Kelan matkakorvausmenot kasvoivat, taustalla etenkin arvonlisäveron ja taksitaksan korotukset

Sairausvakuutuksesta korvattujen matkojen määrä hyvinvointialueittain ja yhteensä vuosina 2016–2025. Kuvasta näkee, että sairausvakuutuksesta korvattujen matkojen määrä kasvaa. Yhteensä korvattuja matkoja oli yli 4,5 miljoonaa vuonna 2025, joista valtaosa oli taksimatkoja. Sairausvakuutuksesta korvattujen matkojen määrä hyvinvointialueittain ja yhteensä vuosina 2016–2025. Kuvasta näkee, että sairausvakuutuksesta korvattujen matkojen määrä kasvaa. Yhteensä korvattuja matkoja oli yli 4,5 miljoonaa vuonna 2025, joista valtaosa oli taksimatkoja.

Kela maksoi viime vuonna matkakorvauksia 364 miljoonaa euroa yhteensä 4,6 miljoonasta matkasta. Matkoista 3,3 miljoonaa oli taksimatkoja. Kela-taksipalvelu toimi koko maassa hyvin, ja vain hyvin pieni murto-osa taksikyydeistä viivästyi tai jäi toteutumatta.

Kela maksoi sairausvakuutuksen matkakorvauksia 610 000 henkilölle 4,6 miljoonasta matkasta vuonna 2025. Korvattujen matkojen määrä kasvoi kolme prosenttia vuoteen 2024 verrattuna.

Euromääräisesti Kela maksoi matkakorvauksia 364 miljoonaa euroa. Summa kasvoi kuusi prosenttia eli noin 20 miljoonaa euroa vuoteen 2024 verrattuna.

– Matkakorvausmenojen kasvu selittyy suurelta osin sillä, että muun muassa taksimatkoja koskevaa alennettua arvonlisäveroa korotettiin kymmenestä prosentista 14 prosenttiin viime vuonna. Lisäksi taksimatkojen määrä nousi ja taksitaksaa korotettiin. Kun matkojen hinnat nousivat, myös niistä maksetut korvaukset nousivat, arvioi Kelan erikoistutkija Päivi Tillman tiedotteessa.

Sairausvakuutuksen matkakorvauksia voi saada matkoista terveydenhuoltoon ja kuntoutukseen esimerkiksi taksilla, ambulanssilla, joukkoliikenteellä tai omalla autolla tehdystä matkasta.

Valtaosa matkakorvauksista maksetaan Kelan kilpailuttamien välityskeskusten kautta tilatuista taksimatkoista.

Kela maksoi taksimatkoista 227 miljoonaa euroa korvauksia 390 000 henkilölle. Korvaussumma taksimatkoista kasvoi 17 miljoonaa euroa eli kahdeksan prosenttia vuoteen 2024 verrattuna.

Kela-korvattujen taksimatkojen määrä nousi kaksi prosenttia vuonna 2025. Taksimatkoja tehtiin ennätykselliset 3,8 miljoonaa, joista 3,3 miljoonaa matkaa ylitti korvausten omavastuun.

Kela-taksipalvelu toimi hyvin. Vain noin 0,03 prosenttia kaikista tilauksista peruuntui tai viivästyi. Tämä tarkoittaa yhteensä noin 1 200 matkaa. Myös asiakkaat ovat olleet tyytyväisiä taksimatkojen toteutukseen.

– Kela-taksimatkat sujuivat isossa kuvassa erittäin hyvin koko maassa. Tämä on asiakkaiden arjen kannalta keskeistä, sillä kyse on välttämättömistä terveydenhuollon matkoista. Jokainen peruuntunut tai viivästynyt matka on tietysti asiakkaalle hankala tilanne, sanoo Kelan erikoissuunnittelija Otto Talvitie.

Taksimatkoissa Kelan alueellisesti toteuttama kilpailutus hillitsee kustannusten kasvua. Tutkimuksen mukaan Kela-taksien kilpailutus toi ensimmäisen neljän ja puolen vuoden aikana jo reilusti yli sadan miljoonan euron säästöt. Kyytien yhdistelyllä puolestaan saavutettiin yli seitsemän miljoonan euron suorat säästöt vuonna 2025.

