Debatti: Professori vs. Kirjailija
Nuoret tempoilevat välillä opintovalintojensa kanssa. Oma kutsumus ja kiinnostuksen kohteet saattavat olla vielä hakusessa.
Jokisipilä: Poikani ajatuksena kirjoitusten jälkeen oli ammattimuusikon ura kontrabasson soittajana. Hänellä oli silloin kova halu soittaa klassista musiikkia osana sinfoniaorkesteria.
Antell: Kaikki nuoret ovat isojen valintojen edessä, kun he pohtivat opiskelupaikkojaan ja sitä kautta tulevaisuuttaan. Harva nuori tietää heti varmuudella, mikä olisi se sopivin ammatti.
MJ: Hän pääsikin opiskelemaan arvostettuun Conservatorium van Amsterdamiin. Hän ilmoitti kuitenkin ensimmäisenä lukuvuotena pitkän pohdinnan jälkeen, että soittaminen ei ole hänestä oikeaa työtä.
A-C: Mistä nuori ihminen voikaan heti tietää, mikä on juuri se ammatti, joka on hänelle se kaikkein sopivin. Nuorihan ei ole välttämättä löytänyt intohimoa, kiinnostusta ja vahvuuksiaan vielä muutenkaan.
MJ: Poika pääsi Aalto-yliopistoon rahoitusta opiskelemaan. Eli taideammatista loikka alalle, jossa asioita arvotetaan rahan kautta. Pyysin häntä pohtimaan asiaa kuitenkin tarkkaan.
A-CA: Aika harva nuori löytää edes sitä kutsumusta, mikä olisi lopulta se kaikkein mieleisin ammatti. Mutta jos kutsumus on olemassa, sitä kannattaisi joskus kuitenkin noudattaa.
MJ: Hän jatkoi edelleen miettimisprosessiaan. Aalto-yliopisto sai jäädä seuraavaksi, mutta nyt opiskelee lääketiedettä Helsingin yliopistossa.
A-CA: Hänelle on käynyt kuitenkin siinä mielessä poikkeuksellisen hyvin, kun hän on päässyt opiskelemaan kaikkialle, minne hän on halunnutkin.
MJ: Itsensä etsimisessä on kestänyt aika pitkään, mutta eivät nämä välivaiheetkaan mitään turhia ole olleet. Klassisesta musiikista jää elämän mittainen harrastus, se on hieno yhdistelmä lääketieteen kanssa.
A-CA: Monet tutkijathan sanovat juuri sitä, että tulevaisuudessa me tarvitsemme nimenomaan erilaisia moniosaajia. Se tarkoittaa juuri sitä, että pitäisi osata asioita eri aloilta.
MJ: Nuorten ajatusmaailmassa on tapahtunut myös muutoksia. Nuorempi poikani suhtautuu hyvin skeptisesti akateemiseen maailmaan ja hänen mielestään pitää osata jotain konkreettisesti.
A-CA: Samalla meidän koulutuspolitiikkamme suosii vain yhtä tutkintoa. Loput tutkinnot täytyy hankkia omalla rahalla. On aika vaikea lähteä opastamaan omia lapsia, koska maailma on nyt ihan erilainen kuin omassa nuoruudessa.
MJ: Nuorempi suoritti kaksoistutkinnon ja on oivaltanut, että työmarkkinoilla pärjäävät ne, joilla on oikeaa ammattiosaamista. Vaikka pätevänä koneasentajana.
Heikki Möttönen















