Ville Niinistö: Olympiakomitean päätös sallia Venäjän urheilijoiden osallistuminen olympialaisiin haastettava ja FIFA:n toiminta tutkittava

Europarlamentaarikko Ville Niinistö (vihr.) osallistui kahteen urheilupolitiikkaa koskevaan europarlamentaarikkojen yhteiskirjeeseen, jotka on julkaistu tänään. 72 europarlamentaarikkoa vaati yhteiskirjeessään eurooppalaisia jalkapalloliittoja toimimaan sen puolesta, että FIFA:n toiminnan eettisyyttä ja tasapuolisuutta aletaan tutkia puheenjohtaja Infantinon ja Yhdysvaltain presidentti Trumpin läheisten välien vaikutuksesta muun muassa Yhdysvaltoja suosiviin kurinpitopäätöksiin.

Toisessa kirjeessä joukko europarlamentaarikkoja vetoaa kansainväliseen olympiakomiteaan, että se ei salli Venäjän laittoman hyökkäyssodan ja Ukrainan miehittämisen yhä jatkuessa venäläisten urheilijoiden osallistumista tuleviin olympialaisiin.

– Urheilulla on valtavan suuri merkitys miljardeille ihmisille sen tuoman ilon, yhteenkuuluvuuden, kilvoittelun ja positiivisten esikuvien kautta. Samalla urheilupolitiikalta on vaadittava korkeaa läpinäkyvyyttä ja oikeudentajua, jotta urheilua ei voi käyttää ihmisarvoa polkeviin tai ihmisten tasa-arvoa heikentäviin toimiin. Siksi europarlamentaarikkona haluan korostaa urheilujärjestöjen vastuuta siitä minkälaista maailma ne ovat toimillaan luomassa, ja Euroopan unionin on vaadittava niiltä myös vastuullisuutta, Niinistö korostaa tiedotteessa.

Urheilupolitiikan parissa etenkin maailmanlaajuisissa kattojärjestöissä on ollut toistuvia epäilyjä epädemokraattisista ja korruptiivisista toimintatavoista. Myös FIFA:n aiempi toiminta on ollut korruptiotutkimusten kohteena. FIFA:n puheenjohtaja Infantino on tunnetusti mielistellyt toistuvasti presidentti Trumpia mm myöntämällä tälle FIFA:n varta vasten Trumpia varten keksityn rauhanpalkinnon. Konkreettisesti epäilyt ovat vaikuttaneet itse pelitapahtumiin siinä kun presidentti Trumpin soitettua Infantinolle aiheesta FIFA:n kurinpitokomitea lykkäsi Yhdysvaltain pelaajan Folarin Balogunin punaisesta kortista saamaa pelikieltoa, jotta tämä pystyi osallistumaan Yhdysvaltain tärkeään otteluun Belgiaa vastaan.

– Jalkapallo yhdistää ihmisiä ympäri maailman, ja jalkapallon MM-kisat ovat maailman seuratuin yksittäinen tapahtuma. Moni on kuitenkin huolissaan siitä miten FIFA ja sen puheenjohtaja Infantino käyttävät tätä tapahtumaa urheilun hengen ja tasapuolisuuden periaatteiden vastaisesti omaksi edukseen. Siksi lähetimme 72 mepin yhteiskirjeen eurooppalaisille jalkapalloliitoille, jotta nämä yhdessä vaativat FIFA:ssa puheenjohtaja Infantinon toimien tutkimista urheilun eettisten periaatteiden ja läpinäkyvyyden toteutumisen varmistamiseksi. On varmistettava että FIFA ei suosi yhtään maata päätöksissään eikä Infantinon ja presidentti Trumpin tiivis yhteydenpito vaikuta FIFA:n päätöksiin, Niinistö korostaa.

Kansainvälinen olympiakomitea päätti 7. heinäkuuta hyväksyä Venäjän olympiakomitean ja siten venäläisten urheilijoiden paluun olympialaisiin. Joukko europarlamentaarikkoja lähetti tänään kirjeen kansainväliselle olympiakomitealle haastaakseen tämän päätöksen ja vaatien sen uudelleenarviointia.

