Vessapassi helpottaa monen kesää

Vessapassin tarkoituksena on helpottaa vessaan pääsyä kodin ulkopuolella, kun terveydellisistä syistä vessaan on päästävä nopeasti tai usein. Vessapassi on jälleen tänä kesänä käytössä yli 60 tapahtumassa ympäri Suomen.

Vessapassi on tarkoitettu henkilöille, joilla on tarvetta päästä nopeasti vessaan. Näitä syitä ovat esimerkiksi kroonisen suoliston tai rakon toimintaan vaikuttava tai vuotohäiriöitä aiheuttava sairaus tai vamma. Vessapassin tarkoituksena on laajentaa elinpiiriä ja parantaa elämänlaatua terveydellisistä haasteista huolimatta.

Yritykset, tapahtumat ja julkiset tilat voivat ilmoittautua mukaan Vessapassipaikaksi. Tällöin Vessapassin käyttäjät voivat olla varmoja siitä, että mukaan ilmoittautuneissa kohteissa Vessapassi ja sen tarkoitus tunnetaan. Vessapassi on jo useampana vuonna ollut käytössä isoissa ja pienemmissä kesätapahtumissa ympäri Suomen.

Katselukorokkeet, induktiosilmukka sekä selkeät opasteet ovat totuttuja keinoja edistää tapahtumien saavutettavuutta. Nykyisin myös yhä useamman tapahtuman saavutettavuustiedoista löytyy maininta ”Meillä käy Vessapassi.” Vessapassin tarkoituksena on helpottaa esimerkiksi suolistosairauksia sairastavien festivaalikokemusta edesauttamalla vessaan pääsyä.

Monella suomalaisella on jokin sairaus, joka voi aiheuttaa pakottavaa ja välitöntä tarvetta päästä vessaan, jolloin kynnys osallistua ja liikkua kodin ulkopuolella voi kasvaa ylitsepääsemättömäksi. Myös ajatus kesätapahtumista voi tuntua mahdottomalta, jos mielikuvissa ovat ihmispaljous ja loputtomat vessajonot.

Madaltaakseen osallistumisen kynnystä on tänäkin vuonna yli 60 kesätapahtumaa ympäri Suomen ilmoittanut ottavansa Vessapassin käyttöönsä. Käytännössä tämä tarkoittaa, että Vessapassin käyttäjät huomioidaan tapahtumassa tapahtumajärjestäjän parhaaksi katsomin keinoin. Vessapassia näyttävä voidaan päästää esimerkiksi jonon ohi vessaan, ohjata saavutettavaan wc-tilaan tai hän voi saada käyttöönsä erillisen wc-rannekkeen. Vessapassin käyttöönotto on tapahtumille täysin maksutonta.

Suolistosairaudet ry:n viime vuonna toteuttamassa kyselyssä Vessapassin huomioiminen tapahtumissa sai erityistä kiitosta. Vessapassia tapahtumissa käyttäneistä 68 prosenttia kertoi Vessapassin käyttömahdollisuuden vaikuttavan merkittävästi tai jonkin verran päätökseen tai mahdollisuuksiin osallistua tapahtumiin.

Vessapassi on kahdeksan eri yhdistyksen jäsenetu, jotta se kohdentuisi sitä aidosti terveydellisistä syistä tarvitseville. Vessapassi on käytössä tällä hetkellä arviolta yli 20 000 henkilöllä, mutta kohderyhmä kasvaa alati.

– Esimerkiksi yksi Suolistosairaudet ry:n suurimmista kohderyhmistä ovat IBD:tä sairastavat ja pelkästään heitä on Suomessa jo yli 65 000. Tähän kun lisätään meidän yhdistyksemme edustamat muut suolistosairaudet sekä muiden Vessapassissa mukana olevien yhdistysten kohderyhmät, puhutaan jo hyvin suuresta joukosta ihmisiä, joita Vessapassin käyttöönotto ja vessojen saavutettavuus palvelee, Vessapassista vastaava Suolistosairaudet ry:n viestintäsuunnittelija Laura Mäkinen kertoo tiedotteessa.

