Kiinalaisverkkokaupat erityisesti miesten suosiossa jouluostoksilla

OP Pohjolan korttidatan mukaan kiinalaisverkkokauppojen suosio on kasvanut merkittävästi viime vuosina. Kiinalaiset verkkokaupat houkuttelevat suomalaisia miehiä jouluostoksille selvästi enemmän kuin naisia. Vaikka halvat hinnat ja laaja valikoima voivat vetää puoleensa, erityisesti ladattavien elektroniikkalaitteiden puutteellinen tuoteturvallisuus voi lisätä tulipalojen riskiä.

Joulukauppa käy juuri nyt kiivaimmillaan. OP Pohjolan teettämän kyselyn mukaan 35 prosenttia vastaajista ostaa joululahjansa vain fyysisestä ostospaikasta, kuten tavaratalosta tai kivijalkamyymälästä. 45 prosenttia suomalaisista ostaa joululahjansa sekä verkosta että fyysisistä ostospaikoista. Pelkästään verkkokaupasta jouluostoksia tekee vain 3 prosenttia vastaajista.

– Kotimaisten verkkokauppojen lisäksi ulkomaalaiset verkkokaupat houkuttelevat suomalaisia ostoksille. Kyselyn mukaan viidesosa vastaajista tekee joululahjaostoksia kansainvälisistä verkkokaupoista. Näihin verkkokauppoihin kuuluvat myös kiinalaiset halpaverkkokaupat, jotka ovat viime vuosina kasvattaneet suosiotaan, sanoo OP Pohjolan Arjen talouden palveluista vastaava johtaja Masa Peura tiedotteessa.

Kiinalaiset halpaverkkokaupat ovat OP Pohjolan teettämän kyselyn mukaan selkeästi suositumpia miesten keskuudessa: lähes kolmannes miehistä on jo ostanut tai voisi ostaa joululahjoja kiinalaisista verkkokaupoista. 19 prosenttia kyselyyn vastanneista miehistä voisi harkita ostavansa joululahjoja Alibabasta, AliExpressistä, Sheinistä tai Temusta. 11 prosenttia miehistä on jo ostanut joululahjoja näistä verkkokaupoista ja aikoo tehdä niin myös jatkossa.

Naisisilla asenteet kiinalaisia halpaverkkokauppoja kohtaan ovat kielteisempiä kuin miehillä. Naisista 82 prosenttia sanoo, että ei ole ostanut eikä ostaisi Alibabasta, AliExpressistä, Sheinistä tai Temusta joululahjoja. Kyselyyn vastanneista miehistä 67 prosenttia suhtautuu yhtä jyrkästi joululahjojen ostamiseen kiinakaupoista.

OP Pohjolan korttidatan mukaan kiinalaisverkkokauppojen suosio on kasvanut merkittävästi viime vuosina. Kyseisiin kauppoihin kohdistuvat euromääräiset maksut ovat kasvaneet noin 156 % tammi–syyskuun 2025 aikana verrattuna tammi–syyskuuhun 2024. Etenkin Temun suosio on OP Pohjolan korttidatan mukaan kasvattanut euromääräisiä maksuja.

– Kiinalaiskauppojen suosiota voi selittää yleinen heikentynyt taloustilanne ja kustannusten nousu. Suomalaiset voivat tässä taloustilanteessa etsiä kauppapaikkoja, joista jouluostokset voi tehdä edullisesti. OP Pohjolan kyselyn mukaan 38 prosenttia suomalaisista aikoo käyttää tänä jouluna huomattavasti vähemmän tai hieman vähemmän rahaa jouluostoksiin kuin viime vuonna. Ulkomaisista verkkokaupoista ostoksia tehtäessä on kuitenkin hyvä arvioida tuotteiden laatuun ja ympäristövaikutuksiin liittyviä näkökulmia, Peura sanoo.

OP Pohjolan kyselyn mukaan säästökohde löytyy etenkin joululahjoista: 81 prosenttia vastaajista, jotka käyttävät rahaa vähemmän kuin viime vuonna, kertovat säästävänsä joululahjoista.

Kiinalaisista verkkokaupoista ostettaessa törmätään useisiin tuoteturvallisuushaasteisiin. Etenkin elektroniikan kohdalla on syytä olla tarkkana.

– Elektroniikka kannattaa ostaa tutulta ja luotettavalta merkiltä. Tuotteista tulee löytyä aina CE-merkintä, joka kertoo tuotteen täyttävän EU:n turvallisuus-, terveys- ja ympäristövaatimukset, Pohjola Vakuutuksen korvauspäällikkö Sini Kujala neuvoo.