– Venäjän olympiakomitea ja venäläiset urheilijat ovat osa Venäjän ja Putinin propagandaa ja heidän edellytetään myös tukevan konkreettisesti Venäjän laitonta hyökkäyssotaa Ukrainassa. Putin on kansainvälisen rikostuomioistuimen etsintäkuuluttamatta ja Venäjän sotarikoksia tutkitaan. Venäläisten osallistumisen salliminen on kansainvälisen oikeuden kannalta käsittämätön kädenojennus Putinin sotapolitiikalle ja hylkää ne miljoonat ukrainalaiset mukaan lukien ukrainalaiset urheilijat, jotka ovat kärsineet, haavoittuneet tai jopa kuolleet Venäjän hyökkäyksen seurauksena. Ukrainalaisten kärsimys jatkuu yhä. Kansainvälisen olympiakomitea ei voi asettautua sotarikollisten puolelle, Niinistö korostaa.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Äidin sensitiivisyys suojaa keskosta tunne-elämän ja käyttäytymisen ongelmilta

Sensitiivinen vuorovaikutus suojaa etenkin ennenaikaisesti syntyneitä.

Äidin lämmin, nopea ja tilanteeseen sopiva reagointi lapsen tarpeisiin ehkäisee tunne-elämän ja käyttäytymisen ongelmia lapsen myöhemmällä iällä. Uuden tutkimuksen mukaan sensitiivinen vuorovaikutus suojaa etenkin ennenaikaisesti syntyneitä.

Maahanmuuttovirasto: Kaikki turvapaikkahakemukset käsitellään EU:ssa yhteisten kriteerien mukaisesti

Julkisuudessa on käyty keskustelua venäläisten turvapaikkahakemuksista sekä Maahanmuuttoviraston niihin tekemistä päätöksistä ja niiden perusteista. Venäjän kansalaisten turvapaikkahakemusten käsittelyssä ei ole tapahtunut linjausmuutoksia, jotka ohjaisivat myönteisten ja kielteisten päätösten jakaumaa.

Rakentamisen liikevaihto vahvassa kasvussa

Rakentamisen liikevaihdon kasvu jatkui toukokuussa.

Rakentamisen liikevaihdon kasvu jatkui toukokuussa. Alan työpäiväkorjattu liikevaihto kasvoi ennakkotiedon mukaan 9,9 prosenttia viime vuoden toukokuuhun verrattuna. Samaan aikaan myynnin määrä, josta hintojen muutosten vaikutus on poistettu, kasvoi 9,3 prosenttia.

Ville Niinistö: Olympiakomitean päätös sallia Venäjän urheilijoiden osallistuminen olympialaisiin haastettava ja FIFA:n toiminta tutkittava

Europarlamentaarikko Ville Niinistö (vihr.) osallistui kahteen urheilupolitiikkaa koskevaan europarlamentaarikkojen yhteiskirjeeseen, jotka on julkaistu tänään. 72 europarlamentaarikkoa vaati yhteiskirjeessään eurooppalaisia jalkapalloliittoja toimimaan sen puolesta, että FIFA:n toiminnan eettisyyttä ja tasapuolisuutta aletaan tutkia puheenjohtaja Infantinon ja Yhdysvaltain presidentti Trumpin läheisten välien vaikutuksesta muun muassa Yhdysvaltoja suosiviin kurinpitopäätöksiin.

Yrityksen purkamisesta ja rekisteristä poistamisesta halutaan tehdä nykyistä helpompaa

Lakiuudistuksilla pyritään keventämään yritysten hallinnollista taakkaa

Hallitus esittää useita yksittäisiä muutoksia osakeyhtiö- ja osuuskuntalainsäädäntöön. Uudistuksilla pyritään keventämään yritysten hallinnollista taakkaa, parantamaan yritystoiminnan edellytyksiä sekä yksinkertaistamaan ja selkeyttämään osakeyhtiö- ja osuuskuntalainsäädäntöä.

Kyberhyökkäykset suomalaisyrityksiin lisääntyneet 35 prosenttia

Suomalaisorganisaatioihin kohdistuneiden kyberhyökkäysten määrä kasvoi 35 prosenttia viime vuoden kesäkuuhun verrattuna. Kiristyshyökkäykset lisääntyivät maailmanlaajuisesti 33 prosentilla, ja uusi The Gentlemen -ryhmä nousi nopeasti aktiivisimmaksi toimijaksi.

