.

– Yhteisöllisyys ja vuorovaikutus ovat mahdollisia myös verkossa, kun ne suunnitellaan osaksi pedagogista kokonaisuutta. Esimerkiksi ohjatut pienryhmäkeskustelut, yhteiset digitaaliset työskentelyalustat ja työelämätilanteita simuloivat tehtävät tukevat sekä kielen oppimista että ammatillista toimijuutta, kertoo Hartikainen tiedotteessa.

Tutkimuksessa korostuu opettajien aktiivinen rooli muuttuneessa, digitaalisessa toimintaympäristössä. Opettajien työssä näkyvät yrittäjämäiset taidot: aloitteellisuus, rohkeus kokeilla uusia ratkaisuja, kyky reagoida nopeasti muuttuviin tilanteisiin sekä halu kehittää toimintaa yhdessä kollegoiden kanssa. He pilotoivat uusia opetusmenetelmiä, arvioivat niiden toimivuutta ja muokkaavat käytäntöjä palautteen perusteella.

Empatiaperusteinen ymmärrys on keskeinen osa teknologiavälitteistä pedagogiikkaa.

– Oppijoiden erilaiset taustat, elämäntilanteet ja digitaidot on huomioitava konkreettisissa ratkaisuissa. Tutkimuksessani koulutus on toteutettu niin, että teknologiat ja sovellukset valitaan käyttäjien taitojen ja kehityksen mukaan. Lisäksi tarjotaan esimerkiksi selkokielisiä ohjeita, visuaalisia tukimateriaaleja, tallennettuja oppitunteja, vaihtoehtoisia tapoja osoittaa osaamista sekä yksilöllisiä, riittävän usein toistuvia ohjauskeskusteluja verkossa. Empatia näkyy pedagogisissa ja teknologisissa valinnoissa, ei vain puheessa, Hartikainen kuvaa.

Verkossa toteutettavaa kotoutumiskoulutusta on tarjottu Suomessa vuodesta 2015 alkaen, mutta sen pedagogista muotoilua ja kehittämisprosesseja ei ole aiemmin tarkasteltu tietojenkäsittelytieteen tutkimuksen näkökulmasta.

Aluksi verkkokoulutukset palvelivat Pohjois-Suomen kuntien kotoutumiskoulutustarpeita harvaan asutuilla seuduilla, mutta ne ovat sittemmin vakiintuneet yleisesti tarjolla olevaksi vaihtoehdoksi eri puolilla Suomea. Verkkokoulutuksia on tarjottu pääasiassa asiantuntijatehtäviin pyrkiville ja korkeakoulutetuille maahanmuuttajille, jotka hallitsevat jo suomen kielen perusteet. Väitöstutkimus osoittaa, että käyttäjälähtöinen, huolellisesti muotoiltu ja yhteiskehittämällä rakennettu verkkokotoutumiskoulutus voi palvella eri koulutustaustoista tulevia oppijoita.

– Hyvin suunniteltu verkkokoulutus voi tukea myös esimerkiksi heikommin lukevien ja kirjoittavien oppijoiden kotoutumista ja työllistymistä. Tämä edellyttää pedagogisesti perusteltuja ja saavutettavia ratkaisuja, ei pelkkää opetuksen siirtämistä verkkoon. Siksi koulutuksen muotoiluun ja jatkuvaan käyttäjälähtöiseen kehittämiseen on kasvava tarve, Hartikainen toteaa.

Digitalisaatio, maahanmuuttopolitiikan muutokset ja työelämän osaamisvaatimukset tekevät kotoutumiskoulutuksen saavutettavuudesta ja vaikuttavuudesta yhteiskunnallisesti ja poliittisesti ajankohtaisen kysymyksen.

Väitöskirja tuottaa sekä teoreettista että käytännöllistä tietoa siitä, miten teknologiavälitteistä kotoutumiskoulutusta voidaan kehittää systemaattisesti, vaikuttavasti ja yhdenvertaisesti. Samalla se osallistuu laajempaan keskusteluun opettajuuden muutoksesta, digitaalisten julkisten palvelujen kehittämisestä ja koulutuksen roolista työllisyyden ja yhteiskunnallisen osallisuuden vahvistajana.