Vessapassikokonaisuudesta vastaa Suolistosairaudet ry, joka on rekisteröinyt Vessapassin tavaramerkikseen. Muut Vessapassissa mukana olevat järjestöt ovat Gynekologinen potilasjärjestö Korento ry, Colores – Suomen suolistosyöpäyhdistys ry, Neuroliitto, Liikehäiriösairauksien liitto, Syöpäjärjestöt sekä Suomen sklerodermayhdistys.

Lisätietoa Vessapassista sekä mukaan ilmoittautuneiden tapahtumien listauksen löytää osoitteesta www.vessapassi.fi.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Väitös: Immuunivastetta säätelevä proteiini voi myös auttaa leukemiasoluja selviytymään luuytimessä

Arno Ylitalo.

Turun yliopistossa tarkastettava väitöstutkimus tuo uutta tietoa siitä, miten akuutin myelooisen leukemian ja myelodysplastisten oireyhtymien solut säilyvät luuytimen suojaavassa ympäristössä. Tutkimuksessa havaittiin, että Clever-1-proteiinia esiintyy puolustussolujen lisäksi myös osassa leukemiasoluja. Löydös avaa uuden näkökulman siihen, miten leukemiasolut voivat hyödyntää immuunijärjestelmän säätelyä, solunsisäistä kuljetusta ja aineenvaihduntaa selviytyäkseen.

Kauppahallin toiminta kolmeksi vuodeksi Wiklundin korttelin katutasoon ja Brahenpihalle

Kauppahalli siirtyy korjaustöiden ajaksi väliaikaisiin tiloihin ensi vuodesta alkaen. Kauppahallin toiminnot esitetään siirrettäväksi noin kolmeksi vuodeksi Wiklundin korttelin katutasoon ja Brahenpihalle.

Kiveystyö kaventaa ajokaistaa Sirkkalankadulla ja Kaivokadulla

Laattakäytävää saneerataan 26.5.–18.6. osoitteissa Sirkkalankatu 6–8 ja Kaivokatu 13–15. Ajokaista on kavennettu ajoittain.

Miksi yhdistyksiä kaatuu?

Yhdistykset ovat yksi suomalaisen kansalaisyhteiskunnan kulmakivistä. Ne luovat yhteisöllisyyttä, tuottavat hyvinvointipalveluja ja toimivat yhteiskunnallisen vaikuttamisen areenoina. Silti vuosittain lakkautetaan useita yhdistyksiä, eikä syitä lakkautuksille ole aiemmin juuri tutkittu.

Turun suurin aurinkovoimala vihitään käyttöön Bayerin tuotantolaitoksella

Lähes 7 000 aurinkopaneelin voimala tuottaa energiaa Bayerin Turun tuotantolaitokselle.

Bayerin ja Turku Energian yhteistyössä toteuttama Turun suurin aurinkovoimala vihitään virallisesti käyttöön 26. toukokuuta. Lähes 7 000 aurinkopaneelin voimala tuottaa puhdasta energiaa Bayerin Turun tuotantolaitokselle, jossa valmistetaan ehkäisyvälineitä maailmanlaajuisille markkinoille. Tuotantolaitoksen käyttämä sähkö on paikallisesti tuotettua, kotimaista ja uusiutuvaa.

Vessapassi helpottaa monen kesää

Vessapassin tarkoituksena on helpottaa vessaan pääsyä kodin ulkopuolella, kun terveydellisistä syistä vessaan on päästävä nopeasti tai usein. Vessapassi on jälleen tänä kesänä käytössä yli 60 tapahtumassa ympäri Suomen.

Tutkimus paljasti uutta tietoa 1500–1600-lukujen taitteessa eläneestä “Kitkan noidasta”

Noin 40-vuotiaan miehen hampaista eristettyä DNA:ta verrattiin aiemmin tutkittujen muinaisten ja nykyisten ihmisten perimään. Tulosten perusteella yksilön perimä oli lähimpänä nykyisiä ja historiallisia saamelaisia.

Turun yliopiston tuore tutkimus haastaa aiempia tulkintoja Kuusamon Kitkajärveltä 1970-luvulla löydetystä vainajasta. DNA- ja isotooppianalyysien perusteella saamelaiseen kulttuuriperintöön liitetyllä yksilöllä oli geneettinen yhteys nykysaamelaisiin ja hän vietti osan elämästään Suomen ulkopuolella.