Ulkomaisesta verkkokaupasta ostettu halpa ja tuntematon kiinalaislaite ei välttämättä täytä EU:n turvallisuusvaatimuksia. Kiinalaisverkkokauppojen vaarana voi myös olla väärennetyt CE-merkinnät. Kiinasta tilatusta tuotteesta saattaa löytyä CE-merkintä, mutta sen merkitys onkin china export.

– Varsinkin erilaiset ladattavat laitteet voivat olla riski. Tehokkaiden akkujen lataaminen kotioloissa on lisännyt akkupalojen määrää. Mitään laitteita ei tule jättää lataukseen täysin ilman valvontaa, Kujala neuvoo.

Tukes muistuttaa myös, että EU:n ulkopuolelta tilattaessa vastuu jää ostajalle. Euroopasta ei silloin löydy vastuutahoa, jolle voi vaarallisen tuotteen palauttaa ja jolta voisi vaatia korvauksia.

– Vakuutusyhtiö ei rajoita korvauksia vain sillä perusteella, että vahingon aiheuttanut tuote on ostettu ulkomaisesta verkkokaupasta. Jos siis viallinen tuote aiheuttaa esimerkiksi palovahingon, kotivakuutuksesta voi hakea korvausta, sanoo Kujala.

OP Pohjolan marraskuussa toteutettuun kyselyyn vastasi internetpaneelissa yli 18-vuotiaita suomalaisia yhteensä 1 120. Tulokset on painotettu väestöä edustavaksi. Tutkimukseen vastanneiden määrä vaihtelee kysymyksittäin. Selvityksen toteutti Taloustutkimus Oy OP Pohjolan toimeksiannosta. Vastausten virhemarginaali on enimmillään koko vastaajajoukon osalta 3,2 prosenttiyksikköä suuntaansa.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Saako kranssin laittaa oveen?

Joulukranssin voi laittaa oveen taloyhtiössä, mutta joulumattoja tai jouluvaloja ei.

Joulukoristelu on yhä suositumpaa myös Suomessa. Somessa on jo monta jouluaiheista ryhmää, jossa jaetaan vinkkejä joulusisustukseen ja ihaillaan muiden aikaansaannoksia. Omakotitalossa voi sisustaa niin kodin kuin pihankin täysin oman mielensä mukaan, mutta mitä taloyhtiössä pitää muistaa?

Kiinalaisverkkokaupat erityisesti miesten suosiossa jouluostoksilla

OP Pohjolan korttidatan mukaan kiinalaisverkkokauppojen suosio on kasvanut merkittävästi viime vuosina. Kiinalaiset verkkokaupat houkuttelevat suomalaisia miehiä jouluostoksille selvästi enemmän kuin naisia. Vaikka halvat hinnat ja laaja valikoima voivat vetää puoleensa, erityisesti ladattavien elektroniikkalaitteiden puutteellinen tuoteturvallisuus voi lisätä tulipalojen riskiä.

Näissä jouluruoissa suositaan eniten valmiita vaihtoehtoja

Helppouden ja vaivattomuuden kaipuu näkyy yhä enemmän myös suomalaisten joulupöydissä, ja K-ryhmän kyselyn mukaan yli 90 prosenttia hyödyntääkin joulun ruoissa jotain valmisruokia tai puolivalmiita ratkaisuja. Useimmiten valmiina kerrotaan ostettavan joululaatikoita, pipari- ja torttutaikinoita, valmiita pipareita ja rosollia. Yllättäjä on valmisriisipuuro, jota harva kertoo ostavansa valmiina mutta jonka myynti on siitä huolimatta selvässä kasvussa.

Loton potti nousee 11,5 miljoonaan euroon, maskulaisrivissä 40 000 euron voitto

Lotossa ei lauantaina löytynyt yhtään täysosumaa, joten ensi viikolla tarjolla on jo 11,5 miljoonaa euroa. Illan suurimmat voitot matkasivat Varsinais-Suomeen ja Pohjois-Pohjanmaalle.

Junat eivät saa ajaa lentoaseman ohi

Kirjoittajan mielestä olisi hölmöyttä käynnistää säännöllinen lähijunaliikenne kulkemaan Turun lentoaseman ohi pysähtymättä siellä.

Turun seudun ja koko Etelä-Suomen liikennepolitiikassa eletään nyt etsikkoaikaa. Suunnitelmat tunnin vuorovälin lähijunaliikenteestä välille Tampere–Turku–Naantali ovat edenneet konkreettiselle tasolle, ja Länsirata-hanke tuo uudet raiteet Lohjalta Turkuun.