FM Anita Hartikainen esittää väitöskirjansa Designing Together: Collaborative Approaches to Online Integration Training for Immigrants julkisesti tarkastettavaksi Turun yliopistossa perjantaina 6. maaliskuuta kello 12 (Turun yliopisto, Publicum, Pub1 Mauno Koivisto -sali, Assistentinkatu 7, Turku).

Vastaväittäjänä on professori Kinshuk (Pohjois-Teksasin yliopisto, Yhdysvallat) ja kustoksena professori Erkki Sutinen (Turun yliopisto). Tilaisuus on englanninkielinen. Väitöksen alana on tietojenkäsittelytiede.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Tuontikatu katkaistaan liikenteeltä Pahaniemensillan alta ensi tiistaista lähtien

Tuontikatu katkaistaan liikenteeltä Pahaniemensillan alta tiistaista 28. huhtikuuta lähtien. Työn ajaksi Pansiontielle rakennetaan liikenneympyrä, joka mahdollistaa kulun Ruissaloon sekä Vuoksenniskankadulle. Liikenneympyrä rakennetaan Pansiontie–Tuontiväylä–Vientiväylä-risteyksen kohdalle. Ennen liikenneympyrää liikenne siirretään yhdelle kaistalle kaikista ajosuunnista.

Ajokelit muuttumassa monin paikoin huonoiksi

Suomeen on sääennusteiden mukaan saapumassa lauantaista 25. huhtikuuta alkaen lumisadealue, joka tuo runsaasti lunta maan etelä- ja keskiosiin. Lumisateet alkavat lauantain vastaisena yönä maan länsiosasta ja leviävät päivän aikana etelä- ja keskiosan yli kaakkoon. Runsas lumi- ja räntäsade sekä navakka, puuskittainen tuuli tekevät ajo-olosuhteista vaikeat tai erittäin vaikeat.

Vain joka viides seuraa sähkön hintaa

Jopa 45 prosenttia kotitalouksista on solminut sähkösopimuksen, jossa hinta on kokonaan tai osittain sidottu pörssisähköön.

Tuore selvitys paljastaa, että vain noin joka viides suomalainen (22 %) seuraa sähkön hintaa päivittäin. Suurin osa tarkistaa hinnan harvemmin tai ei lainkaan – ja erityisesti nuorten kohdalla kiinnostus jää selvästi vähäisemmäksi. Tämä tarkoittaa, että monelta jää hyödyntämättä mahdollisuus vaikuttaa omaan sähkölaskuunsa.

Junnila: Naton putkiverkosto ulotettava Suomeen ja Ruotsiin

Kansanedustaja ja talousvaliokunnan puheenjohtaja Vilhelm Junnila (ps.) vaatii Naton pohjoiseurooppalaisen putkiverkoston laajentamista Suomeen ja Ruotsiin. Hän esitti näkemyksensä Delphi Economic Forumissa energiapolitiikkaa käsittelevässä puheenvuorossaan.

Aura Sinfonian konsertissa Alma Meretojan pianokonserton kantaesitys

Alma Meretoja.

Turun konservatorion ja Puolalanmäen musiikkilukion yhteinen sinfoniaorkesteri konsertoi Sigyn-salissa keskiviikkona 29. huhtikuuta kello 19. Konsertti on saanut nimekseen Ikara , kantaesitettävän pianokonserton mukaan. Pianosolistina soittaa teoksen säveltäjä Alma Meretoja ja orkesteria johtaa Olli Vartiainen .

Eurojackpotin potti kohosi 45 miljoonaan euroon – Suomeen yli 900 000 euron voitto

Perjantaina arvottu Eurojackpot ei antanut yhtään täysosumaa, joten ensi viikon tiistaina potissa on tarjolla noin 45 miljoonaa euroa. Suomeen osui yksi arvonnan suurimmista voitoista.