Yläkoululaiset uskovat yhä unelmiinsa

Lasten ja nuorten säätiö selvitti lähes 5 700 yläkoululaisen ajatuksia unelmoinnista, unelmien kohteista ja niiden saavuttamisesta. Vaikka rikastuminen on nuorten yleisin unelma, selvitys osoittaa, että raha tarkoittaa nuorille mahdollisuutta elää omannäköistään elämää.

Isät käyttivät lähes neljäsosan vanhempainvapaista viime vuonna

Isät käyttivät 22,5 prosenttia kaikista Kelan korvaamista vanhempainpäivärahapäivistä vuonna 2025, kertoo tuore Kelan lapsiperhe-etuustilasto. Osuus on yli kaksinkertaistunut 2020-luvun aikana.

Turun Aleksis Kivi -kerhon stipendit jaossa koulujen kevätjuhlissa

Turun Aleksis Kivi -kerho on vuodesta 2005 jakanut abiturienteille ja yhdeksäsluokkalaisille suunnattuja kulttuuristipendejä yli 400. Palkittavat oppilaat on valittu Turun seudun äidinkielen opettajien ehdotusten pohjalta. Stipendien tarkoituksena on rohkaista lahjakkaita oppilaita syventämään kirjallisia harrastuksiaan kansalliskirjailijamme Aleksis Kiven hengessä.

Nuorten tekemää taidetta Piikkiön kirjaston nuorten nurkkaan

Ulla Suonio.

Piikkiön kirjastossa julkistetaan maanantaina 1. kesäkuuta piikkiöläisten nuorten toteuttama yhteisötaideteos Yhteyksiä. Piikkiön kirjaston nuorten tilaan on nuorten ehdoilla ja kuntalaisten ideoilla toteutettu yhteisötaidetta. Taideteos on Piikkiön yhtenäiskoulun oppilaiden käsialaa. Nuorten työskentelyä on ohjannut Piikkiön yhtenäiskoulun kuvataiteen opettaja, kuvataiteilija ja taiteen maisteri Ulla Suonio .

Suomalaisia osakkeenomistajia jo yli miljoona

Suomalaisten piensijoittajien määrä ylitti 1,017 miljoonaa – kasvu jatkuu markkinaheilunnasta huolimatta, mikä kertoo sijoittamisen vakiintumisesta osaksi suomalaisten varallisuuden rakentamista.

Anneli Hillin monotypioita Taidekappelissa kesäkuussa

Anneli Hilli. Irralliset.

Anneli Hillin taidenäyttely Väriä on esillä Pyhän Henrikin ekumeenisessa taidekappelissa kesäkuussa. Näyttelyssä on ihmishahmoja, joilla Hilli kuvaa ihmisen menneisyyden, jatkuvuuden ja olemassaolon perustaa, perhettä ja sukua.

Hämähäkkitontille halutaan korkeatasoinen hotelli

Hämähäkkitontille halutaan korkeatasoinen hotelli. Sellainen halutaan toteuttaa Hämähäkkitontille.

Pekka Vaurola Lounais-Suomen vuoden yrityskummiksi

Pekka Vaurola.

Somerolainen yrityskummi Pekka Vaurola on valittu Lounais-Suomen vuoden yrityskummiksi tunnustuksena pitkäjänteisestä ja vaikuttavasta työstään alueen yrittäjien tukena.

Turun kaupunki järjestää lapsille ja nuorille maksutonta kesäruokailua

Turun kaupunki järjestää lapsille ja nuorille maksutonta kesäruokailua 1.–26. kesäkuuta eri puolilla Turkua. Ruokailuja toteutetaan Kivaloma kulmilla -toiminnassa sekä 4H-yhdistyksen, Voimaa vanhemmuudesta -hankkeen ja FC Interin kesätoiminnoissa.

TPS valmistautuu uuteen kiekkokauteen Sveitsissä

TPS matkaa Sveitsiin uuden kauden alla.

