EU-jäsenyys maksoi viime vuonna Suomelle 70 euroa asukasta kohden

Suomi sai viime vuonna enemmän tuloja EU:lta kuin toissa vuonna, mutta samaan aikaan myös Suomen EU-maksut kasvoivat. Suomen nettomaksu asukasta kohden kasvoi 15 eurolla.

Euroopan komissio on julkaissut tietoja unionin ja jäsenvaltioiden välisistä rahavirroista viime vuodelta.

Komission mukaan Suomen tulot EU:lta kasvoivat viime vuonna 71 miljoonalla eurolla 1 702 miljoonaan euroon. Tämän lisäksi Suomi sai tuloja EU:n elpymisvälineestä yhteensä 679 miljoonaa euroa. EU:n jäsenvaltioihin palautuneesta rahoituksesta Suomi sai 1,27 prosenttia (1,33 prosenttia toissa vuonna).

Suomen saamat tulot EU:n budjetista muodostuivat pääosin maatalouden suorista tuista ja kehittämisestä (842 miljoonaa euroa eli 49 prosenttia Suomen saamista tuloista), EU:n tutkimuksen ja innovoinnin puiteohjelman (Horisontti Eurooppa) rahoituksesta (217 miljoonaa euroa eli 13 prosenttia), Euroopan aluekehitysrahastosta jaettavista tuista (114 miljoonaa euroa eli 7 prosenttia) ja Euroopan sosiaalirahastosta jaettavista tuista (89 miljoonaa euroa eli 5 prosenttia).

Suomen maksut kansallisesta budjetista EU:lle kasvoivat 197 miljoonalla eurolla 2 220 miljoonaan euroon. Suomen suhteellinen maksuosuus EU-budjettiin oli 1,68 prosenttia (2 023 miljoonaa euroa ja 1,67 prosenttia toissa vuonna).

Tästä arvonlisäperusteisen maksun osuus oli 390 miljoonaa euroa, bruttokansantuloon perustuvan maksun osuus 1 600 miljoonaa euroa ja kierrättämättömän muovipakkausjätteen määrään perustuvan maksun osuus 87 miljoonaa euroa. Lisäksi Suomi maksoi 142 miljoonaa euroa siksi, että joillekin jäsenvaltioille on myönnetty maksukorjauksia.

Viime vuonna Suomi keräsi 189 miljoonaa euroa tulleja, joista 142 miljoonaa euroa tilitettiin suoraan unionille ja 47 miljoonaa euroa jäi valtion budjettiin kantopalkkiotuloina.

Valtiovarainministeriön laskelmien mukaan Suomen nettomaksu unionille oli viime vuonna 394 miljoonaa euroa. Nettomaksu kasvoi hieman toissa vuodesta, jolloin se oli 309 miljoonaa euroa.

Nettomaksu kuvaa karkeasti jäsenvaltion EU:lta saamien tulojen ja EU:lle tilitettyjen maksujen erotusta. Luvut eivät kuitenkaan kerro kaikista EU-jäsenyyden hyödyistä, kuten avoimista sisämarkkinoista ja vapaasta liikkuvuudesta.

Asukasta kohden laskettuna Suomen nettomaksu nousi 55 eurosta 70 euroon. Bruttokansantuloon suhteutettuna nettomaksu nousi toissa vuoden 0,11 prosentin tasolta 0,14 prosentin tasolle.

Komissio ei enää julkaise lukuja jäsenvaltioiden nettomaksuasemasta, mutta valtiovarainministeriö on laskenut vuotuiset nettomaksut komission laskentatavalla.

Vuotuinen nettomaksulaskelma on niin sanottu tasapainolaskelma, jossa jäsenvaltioiden yhteen laskettu nettomaksujen summa on nolla: se ei siten ole suoraan jäsenvaltion saamien tulojen ja menojen erotus. Nettomaksulaskelma ei sisällä unionin hallintomenoja, ja tulopuolella laskelma huomioi ainoastaan kansallisista budjeteista tulevat maksuosuudet (ei esimerkiksi tullituloja, jotka tilitetään suoraan unionille).

Eri vuosien nettomaksuissa on eroja muun muassa siksi, että luvuissa näkyvät edellisen rahoituskehyskauden ohjelmien viimeisten maksatusten ajoittuminen eri vuosille sekä nykykauden ohjelmien käynnistyminen eri tahtiin jäsenmaiden välillä. Viime vuosi oli unionin seitsenvuotisen rahoituskehyskauden (2021–27) viides.