Turku Fashion Gala järjestetään Forum Korttelissa

Turku Fashion Gala järjestetään lauantaina 25. huhtikuuta kello 20 Forum Korttelissa. Ohjelmassa on MILLI O -muotinäytös, A’Krios-muotinäytös ja Dance Show by Enni Bäckmann .

Ikäkausiuimarit kisaavat Impivaaran uimahallissa

Uinti Turku – Åbo Simning ry:n (ÅTUS) järjestää Turussa, Impivaaran uimahallissa 50 metrin radalla kansalliset XXIII GANT Turku Junior Games -uintikilpailut ikäkausiuimareille lauantaina 25. huhtikuuta. Kilpailut alkavat kello 9.30.

Valtakunnalliset tanssikilpailut Ilpoisissa

Mikael Hagelstam.

Ilpoisten palloiluhallissa järjestetään lauantaina 25. huhtikuuta alkaen kello 10 valtakunnalliset vakio- ja latinalaistanssien kilpailut. Kilpailu tuo yhteen tanssiurheilijoita eri puolilta Suomea. Tapahtuman järjestävät Turun alueen seuroista DC Diamond ry ja La' Team ry yhteistyössä.

Luksusta artistin ehdoilla

Musiikista tykkäävien keikoilla käynti on noudatellut perinteisesti tiettyä kaavaa. Esiintyjä lähtee kiertueelle ja yleisö pääsee suhteellisen vähällä vaivalla esiintyjän luokse. Musiikki tulee kuluttajan luokse.

Ethän tuuleta petivaatteita nyt ulkona?

Siitepöly tarttuu helposti lakanoihin ja tyynyihin.

Siitepölyallergian oireista kärsiville kevätkuukaudet tietävät usein tukalia aikoja. Koti Puhtaaksi Oy:n toimitusjohtaja Reetta Alastalon mukaan oireita voi kuitenkin lievittää siivouksella merkittävästi. Avainasemassa on hyvästä ilmanvaihdosta huolehtiminen ja petivaatteiden pesu – tuuletusta ja pyykkien kuivatusta ulkona tulee ehdottomasti välttää.

Lindén: Tavallisen ihmisen lääkärikäynti kallistuu tuntuvasti

Hallitus nostaa kehysriihessä terveyskeskusmaksuja 20 prosentilla ja kiristää laajasti sosiaali- ja terveydenhuollon asiakasmaksuja. Kansanedustaja Aki Lindénin (sd.) mukaan Päätökset näkyvät suoraan ihmisten arjessa: jo muutama lääkärikäynti vuodessa maksaa jatkossa kymmeniä euroja enemmän.

Meyer Turku käynnistää viisivuotisen veturiohjelman

Meyer Turku Oy:n liikevaihto oli viime vuonna 2,1 miljardia euroa.

Meyer Turku käynnistää viisivuotisen Business Finland -osarahoitteisen MERiON-veturiohjelman, jonka tavoitteena on vahvistaa laivanrakennusteollisuutta ekologisten, digitaalisten ja geopoliittisten muutosten keskellä. Ohjelma kokoaa yhteen yrityksiä, korkeakouluja ja tutkimuslaitoksia kehittämään ratkaisuja risteilyaluksiin ja kelluviin infrastruktuureihin.

Kevätmyrsky kurittaa maan etelä- ja keskiosia viikonloppuna

Pohjoistuuli voimistuu jo lauantaina iltapäivällä maan länsiosassa ja leviää sunnuntaina maan etelä- ja keskiosiin aiheuttaen vahinkoja. Runsaimmat lumisateet osuvat maan keski- ja itäosiin ja tekevät ajokelistä hetkittäin jopa erittäin huonon.

Moottoripyöräilijän havaittavuuden parantaminen voi ehkäistä onnettomuuksia

Pyörän hallintataitojen ja ennakoivan ajamisen lisäksi moottoripyöräilijän turvallisuuteen vaikuttaa keskeisesti näkyvyys – kuinka havaittava tämä on erityisesti muiden kuljettajien näkökulmasta.

