Kupittaan kärjen kannen suurpaalutustyöt käynnistyvät

Kupittaan kärjen työmaajärjestelyt Helsinginkadulla ja Kalevanrampilla. Kupittaan kärjen työmaajärjestelyt Helsinginkadulla ja Kalevanrampilla. Kuva: Turun Tiedepuisto

Kupittaan kärjen infrahankkeessa käynnistyvät kannen suurpaalutustyöt tiistaina 19. toukokuuta. Helsinginkadun ja rautatien ylittävästä kannesta rakentuu keskeinen osa koko Turun kaupunkia halkovaa joukkoliikennekäytävää. Työmaan ensimmäisen vaiheen vaikutukset Helsinginkadun ja Kalevanrampin liikennejärjestelyihin alkavat 19. toukokuuta kestäen arviolta kesäkuuhun. Kokonaisuudessaan vaikutukset Helsinginkadun liikenteeseen kestävät koko hankkeen ajan. Kannen rakentamista tehdään poikkeuksellisina ajankohtina myös lauantaisin sekä kesäkuun lopusta alkaen öisin.

Kupittaan kärkeen rakennettava joukkoliikennekansi liittää Kupittaan ja Itäharjun yhtenäiseksi kokonaisuudeksi, mikä laajentaa ja vahvistaa Turun Tiedepuiston asemaa yhtenä Suomen merkittävimmistä kasvukeskuksista sekä liikenteellisistä solmukohdista. Kannen rakennustyöt ovat yksi allianssin mittavimmista kokonaisuuksista. Ne etenevät vaiheittain kestäen koko rakentamisen ajan, vuoden 2028 syksyyn.

Rakentajaosapuoli YIT käynnistää kannen suurpaalutustyöt 19. toukokuuta alkaen Helsinginkadun ja Teollisuuskadun läheisyydessä sekä Kupittaan kärjen työmaalla. Yhtäaikaisesti työmaa-alueella jatkuvat myös huhtikuussa käynnistyneet infran massakaivantotyöt sekä Taito-kampuksen rungon pysytystyöt.

– Kannen paalutus on kriittinen vaihe, sillä sen avulla varmistetaan kannen kantavuus, kestävyys ja vakaus. Paalutusta tehdään yhteensä noin 1,5 kilometrin verran. Käyttämämme teräspaalut ovat 7–20 metrin pituisia ja niitä tarvitaan yli sata kappaletta. Kesän aikana aloitamme väli- ja maatukien rakentamisen. Syksyllä siirrymme kannen telineen ja muotin rakentamiseen, infrahankkeen projektivetäjänä toimiva Anna Salomaa YIT:ltä kertoo.

Paalutus- ja tukiseinätöitä tehdään arviolta runsaan kahden kuukauden ajan pääsääntöisesti arkipäivisin maanantaista perjantaihin kello 7–18, tarvittaessa kello 20:een asti. Töitä tehdään myös lauantaisin kello 9–16 ja tarvittaessa kello 18:aan asti. Työt voivat jatkua tarpeen mukaan myös syksyllä. Melulupa on voimassa vuoden loppuun.

– Paalutus- ja tukiseinätöistä aiheutuvaa melua torjutaan käyttämällä lyöntipaalutuskoneessa koivutyynyä iskujen vaimentamiseksi. Porapaalutuksessa porauksen kierrosnopeutta ja syöttövoimaa säädetään siten, että melu ja tärinä pysyvät mahdollisimman alhaisina ilman, että työ hidastuu, Salomaa sanoo.

Juhannuksesta heinäkuun loppuun toteutettavien ratakatkojen aikana paalutus- ja tukiseinätöitä tehdään myös öisin kello 22–06 kaikkina viikonpäivinä. Yötyöt perustuvat raideliikenteen aikatauluihin, ja ne ovat välttämättömiä turvallisuuden varmistamiseksi radan läheisyydessä työskenneltäessä.

Työmaa vaikuttaa Helsinginkadun ja Kalevanrampin liikenteeseen 19. toukokuuta alkaen. Kaistojen määrä vähenee Helsinginkadulla siten, että Turun suuntaan ajettaessa on suljettu kaksi kaistaa ja Helsingin suuntaan yksi. Kalevanrampilla käytössä on yhdestä kahteen kaistaa vähemmän. Nopeusrajoitus työmaa-alueen läheisyydessä tippuu 30 kilometriin tunnissa.

Nykyisten arvioiden mukaan nämä järjestelyt jatkuvat kesäkuuhun asti. Sen jälkeen osa kaistoista palautuu käyttöön ja ajolinjoihin tulee muutoksia. Liikenteeseen kohdistuu vaikutuksia koko hankkeen ajan vuoteen 2028 asti. Liikennejärjestelyt pyritään pitämään mahdollisimman joustavina ja minimoimaan haitat. Muutoksista tiedotetaan vaiheittain.