Nettomaksujen tasoon vaikuttavat EU:n budjetin tason muutokset eri vuosien välillä ja EU:n tulot muista rahoituslähteistä kuin kansallisista jäsenmaksuista. Näiden tulojen määrä saattaa vaihdella vuosittain huomattavasti.

Jäsenvaltioiden nettoasemat heijastavat pitkällä aikavälillä jäsenvaltioiden varallisuuseroja, vaikka niissä voi olla vaihtelua vuositasolla. Suomi on kuulunut keskimääräistä vauraampana EU-maana unionin budjetin nettomaksajiin vuodesta 2001.

Suurimmat nettomaksajat suhteessa bruttokansantuloon olivat viime vuonna Saksa (0,32 prosenttia), Alankomaat (0,28 prosenttia) ja Ruotsi (0,21 prosenttia). Asukasmäärään suhteutettuna järjestys oli: Alankomaat (179 euroa asukasta kohden), Saksa (178 euroa) ja Ruotsi (121 euroa).

Suurimmat nettosaajat suhteessa bruttokansantuloon olivat viime vuonna Latvia (2,70 prosenttia), Liettua (1,74 prosenttia) ja Romania (1,61 prosenttia). Asukasta kohden laskettuna järjestys oli seuraava: Luxemburg (801 euroa asukasta kohden), Latvia (619 euroa) ja Liettua (495 euroa).

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Yrittäjägallup: Perussuomalaisten nousu jatkuu yrittäjien keskuudessa

Perussuomalaisten kannatus yrittäjien keskuudessa on yhä vahvistunut. Kokoomus on selvästi suosituin yrittäjien keskuudessa, mutta sen kannatus on laskenut reilussa vuodessa 39 prosentista 28 prosenttiin.

Sorsien ja sotkien väheneminen jatkuu ilman laajamittaista lintuvesien hoitoa

Haapana on harvinaistunut vesilintu, jolla suuremmat parimäärät havaittiin ennallistetuilla kohteilla.

Hoidetuilla lintuvesillä on enemmän lintuja ja lintulajeja kuin hoitamattomilla, mutta vesilintujen väheneminen ei silti ole pysähtynyt. Tuore tutkimus lähes tuhannelta suomalaiselta lintuvedeltä osoittaa, että hoitoa on tehty liian pienimuotoisesti.

EU-jäsenyys maksoi viime vuonna Suomelle 70 euroa asukasta kohden

Suomi sai viime vuonna enemmän tuloja EU:lta kuin toissa vuonna, mutta samaan aikaan myös Suomen EU-maksut kasvoivat. Suomen nettomaksu asukasta kohden kasvoi 15 eurolla.

Viemäri- ja vesijohtotyö Puistokadulla, vain yksi kaista käytössä

Viemäri- ja vesijohtotyötä tehdään Puistokatu 19:n kohdalla 19.–20. lokakuuta. Kaksi ajokaistaa pois käytöstä työn ajan, vain yksi ajokaista käytössä. Työ tehdään maanantain ja tiistain välisenä iltana ja yönä kello 20–6.

Maksuttomat yhteisruokailut käynnistyvät eri puolilla Turkua

Turun kaupungin Food First -hanke käynnistää yhteisruokailuja yhteistyössä järjestöjen, seurakunnan ja muiden paikallisten yhteisöjen kanssa. Kaikille avoimissa ja maksuttomissa ruokailuissa hyödynnetään hävikkiruokaa.

Pizzaketju Sotto avaa yhdeksännen ravintolansa Länsikeskukseen

Turun toinen Sotto on Länsi 1 -kauppakeskuksen kyljessä.

Pizzaketju Sotto avaa yhdeksännen ravintolansa Turun Länsi 1:een torstaina 22. lokakuuta. Länsi 1 on ketjun kolmas avaus tänä vuonna. Kasvua haetaan myös ensi vuonna.

Hoitotarvikkeiden tilaaminen uudistuu Varhan alueella

Varsinais-Suomen hyvinvointialue on uudistanut hoitotarvikkeiden tilausjärjestelmää. Uusi digitaalinen tilausjärjestelmä (palse.fi) on otettu käyttöön koko Varhan alueella.

Poliisi epäilee Naantalin toukokuista henkirikosta perheensisäiseksi murhaksi

Lounais-Suomen poliisi on saanut valmiiksi Naantalissa toukokuussa tapahtuneen epäillyn henkirikoksen esitutkinnan. Poliisi epäilee asiassa perheen sisäistä murhaa, missä mies surmasi ensin puolisonsa ja tämän jälkeen itsensä.