Joulu saa suomalaiset graavaamaan siikaa

Graavisiika.

Suomullisen siikafileen myynti nousee rakettimaisesti joulun alla, sillä suomalaiset haluavat graavata kalaa itse. Moni ostaa hyvin säilyvät kalatuotteet jo ajoissa, mutta tuore kala ja mäti kannattaa hankkia vasta lähellä aattoa.

Joka viides aikuinen kokee joululahjojen ostamisessa pakkoa

Yli puolet suomalaisista aikuisista, 61 prosenttia, tuntee painetta ostaa joululahjoja, vaikkei tietäisikään, onko niille tarvetta. Joka viides aikuinen kokee lahjan ostamisen välillä pakoksi.

Flanelli peittoaa silkin ja satiinin suosikkiyöasuissa

Jouluna pehmeisiin paketteihin kääritään etenkin flanellihousuja.

Eri yöpukumalleista voiton vie kuluttajien mielestä pitkälahkeiset housut ja paita -setti, kertoo K-ryhmän tuore kysely. Jouluna pehmeisiin paketteihin kääritään etenkin flanellihousuja, mutta yhä suositumpia ovat myös koko perheen yhteensopivat yöpuvut, joissa saa olla myös ripaus huumoria.

Kokaiinin käyttö kasvaa Suomessa

Kokaiinin käyttö on kasvanut Suomessa viime vuosina merkittävästi. Kehitys noudattaa Euroopan laajuista trendiä, jossa kokaiinin saatavuus on kasvanut ja takavarikkomäärät ovat olleet ennätyksellisiä.

Keskuskauppakamari: Halpatuonti vääristää joulukaupan kilpailua

Tullin arvion mukaan Suomeen saapuu tänä vuonna jopa 50 miljoonaa alle 150 euron arvoista pakettia kolmansien maiden verkkokaupoista.

Keskuskauppakamari vaatii ripeitä toimia halpatuonnin rajoittamiseksi kiinalaisista verkkokaupoista. Alle 150 euron arvoisten pienpakettien tullivapauden poistoa on kiirehdittävä EU:ssa ja pienpaketeille on otettava käyttöön käsittelymaksu. Kiinalaiset halpatuotteita myyvät verkkokaupat vääristävät kilpailua etenkin joulusesongin aikaan.

Oikeudenkäyntikulukorvauksien rajoittamista selvitetään

Hallituksen neuvottelussa julkisen talouden suunnitelmasta 23. huhtikuuta päätettiin, että oikeudenhoidon kustannuksia hillitään. Valtiovarainministeriö aloitti marraskuussa menokartoituksen yksityisille oikeusavustajille maksettavia korvauksia koskevan valtion talousarvion momentin menotason alentamiseksi.

Veikkausliigassa avauskierros 4. huhtikuuta

Inter kohtaa avauskierroksella 4. huhtikuuta Kupittaalla VPS:n.

Veikkausliigakauden 2026 runkosarjan otteluohjelma julkaistiin nyt ensi kertaa jo edellisen kalenterivuoden puolella ja lisäksi ennen joulunpyhiä. Otteluohjelma kauden 22 ensimmäisen kierroksen osalta on valmiina sekä runkopäivät jatkosarjojen osalta.

Yrittäjägallup: Pk-yritysten tilanne heikentynyt

Pk-yritysten taloudellinen tilanne on huonontunut lokakuusta, osoittaa tuore Yrittäjägallup. Tällä hetkellä yritysten taloustilanne on heikoin keskiarvoltaan Yrittäjägallupin mittaushistoriassa. Mittaaminen aloitettiin 2022. – Käänne pk-yritysten tilanteessa on valitettava mutta ei yllättävä kaiken synkistelyn keskellä. Syksyllä orastanut optimismi on huuhtoutunut alkutalven sateisiin ja Suomen joutumiseen talouden tarkkailuluokalle, toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen Suomen Yrittäjistä sanoo tiedotteessa.

Turun Taiteilijaseuran vuosinäyttely esittelee varsinaissuomalaisten taiteilijoiden taidetta

Turun Taiteilijaseuran 102. vuosinäyttely esittelee varsinaissuomalaisten taiteilijoiden sekä Turun Taiteilijaseuran jäsenten taidetta Turun Taidehallin Isossa Galleriassa 9.1.–22.2. Vuosinäyttelyn kuratoi kuvataiteilija Juha Joro . Vuosinäyttelyn kuraattori valitsee vuosinäyttelyn taiteilijoista Turun Taiteilijaseuran 2026 vuoden taiteilijan, joka julkistetaan avajaisissa.