– Kilpailutuksen ja yhdistelyn avulla syntyvät säästöt hyödyttävät sekä asiakasta että yhteiskuntaa. Samalla asiakkaan näkökulmasta palvelu on edelleen helppo ja ennakoitava, sanoo Talvitie.

Asiakas tilaa Kela-taksin jommastakummasta oman alueensa kahdesta tilausvälityskeskuksesta. Taksissa asiakas maksaa vain omavastuun ja Kela maksaa matkan muun osuuden suoraan palveluntuottajalle suorakorvauksena. Omavastuu on enintään 25 euroa per suunta.

Kela seuraa vuosiomavastuun täyttymistä eikä matkoista peritä omavastuuta sen jälkeen, kun vuosiomavastuu on täyttynyt.

Kelan maksoi 90 miljoonaa euroa matkakorvauksia 430 000 ambulanssikyydistä vuonna 2025. Saajia oli 278 000.

Ambulanssikyytien määrä laski kolme prosenttia ja maksetut korvaukset kasvoivat kaksi prosenttia vuoteen 2024 verrattuna.

– Ambulanssimatkojen vähenemisen taustalla on tietoinen pyrkimys. Vuonna 2023 uudistetun ohjeistuksen mukaan hätäkeskus arvioi ambulanssin lähettämistä aiempaa tiukemmin ja pyrkii ohjaamaan asiakasta hakeutumaan itse hoitoon, jos se on mahdollista, kertoo Tillman.

Kelan tilastoissa ohjeistuksen muutos näkyy etenkin kaikkein vanhimpien tekemien ambulanssimatkojen määrän laskuna ja se voi selittää myös taksimatkojen määrän kasvua.

Suurin osa Kelan matkakorvauksista maksetaan eläkeikäisille. Kela maksoi vuonna 2025 matkakorvauksia 65 vuotta täyttäneille 224 miljoonaa euroa, 15–64-vuotiaille 127 miljoonaa euroa ja alle 15-vuotiaille 13 miljoonaa euroa.

Asukasta kohti laskettuna eniten matkakorvauksia maksettiin Kainuussa, Lapissa, Etelä-Pohjanmaalla ja Pohjois-Karjalassa. Vähiten korvauksia maksettiin Uudenmaan eri hyvinvointialueilla. Asukasta kohti laskettuna korvausmenot nousivat suhteellisesti eniten Itä-Uudenmaan hyvinvointialueella asuvilla, peräti 16 prosenttia vuoteen 2024 verrattuna.

Suurin euromääräinen korvaus oli 157 euroa per asukas Kainuussa ja pienin 23 euroa per asukas Helsingissä.

– Pitkät etäisyydet hoitoon lisäävät luonnollisesti matkakorvauksia etenkin pohjoisessa ja idässä. Matkakorvauksia saadaan kuitenkin kaikilla alueilla, myös suurissa kaupungeissa, muistuttaa Tillman.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Turun lankamarkkinoille uusi tulokas

Kurala-langan takana on värjäri Ann-Cathrine Sipilä.

Kurala on saanut oman lankansa, jonka sävyissä hehkuvat museorakennusten värit. Turkulainen indie-lankavärjäri Ann-Cathrine Sipilä säväyttää Ullrike by Anki -yrityksensä takaa ja lanseeraa uuden Turku-aiheisen käsityöläislankansa Kuralan.

Vastuullisuusseminaari kokoaa asiantuntijoita Turkuun

Säästöpankki Kalanti-Pyhäranta järjestää vastuullisuusseminaarin Mauno Koivisto -keskuksessa BioCityssä (Tykistökatu 6) 16. huhtikuuta kello 17–20. Tapahtuma kokoaa yhteen asiantuntijoita ja yleisöä keskustelemaan luonnon monimuotoisuudesta, vastuullisesta liiketoiminnasta ja yksilön roolista kestävässä tulevaisuudessa.