Timo Zaal jatkaa TPS:n paidassa – ainakin paperilla

Timo Zaal.

Turun Palloseura on käyttänyt keskikenttäpelaaja Timo Zaalin sopimuksessa olleen option. Zaal jatkaa TPS:ssä kauden 2027 loppuun ulottuvalla sopimuksella.

Ihana minä -messujen tavoitteena jopa tuhatta kävijää

Hyvinvointi, terveys, muoti, second hand -löydöt ja yhteisöllisyys kohtaavat Ihana minä -messuilla keskiviikkona 21. lokakuuta kello 12–18 Lounatuulet Yhteisötalossa (Läntinen Pitkäkatu 33, Turku).

Huono kelikään ei saa suomalaista nostamaan kaasujalkaa

Jos olosuhteet ovat huonot, tienpinta märkä tai jäinen, turvavälin pidentäminen kulkee käsi kädessä nopeuden alentamisen kanssa.

Liikenneturvan kyselyssä neljä kymmenestä kuljettajasta kertoo edeltäneen vuoden aikana ajaneensa tilanteeseen tai keliin nähden liian suurella nopeudella. Joka kolmas peräti useamman kerran. Alkutalven vaihtelevien kelien alkaessa Liikenneturva kehottaa jokaista kuljettajaa tarkastelemaan ajonopeuttaan kriittisesti. Liukkailla korostuu myös turvavälistä huolehtiminen.

Pitkät asuntolainat ja sijoittaminen lainanmaksun ohessa yleistyvät OP Varsinais-Suomen alueella

OP Varsinais-Suomessa heinä–syyskuussa myönnetystä asuntolainarahoituksesta 22 prosenttia on myönnetty vähintään 30 vuoden laina-ajalla. Säästämiseen ja sijoittamiseen voi jäädä enemmän rahaa, kun asuntolainan kuukausierä pienenee pitkän laina-ajan ansiosta. OP Varsinais-Suomesta asuntolainan tänä vuonna ottaneista 44 prosentilla on myös sijoituksia.

Paperi T:n kevään ainoat keikat UMOn kanssa Turussa ja Helsingissä

Paperi T ja UMO.

Harvakseltaan keikkaileva Paperi T palaa lavoille yhdessä UMO Helsinki Jazz Orchestran kanssa. Keikat Turun Logomossa perjantaina 9. huhtikuuta kello 19 ja Helsingin Musiikkitalossa lauantaina 10. huhtikuuta ovat Paperi T:n koko kevään ainoat.

Turun kaupunki ostamassa Tallink Silja Oy:n terminaalirakennukset seitsemällä miljoonalla eurolla

Maanantaina kokoontuvalle Turun kaupunginhallitukselle esitetään, että Turun kaupunki hyväksyy rakennusten kaupan, joka koskee Tallink Silja Oy:n omistamia terminaalirakennuksia laitteineen. Kauppahinnaksi vahvistetaan 7,03 miljoonaa euroa, joka tarkistetaan määrätyin ehdoin kaupantekohetkellä.

Uusi opas tarjoaa keinoja metsätiaisten taantumisen pysäyttämiseksi

Hömötiainen luokitellaan nykyään uhanalaiseksi.

Hömötiaisten ja töyhtötiaisten kannat ovat taantuneet koko 2000-luvun, ja lapintiainen vetäytyy yhä pohjoisemmaksi. Kehitys on kuitenkin vielä pysäytettävissä. Uusi Tinttimetsän hoito-opas kertoo keinoista metsätiaisten elinympäristöjen turvaamiseksi metsänhoidossa.

Lakimuutoksilla toteutetaan EU-asetus, joka koskee veren, solujen ja muiden ihmisperäisten aineiden käyttöä

Hallitus esittää lakimuutoksia, joilla toteutetaan kansallisesti niin sanottu SoHO-asetus, joka korvaa EU:n veridirektiivin sekä kudos- ja soludirektiivin. SoHO-asetuksessa on kyse laatu- ja turvallisuusvaatimuksista, joita asetetaan ihmisessä käytettäväksi tarkoitetuille ihmisperäisille aineille kuten verelle ja soluille.

Ruotsalaisuuden päivää juhlitaan ÅST:ssä

Janne Grönroos.