Suomalainen peruna kunniaan

Perunan vahvuudet eivät rajoitu ravitsemukseen, muistuttaa kirjoittaja.

Kun olin lapsi ja nuori 1950- ja 1960-luvuilla, niin ruokapöydässä oli yleensä perunaa ja kastiketta, puolukkasurvosta, maitoa ja leipää sekä jälkiruuaksi marjasoppaa. Tällainen ruokavalio oli tuohon aikaan todella yleinen. Sittemmin perunan suosio on vaihtoehtojen lisääntyessä hieman kärsinyt.

Tyksin kutsukirjeiden lähetyshäiriö jatkuu edelleen

Varsinais-Suomen hyvinvointialueella (Varha) havaittiin torstaina häiriö Tyks-sairaalapalveluiden sähköisten kutsukirjeiden lähetyksessä. Häiriön selvittely jatkuu edelleen.

Ensimmäiset muurahaiset kannattaa torjua heti

Yksittäiset muurahaiset ovat usein tiedustelua tekeviä työläismuurahaisia, jotka etsivät ravintoa muulle yhdyskunnalle.

Kun kotonaan havaitsee muurahaisen, sitä ei kannata vaan litistää ja unohtaa asiaa. Kyseessä saattaa olla niin sanottu tiedusteleva työläismuurahainen, joka houkuttelee paikalle pian kymmeniä lisää. Koti Puhtaaksi Oy toimitusjohtaja Reetta Alastalon mukaan tärkeintä on poistaa syyt, miksi muurahainen on tullut sisään.

Sakkomenettelyn uudistamisella halutaan nopeuttaa rikosasioiden käsittelyä

Sakkomenettelylaki uudistuu ensi kesänä. Muutos vapauttaa viranomaisten resursseja vaativien asioiden käsittelyyn ja nopeuttaa rikosasioiden käsittelyä. Tasavallan presidentti vahvisti lakimuutokset torstaina.

Yli puolet suomalaisista ei koe voivansa mennä naapuriin kylään

Asuntosäätiön selvitys paljastaa, että suomalaiset tervehtivät naapureitaan tunnollisesti, mutta kahvikutsut naapurin luo jäävät usein haaveeksi. Yli puolet suomalaisista ei koe voivansa piipahtaa naapuriin kylään, vaikka joka kymmenes kaipaa enemmän yhteisiä hetkiä naapureidensa kanssa.

Viranomaisten tiedonvaihtoa tehostetaan

Tasavallan presidentti vahvisti 9. heinäkuuta hallituksen esityksestä muutokset viranomaisten tiedonvaihtoa koskevaan sääntelyyn. Muutoksilla sujuvoitetaan poliisin ja muiden viranomaisten tiedonvaihtoa. Lakimuutokset tulevat voimaan 1. lokakuuta.

Lomakuvat voivat paljastaa enemmän kuin tarkoitit

Matkan aikana julkaistavat päivitykset sosiaalisessa mediassa voivat kertoa ulkopuolisille, että koti on tyhjillään.

Liikenne- ja viestintävirasto Traficom muistuttaa lomalle lähteviä huolehtimaan tietoturvan perusasioista jo ennen matkaa. Lomaillessa pätevät samat tietoturvaohjeet kuin arkenakin. Tietoturva muodostuu laitteiden ja tietojen suojaamisesta, turvallisten palveluiden käytöstä sekä siitä, että mahdollisiin poikkeustilanteisiin on varauduttu jo ennen matkaa.

Ensihoidon kuljetusten rahoitusvastuu siirtyy hyvinvointialueille

Eduskunta on hyväksynyt hallituksen esityksen, jonka mukaan ensihoitopalveluun sisältyvien kuljetusten rahoitusvastuu sekä Kelan korvaamien muiden ambulanssikuljetusten järjestämis- ja rahoitusvastuu siirtyvät kokonaisuudessaan hyvinvointialueille. Tasavallan presidentin on tarkoitus vahvistaa lait 9. heinäkuuta.