Kelan matkakorvausmenot kasvoivat, taustalla etenkin arvonlisäveron ja taksitaksan korotukset

Sairausvakuutuksesta korvattujen matkojen määrä hyvinvointialueittain ja yhteensä vuosina 2016–2025. Kuvasta näkee, että sairausvakuutuksesta korvattujen matkojen määrä kasvaa. Yhteensä korvattuja matkoja oli yli 4,5 miljoonaa vuonna 2025, joista valtaosa oli taksimatkoja.

Kela maksoi viime vuonna matkakorvauksia 364 miljoonaa euroa yhteensä 4,6 miljoonasta matkasta. Matkoista 3,3 miljoonaa oli taksimatkoja. Kela-taksipalvelu toimi koko maassa hyvin, ja vain hyvin pieni murto-osa taksikyydeistä viivästyi tai jäi toteutumatta.

Koulupoliisien työ jatkuu

Poliisi kehitti viime vuonna uuden poliisin ja koulujen yhteistyömallin, jossa keskeisenä tavoitteena on ollut tavoittaa nuoret ja lapset heidän omassa ympäristössään, sekä ohjata kouluissa työskenteleviä aikuisia ongelmatilanteissa. Toiminnalle asetetut tavoitteet täyttyivät jopa paremmin kuin osattiin odottaa, ja siksi koulupoliisimallia jatketaan myös tulevaisuudessa.

Vanhat metsät sitovat hiiltä ja ylläpitävät hiilivarastoja

Sammaloitunut lahopuu vanhassa metsässä.

Luonnontilaisten, ikärakenteeltaan vanhojen metsien hiilensidontakyvystä on saatu uutta tutkimustietoa. Havainnot osoittavat, että vanhoilla metsillä on tärkeä rooli ilmastonmuutoksen hillinnässä. Lisäksi ne ovat merkittäviä luonnon monimuotoisuuden turvaajia.

Aaltorata piirtäisi uuden raideliikenteen selkärangan Suomen länsirannikolle

Aaltorata-rautatieyhteyttä koskeva ensimmäinen tarveselvitys on valmistunut. Selvitys on toteutettu yhteistyössä Satakuntaliiton, Varsinais-Suomen liiton ja Pohjanmaan liiton kanssa. Työssä on tarkasteltu uuden länsirannikon suuntaisen ratayhteyden toteutusmahdollisuuksia sekä sen vaikutuksia liikennejärjestelmään, elinkeinoelämään ja aluekehitykseen. Tarveselvitystä hyödynnetään maakuntakaavojen ja muiden alueiden käytön suunnitelmien taustaselvityksinä.

Naantalissa äänestetään asukasbudjetista – mukana 18 ideaa

Vuonna 2024 naantalilaiset äänestivät Naantalin historiasta kertovien opastaulujen puolesta.

Naantalilaiset saavat tänäkin vuonna äänestää, mihin kaupunki käyttää 50 000 euroa.

Turun hallinto-oikeus ratkaisi viime vuonna asioita enemmän kuin vuosikausiin

Turun hallinto-oikeus ratkaisi viime vuonna asioita enemmän kuin vuosikausiin. Käsittelyajat ovat lyhentyneet niin että kaikkien asioiden keskimääräinen käsittelyaika oli alle kahdeksan kuukautta. Myös vanhojen asioiden määrä on vähentynyt.

Uusi tila, akustiikka ja yleisö vaikuttavat siihen, miten musiikki etenee

Eero Savela on verrannut musiikin syntymistä kaatuneeseen puuhun, joka jää paikalleen mutta alkaa vähitellen muuttua osaksi maata ympärillään.

Trumpetisti Eero Savela matkusti viime vuoden tammikuussa pohjoisen talvesta Ranskaan äänittämään musiikkia osana äänitaideprojektia Atmosfärg Travelogue, jonka hän toteutti Yle Radio 1:lle ja on kuultavissa myös Yle Areenassa. Projektin ajatuksena oli matkustaa, kohdata muusikoita ja tallentaa ensimmäiset yhteiset äänet sellaisina kuin ne syntyvät.