Työmaa vaikuttaa myös lähialueen katu- ja pysäköintijärjestelyihin. Osa Teollisuuskadusta ja Rautakadusta on suljettu työmaakäyttöön, ja samalla on poistunut käytöstä kadunvarsipysäköintiä sekä valaistusta. Korvaavat reitit kulkevat Teräskadun, Ilmarisenkadun ja Karjakadun kautta. Kulku Ekotorille säilyy Rautakadun kautta Kalevantieltä käännyttäessä.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Tekniset murheet romuttivat Aatolan viikonlopun

Vilho Aatola joutui taistelemaan kalusto-ongelmien kanssa Canadian Tire Motorsport Parkin radalla.

Suomalaiskuljettaja Vilho Aatolan viikonloppu Kanadan Canadian Tire Motorsport Parkissa oli suuri pettymys. Tekniset ongelmat pilasivat mahdollisuudet hyviin sijoituksiin USF Juniors -sarjan osakilpailuissa.

EU:n uuden jätteensiirtoasetuksen soveltaminen alkaa

Jätteiden kansainvälisiin siirtoihin tulee merkittäviä muutoksia 21. toukokuuta, kun valtaosa EU:n jätteensiirtoasetuksen velvoitteista astuu voimaan. Uudistus vahvistaa kiertotaloutta, lisää sähköistä asiointia ja tehostaa laittomien jätesiirtojen valvontaa koko EU:n alueella.

Kupittaan kärjen kannen suurpaalutustyöt käynnistyvät

Kupittaan kärjen työmaajärjestelyt Helsinginkadulla ja Kalevanrampilla.

Kupittaan kärjen infrahankkeessa käynnistyvät kannen suurpaalutustyöt tiistaina 19. toukokuuta. Helsinginkadun ja rautatien ylittävästä kannesta rakentuu keskeinen osa koko Turun kaupunkia halkovaa joukkoliikennekäytävää. Työmaan ensimmäisen vaiheen vaikutukset Helsinginkadun ja Kalevanrampin liikennejärjestelyihin alkavat 19. toukokuuta kestäen arviolta kesäkuuhun. Kokonaisuudessaan vaikutukset Helsinginkadun liikenteeseen kestävät koko hankkeen ajan. Kannen rakentamista tehdään poikkeuksellisina ajankohtina myös lauantaisin sekä kesäkuun lopusta alkaen öisin.

Kupittaan kärjen kannen suurpaalutustyöt käynnistyvät

Kupittaan kärjen työmaajärjestelyt Helsinginkadulla ja Kalevanrampilla.

Kupittaan kärjen infrahankkeessa käynnistyvät kannen suurpaalutustyöt tiistaina 19. toukokuuta. Helsinginkadun ja rautatien ylittävästä kannesta rakentuu keskeinen osa koko Turun kaupunkia halkovaa joukkoliikennekäytävää. Työmaan ensimmäisen vaiheen vaikutukset Helsinginkadun ja Kalevanrampin liikennejärjestelyihin alkavat 19. toukokuuta kestäen arviolta kesäkuuhun. Kokonaisuudessaan vaikutukset Helsinginkadun liikenteeseen kestävät koko hankkeen ajan. Kannen rakentamista tehdään poikkeuksellisina ajankohtina myös lauantaisin sekä kesäkuun lopusta alkaen öisin.

Suomalaista puolustuskykyä edistävälle hankkeelle historiallisen suuri yli kymmenen miljoonan euron rahoitus

Business Finland on myöntänyt yli kymmenen miljoonan euron rahoituksen puolustusekosysteemiä kehittävälle MilVerse4MDO-hankkeelle. Turun ammattikorkeakoulun koordinoima hanke vastaa modernin sodankäynnin tarpeisiin. Kyseessä on Turun AMK:n historian suurin Business Finland -rahoitus.

Liedon kamarimusiikki 2026 -festivaali tarjoaa kamarimusiikin mestariteoksia

Jousiduo-Kleio eli Linnea Hurttia ja Ivan Podyachev.

Liedon kamarimusiikki 2026 -festivaali kutsuu korkeatasoisten konserttien pariin 23.–26. toukokuuta. Kuudetta kertaa järjestettävä festivaali tuo Liedon kaupungintalolle, Liedon kirkkoon ja Vanhalinnan kartanoon kansainvälisiä taiteilijoita, kamarimusiikin mestariteoksia sekä koko perheelle suunnattua ohjelmaa.