Ruokavirasto: Espanjansiruetanat lopetettava mahdollisimman kivuttomasti

Espanjansiruetana on tainnutettava, jos lopettamiseen käytetään menetelmää, joka ei johda välittömästi eläimen kuolemaan.

Espanjansiruetanoita on osassa maata runsaasti. Ruokaviraston mukaan niiden torjunnassa on käytettävä lopetustapaa, joka on mahdollisimman kivuton. Eläinten lopettamisesta säädetään eläinten hyvinvointilaissa.

Lämpötila nousee viikonloppuna hellelukemiin

Heinäkuun alku on ollut maan eteläosassa sateinen, mutta ensi viikolla korkeapaineen alue tuo Suomeen poutasäätä. Helteet yleistyvät jo viikonlopusta alkaen.

Rahastoihin virtasi kesäkuussa lähes kaksi miljardia euroa, pääomat kasvoivat 221 miljardiin

Suomeen rekisteröityihin sijoitusrahastoihin sijoitettiin kesäkuussa yhteensä 1,9 miljardia euroa uusia pääomia. Samaan aikaan rahastopääomaa kasvatti myös myönteinen markkinakehitys. Yhteenlaskettu rahastopääoman arvo oli kuukauden lopussa 221 miljardia euroa.

Tyksin sähköisissä kutsukirjeissä häiriö – muutamia päätynyt väärille vastaanottajille

Varsinais-Suomen hyvinvointialueella (Varha) on havaittu häiriö Tyks-sairaalapalveluiden sähköisten kutsukirjeiden lähetyksessä. Alustavien tietojen mukaan osa keskiviikkona 8. heinäkuuta lähetetyistä Tyksin ajanvarauskirjeistä on päätynyt väärille vastaanottajille.

Näköislehti

Urheilu

Miro Varhelahti jatkossa myös TPS:n naisten edustusjoukkueen urheilutoimenjohtaja

Miro Varhelahti.

TPS:n Juniorijalkapallo ry:n valmennuspäällikkö Miro Varhelahti työskentelee jatkossa oman toimensa ohessa seuran naisten edustusjoukkueen urheilutoimenjohtajana.

Nino Rajamäki lainalle Pallo-Iiroihin

Nino Rajamäki.

Turun Palloseuran Veikkausliiga-joukkueen 18-vuotias laitahyökkääjä Nino Rajamäki siirtyy lainalle Pallo-Iiroihin.

Puukkokatsomo: Pelin evoluutiota

Kun VAR vajaa kymmenen vuotta sitten teki tuloaan osaksi jalkapalloa, videotuomarointia perusteltiin muun muassa sillä, että se poistaa oikeusmurhat. Ei enää Diego Maradonan ”jumalan käden” kaltaisia virheitä.

Henri Ruoste ja Tiffanys Diamond kolmanneksi

Henri Ruoste ja Tiffanys Diamond esittivät varman ja laadukkaan suorituksen kansainvälisessä kouluratsastuksen Grand Prix Special -luokassa Hagenissa, Saksassa. Ratsukko sijoittui kovatasoisessa CDIO4-kilpailussa kolmanneksi varmalla suorituksellaan. Luokan voitti lajilegenda Isabell Werth Wendy de Fontainella yli 82 prosentin tuloksella. Raphael Netz ja Great Escape Camelot sijoittuivat toiseksi.

Wirmolle sopimuksia ensi kaudelle

Naisten F-liigaan ensi kaudeksi SBS Wirmo on tehnyt uusia pelaajasopimuksia ensi kaudeksi. Wirmon paidassa ensi kaudella nähdään Eveliina Hannula , Emmi Mäkelä ja Eevi Lehmusvuori . Hannula on aiemmin urallaan pelannut myös FBC Loiston paidassa, Mäkelä edusti päättyneellä Northern Starsin joukkueessa Espoossa ja Lehmusvuori siirtyy Mynämäelle TPS:stä.

Ada Välimäki jatkaa TPS:n tyttöjen valmennuksessa aiempaa isommassa roolissa

Johdonmukaista ja pitkäjänteistä työtä nuorimpien tyttöikäluokkien valmennuksessa tehnyt Ada Välimäki jatkaa TPS:ssa kaksivuotisella sopimuksella.