Folktingetin suurta ruotsalaisuuden päivän juhlaa vietetään tänä vuonna Turussa Åbo Svenska Teaternissa 6. marraskuuta. Juhla on nähtävissä Yle Femillä ja Yle Areenassa alkaen kello 19.50. Illan aikana Folktinget tarjoaa musiikkia, jota esittävät parhaat suomenruotsalaiset artistit, sekä paljon huumoria ja jännittäviä palkintojenjakoja.

Kolme neljästä naisesta nukkuu huonommin kuukautisia edeltävällä viikolla

Syvän unen määrä vähenee ja yöllinen syke nousee kuukautisia edeltävällä viikolla. Tiedot on kerätty 11 maasta 69 000 naiselta, joista yli 550 Suomesta. Sama ilmiö havaittiin kaikissa tutkituissa maissa. Suomalaiset naiset ovat tutkimuksen parhaiten ja pisimpään nukkuvia ja aktiivisimpia, mutta heidän yöllinen sykkeensä nousee enemmän kuin missään muualla ennen kuukautisia.

Näköislehti

Urheilu

Timo Zaal jatkaa TPS:n paidassa – ainakin paperilla

Timo Zaal.

Turun Palloseura on käyttänyt keskikenttäpelaaja Timo Zaalin sopimuksessa olleen option. Zaal jatkaa TPS:ssä kauden 2027 loppuun ulottuvalla sopimuksella.

Halu kehittyä toi Miisa Turusen TPS:ään

Tärkein syy Miisa Turuselle TPS:ään siirtymisessä oli halu kehittyä. – Joukkueessa on aito fiilis, että halutaan kehittyä joukkueen ja yksilöinä, ja konkreettisesti tehdään asioita sen eteen. Luulen, että se on myös yksi syy TPS:n menestykseen, Turunen toteaa.

Poikkeuksellinen salibandyn pelaaja, huikea lahjakkuus, tällaisia pelaajia syntyy vain yksi sukupolveen… Muun muassa tämäntapaisilla luonnehdinnoilla on kuvattu jo vuosia TPS:ään täksi kaudeksi siirtynyttä Miisa Turusta , vaikka hän vasta viime viikonloppuna täytti 21 vuotta.

Legendat pysyvät pystyssä Hamarassa

Hamara X -kamppailu-urheilutapahtuma 7. marraskuuta marssittaa häkkiin kaksi suomalaisen vapaaottelun legendaa, kun Markus Rytöhonka ja Janne Elonen-Kulmala kohtaavat. Espoolaisten mittelö käydään kuitenkin vapaaottelun sijaan pystyotteluna, K1-säännöin.

Otteluanalyysi: Vajaamiehinen AC Oulu ryöväsi pisteet tehottomalta Interiltä

Herman Sjögrell (vas.) teki Interin ainokaisen.

AC Oulu aiheutti Interille järkytyksen ryöväämällä jalkapalloilun Veikkausliigassa pisteet lisäajalla ja vajaamiehisenä 1–2. Inter tasoitti AC Oulun johdon ja haki voittomaalia, kun vierailijoiden maalivahti Miguel Santos lensi kentältä suoralla punaisella 86. minuutilla. Toisin kuitenkin kävi. Jussi Niskan virhe omassa kenttäpäässä kostautui ja Juuso Mäkeläinen iski Roope Riskin syötöstä voittomaalin, kun lisäaikaa oli pelattu toista minuuttia.

TPS pelaa erikoispaidoissa Porin prikaatin 400-vuotisteemaillassa

TPS nähdään Porissa erikoispaidoissa.

TPS kohtaa Porin Ässät lauantaina kello 17 alkavassa vierasottelussa. Ottelutapahtumassa vietetään Porin prikaatin 400-vuotisteemailtaa, jossa juhlistetaan prikaatin pitkää historiaa ja suomalaista maanpuolustustyötä. Illan ohjelmassa on muun muassa Puolustusvoimien kalustoesittelyä, musiikkiesityksiä sekä muuta juhlavuoteen liittyvää ohjelmaa.

Turun yössä suunnistetaan kahdeksan tuntia

Rogainingissa joukkueet suunnittelevat itse reittinsä ja keräävät rasteilta pisteitä kahdeksan tunnin aikana.

Turussa järjestetään 16.–17. lokakuuta YÖ-Rogaining, kahdeksan tunnin yösuunnistustapahtuma, jossa osallistujat etsivät rasteja pimeässä syysyössä jalan tai polkupyörällä.