Kesän kirjastokerhossa puuhaa eri ikäisille Raisiossa

Raision kaupunginkirjasto järjestää kesäkuussa lasten kesäkerhoja keskiviikkoisin ja torstaisin 3.–18. kesäkuuta. Keskiviikkojen kerhot on suunnattu 1.–3.-luokkalaisille ja torstaiden kerhot 4.–6.-luokkalaisille.

Erin syyskausi vie surrealistiseen tivolimaailmaan ja klassikkosadun tunnelmiin

Lassi Sairela.

Tanssiteatteri Erin syyskausi vie katsojat sekä surrealistiseen tivolimaailmaan että klassikkosadun tunnelmiin. Syksyn ohjelmisto tarjoaa vahvoja tunteita, visuaalista näyttävyyttä ja koko perheelle sopivaa tanssiteatteria.

Selvitys: Lukioiden tulevaisuus eriytyy rajusti Suomessa – osassa seutukunnista opiskelijamäärät puolittuvat

Kuntaliiton laaja selvitys osoittaa, että Suomen lukioverkko kohtaa rajun alueellisen murroksen. Lukio-opiskelijoiden määrä vähenee vuoteen 2040 mennessä yli 21 000 opiskelijalla, ja viidessä kuudesosassa seutukunnista nuorten määrä on jo laskussa.

Loppukevään hirvivaara vaatii kuljettajilta valpastumista

Keskittyminen ajamiseen, maltillinen ajonopeus sekä hyvä havainnointi ovat kuljettajan tärkeimpiä työkaluja välttää eläinkolari.

Peurat ja kauriit sekä ylivuotiset hirvenvasat lisäävät kolaririskiä loppukeväästä. Liikenneturva muistuttaa, että keskittyminen ajamiseen, maltillinen ajonopeus sekä hyvä havainnointi ovat kuljettajan tärkeimpiä työkaluja välttää eläinkolari.

Osa pelkää olevansa liian huono sijoittajaksi

Sijoittamista jarruttavat erityisesti epävarmuus omasta osaamisesta ja rahojen riittävyys, selviää OP Pohjolan Taloustutkimuksella teettämästä kyselystä. Osaamiskynnys nousee esiin varsinkin naisilla. Liiketoimintajohtaja Markku Pelkosen mukaan moni liittää sijoittamiseen kuitenkin yhä vääränlaisia mielikuvia.

Puunhakkuuseen liittyvä sanasto avaa yhteisöllisyyden teemoja Freja Bäckmanin näyttelyssä

Freja Bäckmanin näyttely Sheddings on esillä Titanikissa 22.5.–14.6. Näyttely pohtii yhdessäoloa paikkana, joka tarjoaa sekä suojaa että epämukavuutta. Teokset lähestyvät kollektiivisia muodostelmia ja niihin liittyviä paradokseja puunhakkuusta ammentavan sanaston avulla, kuten syleilyt, aidat, halkaisu, hakkuut, kodikkuus ja syntipukitus. Näyttely on osa Bäckmanin pitkäaikaista teoskokonaisuutta I was told I chop wood like a ballet dancer .

Keskusteluilta lapsensa menettäneille Katariinan pappilassa

Keskusteluilta lapsensa menettäneille järjestetään torstaina 4. kesäkuuta kello 17.30–20 Katariinan pappilassa. Kahvitarjoilu on kello 17.15 lähtien.

Nautelankosken museon pihalla perennojen vaihtopäivä

Perennat vaihtoivat omistaa Nautelankosken museon pihalla viime vuonna.

Liedossa Nautelankosken museon pihalla vaihdetaan perennoja ”tuo tullessas, vie mennessäs” -periaatteella lauantaina 23. päivä toukokuuta kello 13–15. Perennojen vaihto alkaa alkuiltapäivästä ja kestää kahden tunnin ajan. Tarjolla vaihdettavaksi on erilaisia perinteisiä kotipihojen perennoja. Vaihdettavaksi tuotavaan perennaan on hyvä merkitä kasvin nimi, jotta tieto säilyy kasvin mukana. Kasviin voi myös merkitä, viihtyykö se aurinkoisella vai varjoisalla paikalla.

Askainen järjestää kylämessut ja houkuttelee uusia asukkaita

Askaisten kylässä Maskussa järjestetään lauantaina 23. toukokuuta kello 11–16 tapahtuma ”Asetu Askaisiin”, jonka tavoitteena on houkutella kylään uusia asukkaita ja esitellä alueen asumismahdollisuuksia sekä kylää koko elämän kotina konkreettisesti paikan päällä.

Lasten lintuviikolla vakoillaan lintujen kevätkiireitä

Lasten lintuviikon teemana on lintujen pesintä.