TPS valmistautuu tulevaan Liiga-kauteen harjoitusotteluilla Suomessa ja ulkomailla ennen syksyllä käynnistyvää kautta. Mustavalkoiset aloittavat elokuun alussa perinteisessä Pitsiturnauksessa Raumalla ja pelaavat lisäksi kotiottelut Lukkoa sekä Jokereita vastaan Gatorade Centerissä.

Autotallirakennus tuhoutui tulipalossa Liedossa

Noin 80 neliömetrin kokoinen autotallirakennus tuhoutui tulipalossa pahoin maanantaina iltapäivällä Pappilanpolulla Liedossa. Pelastuslaitos sammutti ja raivasi palavan rakennuksen.

Näköislehti

Urheilu

TPS valmistautuu uuteen kiekkokauteen Sveitsissä

TPS matkaa Sveitsiin uuden kauden alla.

TPS valmistautuu tulevaan Liiga-kauteen harjoitusotteluilla Suomessa ja ulkomailla ennen syksyllä käynnistyvää kautta. Mustavalkoiset aloittavat elokuun alussa perinteisessä Pitsiturnauksessa Raumalla ja pelaavat lisäksi kotiottelut Lukkoa sekä Jokereita vastaan Gatorade Centerissä.

Otteluanalyysi: Inter vei derbyn kahdella puskumaalilla

Jasse Tuominen teki Interin voittomaalin.

Lisää tätä. Lämmin iltapäivä, täysi tupa, fanien laulut ja tifot. Harvinaista herkkua suomalaisessa jalkapalloilussa. Itse pelikin, ensimmäinen paikallismatsi jalkapalloilun Veikkausliigassa lähes kuuteen vuoteen Interin ja TPS:n välillä, oli ihan kelpo ottelu. Yleensä derbyt ovat asemasotaa, jossa tapahtumia on vähän mutta nyt oli toisin. Kovia taklauksia nähtiin mutta myös tilanteita.

Viisi ikimuistoista Kupittaan derbyä

Derbyt ovat kovaa taistoa. Pallosta kamppailivat elokuussa 2020 Interin Timo Furuhom ja Rick Ketting sekä TPS:n Sami Rähmönen, Aldyir Hernandez ja Rasmus Holma.

Inter ja TPS kohtaavat 23. toukokuuta Veikkausliigaottelussa kuuden vuoden tauon jälkeen. Derbyjen paluun kunniaksi muistelemme aiempia ikimuistoisia derbyjä.

Lars Bryggman Turun Palloseuraan kahden vuoden sopimuksella

Lars Bryggman (kesk.) edusti vuosina 2022-25 Pelicansia. Hän juhlii lokakuussa 2023 maalia yhdessä Ryan Laschin ja Patrik Carlssonin kanssa.

Turun Palloseura on tehnyt kaksivuotisen sopimuksen ruotsalaishyökkääjä Lars Bryggmanin kanssa. Kookas, 193-senttinen vasemmalta ampuva 33-vuotias hyökkääjä siirtyy Turkuun Ruotsin SHL-seura Skellefteå AIK:sta, jossa hän teki päättyneellä kaudella runkosarjassa 47 ottelussa tehopisteet 10+11=21 sekä pudotuspeleissä 15 ottelussa tehot 5+4=9.

Puukkokatsomo: Pitkä tie maailmanmestareiksi

Leea Kaisti.

Palataan vielä toviksi salibandyn alle 19-vuotiaiden naisten MM-kisoihin, jotka päättyivät Suomen kultajuhliin. FBC Loiston ja TPS:n pelaajia oli kultajoukkueessa yhteensä seitsemän. Tuoreita maailmanmestareita ovat muun muassa Ella Virtanen , Leea Kaisti , Aada Honkuri , Minnea Kärki , Janella Järvinen , Neea Rinne ja Ella Holopainen .

Kristian Tuohilammesta väliaikainen Tuto Hockeyn toimitusjohtaja

Kristian Tuohilampi.

Tuto Hockey ja toimitusjohtaja Toni Arppe ovat purkaneet sopimuksensa. Arppe ehti olla Tuton toimitusjohtajana vain vajaan vuoden. Tuton väliaikaisena toimitusjohtajana toimii pitkään Tutoa kaukalon puolella edustanut Kristian Tuohilampi . Muutos liittyy Tuton omistajamuutoksiin.