Poliisi ja Liikenneturva kannustavat moottoripyöräilijöitä turvalliseen kauden aloitukseen. Motoristi voi itse torjua monet riskitekijät ennalta ajotavallaan sekä paikan ja varusteiden valinnoillaan. Myös kaikkien muiden tielläliikkujien on syytä valpastua moottoripyöräilykauden aloitukseen.

Poliisi vieraillut Lounais-Suomen kouluilla ja päiväkodeissa jo yli 200 kertaa tänä vuonna

Lounais-Suomen poliisi on tehnyt koulujen ja päiväkotien kanssa yhteistyötä alueen molemmissa maakunnissa Varsinais-Suomessa ja Satakunnassa. Alkuvuoden aikana poliisi on jalkautunut kouluille ja päiväkodeille jo yli 200 kertaa.

Lintukevät etenee, mutta ei ryminällä

Punakylkirastas.

Rastaiden muutto on vilkastunut, ja kuluneella viikolla Suomeen on saapunut kymmenkunta uutta muuttolintua. Pohjoisvirtaus pidättelee kuitenkin muuttajia, eikä muuttoryntäyksiä ole luvassa.

Liisa Hyssälä Euroopan elintarviketurvallisuusvirasto EFSA:n johtokunnan jäseneksi

Kelan ex-pääjohtaja, ministeri Liisa Hyssälä on valittu Euroopan parlamentin edustajaksi Euroopan elintarviketurvallisuudesta vastaavan organisaation EFSA:n johtokuntaan.

Näköislehti

Urheilu

Ikäkausiuimarit kisaavat Impivaaran uimahallissa

Uinti Turku – Åbo Simning ry:n (ÅTUS) järjestää Turussa, Impivaaran uimahallissa 50 metrin radalla kansalliset XXIII GANT Turku Junior Games -uintikilpailut ikäkausiuimareille lauantaina 25. huhtikuuta. Kilpailut alkavat kello 9.30.

Valtakunnalliset tanssikilpailut Ilpoisissa

Mikael Hagelstam.

Ilpoisten palloiluhallissa järjestetään lauantaina 25. huhtikuuta alkaen kello 10 valtakunnalliset vakio- ja latinalaistanssien kilpailut. Kilpailu tuo yhteen tanssiurheilijoita eri puolilta Suomea. Tapahtuman järjestävät Turun alueen seuroista DC Diamond ry ja La' Team ry yhteistyössä.

Otteluanalyysi: Anini Jr. pelasti TPS:lle pisteen viime hetkellä

Sivurajalla riitti tapahtumia perjantaina.

Näytti pitkään siltä, että TPS kärsii kauden ensimmäisen tappionsa, mutta sitten esiin astui vaihtopelaaja Samuel Anini Jr . Lisäajalla ottelun viimeisellä kosketuksella hän sijoitti tasoituksen takakulmaan ja räjäytti Kupittaan huutomyrskyyn. Maalintekijälle maali myös varmasti maistui. Edellisen kerran Veikkausliigassa hän osui vuonna 2023.

Moukarin supertähti Camryn Rogers Paavo Nurmi Gamesiin

Camryn Rogers.

Naisten moukarinheiton supertähdeksi noussut kanadalainen Camryn Rogers kilpailee Turun Paavo Nurmi Gamesissa 3. kesäkuuta.

Åboraakkeli: Toukokuu on julmin?

Theodoros Tsirigotis.

Ei nyt vielä julisteta mitään, kun Veikkausliigaa on takana vasta kolme kierrosta, mutta korkeimmalle sarjatasolle palanneen TPS:n osalta alku on ollut lupauksia herättävä. Pisteitä on tullut, eikä tie Suomen Cupissakaan katkennut Tammisaaressa.

Milla Granlund palautti TPS:n salibandyn Suomen mestariksi

TPS voitti Tampereen Classicin neljännen kerran naisten F-liiganfinaaleissa ja palasi vuoden tauon jälkeen Suomen mestariksi. Finaalisarja meni TPS:lle suoraan neljässä ottelussa.