Ensi viikolla vietetään Lasten lintuviikkoa. Tarkoituksena on innostaa lapsia ja aikuisia yhdessä ulos retkelle. Jokainen voi olla mukana, sillä tällä linturetkellä ei tarvitse tunnistaa lintulajeja − sen sijaan vakoillaan lintujen käyttäytymistä.

Yrittäjägallup: Yritykset haluavat selvästi isomman roolin julkisissa palveluissa

Pk-yritykset odottavat selvästi nykyistä suurempaa roolia julkisten palveluiden tuottamisessa, käy ilmi Yrittäjägallupista. Yrityksistä 61 prosenttia katsoo, että yritysten roolia tulisi lisätä osana julkista palvelutuotantoa, 17 prosenttia pitää nykyistä tasoa riittävänä ja kuusi prosenttia haluaa vähentää yritysten osuutta.

Ekotorilla pannaan hyvä tavara kiertoon

Projektikoordinaattori Paula Salonen kertoo, että asiakkaat etsivät, kyselevät ja löytävät Ekotorien myymälöistä ”vaikka mitä”.

Muutamia vuosikymmeniä sitten Ekotori toimi vanhassa puutalossa mattopesulan naapurissa Kirkkotiellä. Puutalojen tilalla on nyt kerrostalojen rypäs ja Ekotori on Rieskalähteentiellä, Rautakadulla ja Raision Myllyssä. Työntekijöitä on yhteensä noin 100, joista 16 on toimihenkilöitä. Vanhasta on jäljellä se, että opiskelijat saavat ostoksistaan 20 prosentin alennuksen.

Näköislehti

Urheilu

Tekniset murheet romuttivat Aatolan viikonlopun

Vilho Aatola joutui taistelemaan kalusto-ongelmien kanssa Canadian Tire Motorsport Parkin radalla.

Suomalaiskuljettaja Vilho Aatolan viikonloppu Kanadan Canadian Tire Motorsport Parkissa oli suuri pettymys. Tekniset ongelmat pilasivat mahdollisuudet hyviin sijoituksiin USF Juniors -sarjan osakilpailuissa.

Lietoon uusi frisbeegolfseura uusittua kenttää pyörittämään

Liedon uusittu frisbeegolfkenttä avattiin vapun jälkeen.

Liedon vuonna 2017 avattu frisbeegolfrata on kokenut viimeisten kuukausien aikana merkittäviä muutoksia. Vastikään uudelleen avatun radan kunnostamisen ja muokkauksen myötä on myös perustettu uusi frisbeegolfseura Liedon Frisbeegolfseura.

Derbykatsomo täyttyy – myyty jo yli 4 500 lippua

Veikkausliigassa nähdään paikalliskamppailu lähes kuuden vuoden tauon jälkeen.

Veikkausliigakauden odotetuin ottelu pelataan Veritas Stadionilla 23. toukokuuta lauantaina, kun FC Inter isännöi vuoden ensimmäistä Turun derbyä. Puolentoista viikon päästä pelattavaan otteluun on myyty jo yli 4 500 katsomopaikkaa, joka käsittää yli puolet Veritas Stadionin katsomokapasiteetista.

Mäkikyröstä Loimun päävalmentaja, neljällä omalla kasvatilla sopimus

Teemu Mäkikyrö.

Raision Loimu valmistautuu ensi kaudella edessä olevaan 50. pääsarjakauteen sekä sitä seuraavan kauden 70-vuotisjuhliin. Viime kauteen käynnistetty paluu parrasvaloihin -projekti jatkuu edelleen tähtäimenään 70-vuotisjuhlallisuudet.

Åboraakkeli: Torilla tavataan?

Aleksander Barkov.

Jokakeväinen kiekkokarnevaali, jääkiekon MM-kisat, pyörähtää tällä viikolla käyntiin Sveitsissä. Suomen osalta kisat käynnistyvät perjantaina 15. toukokuuta, kun vastaan luistelee Saksa. Melko lailla pitkän, kaikkiaan seitsemän ottelun, alkusarjan jälkeen puolivälieriä pelataan 28. toukokuuta. Finaali pelataan 31. toukokuuta, joten nippanappa saadaan kisat pelattua toukokuun puolella.

Aatola jatkaa mestaruusjahtia Kanadassa

Vilho Aatola.

Suomalaiskuljettaja Vilho Aatolan USF Juniors -formulakausi jatkuu tulevana viikonloppuna Kanadassa, kun sarja suuntaa legendaariselle Canadian Tire Motorsport Parkin radalle Ontarion Bowmanvilleen Toronton lähistölle. Aatola lähtee viikonloppuun sarjan kolmannelta sijalta, vain 19 pisteen päässä kärjestä.