Uusi tiedustelututkimuksen opintokokonaisuus vastaa muuttuvan maailman osaamistarpeisiin

Turun yliopisto käynnistää syksyllä uuden tiedustelututkimuksen opintokokonaisuuden, joka tarjoaa opiskelijoille ajankohtaisen ja monitieteisen näkökulman turvallisuuteen, tiedonhankintaan ja kansainvälisiin toimintaympäristöihin.

Lapset tenttaavat päättäjiä Maskussa

Maskun ensimmäinen lapsiparlamentti tenttaa paikallisia kuntapäättäjiä ensi maanantaina.

Maskussa tehdään maanantaina 13. huhtikuuta historiaa, kun kunnan ensimmäinen lapsiparlamentti tenttaa paikallisia kuntapäättäjiä monipuolisista aiheista. Maskulaisista 4.-luokkalaisista muodostuva kymmenjäseninen lapsiparlamentti on kokoontunut lukuvuoden 2025–26 aikana jo kolmesti keskustelemaan ajankohtaisista asioista, ja muotoilemaan kiperiä kysymyksiä valtuutetuille.

Kuluttaja-asiamies vie Finnairin pitkittyneet rahanpalautusajat markkinaoikeuteen – lahjakorttikäytäntöjen korjaamisesta sopu

Kuluttaja-asiamies vaatii markkinaoikeutta kieltämään Finnair Oyj:n menettelyn, jossa perutuista lennoista ei palauteta rahoja matkustajille EU-asetuksen vaatiman seitsemän päivän kuluessa. Kuluttaja-asiamiehen vaatimuksesta Finnair suostui muuttamaan lainvastaisen lahjakorttikäytäntönsä.

Martin Taidepäivä -tapahtumat starttaavat

Ilana Gothóni.

Martinseurakunnassa alkavat kaikille avoimet Martin Taidepäivä -tapahtumat. Ensimmäinen pidetään huhtikuussa. Tapahtuma tuo taiteen, musiikin ja yhdessäolon kaikkien ulottuville. Taidetoiminnan ”kotipesä” on Hirvensalon seurakuntakeskus.

LiikU talvella -kampanjassa liikuttiin 416 823 kilometriä

LiikUn ja 42 kunnan yhteisessä LiikU talvella -kampanjassa liikuttiin 10.1.–31.3. yhteensä 416 823 kilometriä. Kokonaiskilometrimäärä jäi vähän edellisvuotta pienemmäksi, mihin vaikuttivat erityisesti talven poikkeukselliset sääolosuhteet. Alkuvuotta leimasivat pitkät pakkasjaksot sekä vähäluminen talvi, mikä rajoitti erityisesti perinteisten talvilajien harrastamista.

Komeetta C/2025 R3 (PANSTARRS) kirkastuu aamutaivaalla

C/2025 R3 (PANSTARRS) kuvattuna Tervakoskella 8. huhtikuuta. Kuvaa on valotettu 17 sekuntia.

Komeetta C/2025 R3 (PANSTARRS) on jo nyt havaittavissa kiikareilla ja valokuvaamalla, mutta lähipäivinä sen odotetaan kirkastuvan himmeästi paljain silmin nähtäväksi. Komeetta lienee parhaimmillaan 10.–20.4., minkä jälkeen se katoaa Auringon kirkkauteen. Pyrstötähtien kirkkauden ennustaminen on kuitenkin aina epävarmaa.

Lounais-Suomen poliisilaitos selvitti laajan petosvyyhdin – pääepäilty oli vangittuna syksyn ja talven

Poliisi epäilee, että vuosina 2024–25 toteutetussa petosrikosten sarjassa tekijät saivat erehdytettyä uhreiksi joutuneilta yhtiöiltä varoja, irtainta omaisuutta sekä erilaisia palveluja yhteensä yli 700 000 euron arvosta. Epäiltyjä on yhteensä yhdeksän.