Lounaissuomalaiset Syöpäjärjestöt jakoi apurahoja 280 600 euroa

Lounaissuomalaiset Syöpäjärjestöt on myöntänyt apurahoja syöpätautien ja saattohoidon tieteelliseen tutkimukseen ja koulutukseen 280 600 euroa. Väitöskirja-apurahoja jaettiin 11 tutkijalle, tutkimusapurahoja 22 tutkijalle ja matka-apurahoja kymmenelle tutkijalle.

Vilma Sappinen sisustaa värein voidakseen hyvin

Vilma Sappinen on koristellut kotiaan jouluksi. Hän kertoo viihtyneensä Turussa hyvin.

Valokuvaaja Vilma Sappinen , 22, muutti edellisen kodin kylpyhuoneremontin tieltä nykyiseen kotiinsa Turun keskustassa. Asunnossa hän ihastui ensimmäisenä isoihin ikkunoihin sekä erilliseen makuuhuoneeseen.

Louhisaaren kartanolinnassa huippuvuosi – kaikkien aikojen toiseksi paras tulos

Louhisaaren kartanolinna ulkorakennuksineen edustaa meillä melko harvinaista barokkiarkkitehtuuria.

Askaisissa sijaitsevassa Louhisaaren kartanolinnassa tehtiin kävijäennätys 24 524 kävijällä. Edellisvuoteen verrattuna kävijöitä oli lähes 5 000 enemmän. Vuosi on paras sitten avausvuoden 1967, jolloin kävijöitä oli 31 000.

Eurojackpotin potti nousee 39 miljoonaan euroon

Eurojackpotin perjantai-illan arvonnassa (kierros 51/2025) ei löytynyt täysosumia, joten potti kohoaa. Ensi tiistaina Eurojackpotin potti nousee noin 39 miljoonaan euroon. Suomeen osui yksi hieman alle 160 tuhannen euron 5+0-voitto.

Urheilu

Åboraakkeli: Hieno urheiluvuosi alkamassa

Vuosi 2026 on jälleen penkkiurheilijan juhlavuosi, siinä määrin paljon on isoja urheilutapahtumia sijoiteltu ensi vuoden kalenteriin. Talviolympialaiset, jalkapallon MM-kisat, lentopallon EM-kisat Suomessa, salibandyn miesten MM-kotikisat ja niin edelleen.

Veikkausliigassa avauskierros 4. huhtikuuta

Inter kohtaa avauskierroksella 4. huhtikuuta Kupittaalla VPS:n.

Veikkausliigakauden 2026 runkosarjan otteluohjelma julkaistiin nyt ensi kertaa jo edellisen kalenterivuoden puolella ja lisäksi ennen joulunpyhiä. Otteluohjelma kauden 22 ensimmäisen kierroksen osalta on valmiina sekä runkopäivät jatkosarjojen osalta.

Kaiken kokenut Mikko Esko nostaa palloja jatkossa Tuto Volleyssa

Syksyllä alisuorittanut Tuto Volley on väläytellyt ajoittain, mutta hyvät jaksot ovat jääneet liian lyhyiksi, eikä pisteitä ole juuri tullut.

Lentopallon Mestaruusliigan viime kauden pronssijoukkue Tuto Volleyn syksy on ollut vaikea. Syyskaudella joukkue on voittanut vain paikalliskilpailija Loimun ja on niukasti kahdeksantena ennen Loimua.

Florian Krebs jättää Interin ja siirtyy Bulgariaan

Florian Krebs.

FC Interin keskikenttämies Florian Krebs siirtyy Bulgarian pääsarjaan. CSKA 1948 Sofia on julkaissut Krebsin sopimuksen, joka astuu voimaan vuodenvaihteessa.

Joni Hyytiä Veikkausliigan ainoa turkulaiserotuomari

Joni Hyytiä.

Palloliiton erotuomarivaliokunta on nimennyt Veikkausliigassa, Kansallisessa Liigassa, Ykkösliigassa, Ykkösessä ja Miesten Kakkosessa toimivat erotuomarit ja erotuomarivalmentajat kaudelle 2026.

Nuorten MM-kisat jääkiekossa pelataan Tampereella ja Turussa vuonna 2028

Alle 20-vuotiaiden nuorten jääkiekon MM-kisat pelataan Tampereen Nokia Arenalla ja Turussa Gatorade Centerissä 26.12.2027–5.1.2028.