Turku korjaa metsätuhoja Paimalassa, myrskytuhoja kuuden hehtaarin alueella

Turun kaupungin omistamassa metsässä Paimalassa joudutaan tekemään metsätöitä metsätuhojen torjumiseksi. Talven aikana alueella kaatui runsaasti puita. Puiden korjuu on välttämätöntä tuholaisten leviämisen estämiseksi.

Kaukolämpötyö jatkuu Linnankadun ja Aurakadun risteyksessä – ajokaistoja pois käytöstä

Kaukolämpötyö jatkuu Linnankadun ja Aurakadun risteyksessä 24. huhtikuuta asti. Risteysalueella on ajokaistoja pois käytöstä. Linnankadulla sataman suunnasta ajettaessa kääntyminen Auransillan suuntaan on estetty. Aurakadulla Auransillan suunnasta ajettaessa on vain yksi ajokaista käytössä. Paikalla on liikenneopasteet. Työkoneita liikkuu liikenteen seassa.

Näköislehti

Urheilu

Puukkokatsomo: Imppari jää muistoihin

Marko Kiprusoff.

Yksi aikakausi turkulaista jääurheiluhistoriaa tuli päätökseensä pääsiäisen alla, kun Impivaaran jäähallin ovet sulkeutuivat viimeistä kertaa ja lopullisesti. Sisäilmaongelmista kärsineen ”Impparin” painoarvo turkulaisen jääkiekkoilun kehittäjänä on valtava.

Turun Voimamiesten nuorille painijoille alkuvuonna kuusi SM-mitalia ja kolme edustuspaikkaa PM-kisoihin

Roope Rusi.

Turun Voimamiesten nuoret urheilijat ovat saavuttaneet alkuvuoden aikana neljän ikäluokan Suomen mestaruuskisoissa kuusi mitalia. Kevät huipentuu tulevana viikonloppuna, kun kolme SM-mitalisteista suuntaan Suomen maajoukkueen mukana Pohjoismaiden mestaruuskisoihin (PM-kisat Nykøbing Falster, Tanska, kreikkalais-roomalainen paini, alle 17-vuotiaat ja alle 20-vuotiaat, naispaini alle 17-vuotiaat).

Turun Pallokerhon värit ensi kaudella futsalin kahdella korkeimmalla sarjatasolla

TPK2 varmisti sarjanousunsa Hämeenlinnassa maanantaina.

Turun Pallokerhon kakkosjoukkue, TPK2, varmisti maanantaina 6. huhtikuuta Nokialla sarjanousun miesten toiseksi korkeimmalle sarjatasolle Futsal-Ykköseen. Seuran edustusjoukkue on jo pelannut viisi kautta putkeen korkeimmalla sarjatasolla Futsal-Liigassa.

SBS Wirmo voiton päässä liiganoususta

SBS Wirmo hävisi Superfinaalissa SPV:lle mutta on nyt yhden voiton päässä noususta naisten F-liigaan.

SBS Wirmo löi naisten salibandyn F-liigan karsinnassa kotonaan PSS:n 5–1 ja on enää voiton päässä ensi kauden liigasta johtaessaan ottelusarjaa 2–0.

Otteluanalyysi: Inter pysähtyi VPS:n lihamuuriin

Juuso Hämäläinen oli Interin parhaimmistoa.

Mestarisuosikiksi nostettu Inter aloitti Veikkausliigan Kupittaalla tahmeasti. Vaasan Palloseura pysäytti Interin maalittomaan tasapeliin. Tulos oli pettymys kotiyleisölle. Maalitilanteilla ei mässäilty.

Turun Moottorikerhon perustamisesta sata vuotta

Turun Moottorikerhon Jaakko Lehmuskoski (2) vauhdissa motocrossin SM-osakilpailussa Turun Artukaisissa vuonna 1964.

Turun Moottorikerhon perustamisesta on kulunut sata vuotta. Suomen vanhimpiin moottoriurheiluseuroihin lukeutuvan Turun Moottorikerhon toiminta peilaa koko maamme moottoripyöräurheilun kehitystä.