Yli puolet suomalaisista joutunut onnettomuuteen tai vaaratilanteeseen suojatiellä – lauha talvi heikentää näkyvyyttä entisestään

Kyselyn mukaan vain kahdeksan prosenttia suomalaisista luottaa jalankulkijana täysin siihen, että autoilija pysähtyy ennen suojatietä antaakseen tietä. Jalankulkijoiden vaaratilanteet ja onnettomuudet suojateillä ovat yleisimpiä pääkaupunkiseudulla.

Useampi kuin joka toinen suomalainen (53 prosenttia) on joutunut vaaratilanteeseen tai onnettomuuteen suojatiellä, selviää LähiTapiolan teettämästä Arjen katsaus -kyselystä. Lähes kolmannes (31 prosenttia) kertoo näin tapahtuneen jalankulkijana. 22 prosenttia on joutunut vaaratilanteeseen tai onnettomuuteen suojatiellä autoa ajaessaan tai auton kyydissä ollessaan, 18 prosenttia pyöräilijänä. Kyselyn toteutti tutkimusyhtiö Verian*.

Jalankulkijoiden vaaratilanteet ja onnettomuudet suojateillä ovat kyselyn mukaan yleisimpiä pääkaupunkiseudulla. Joutuminen vaaraan tai onnettomuuteen suojatiellä pyöräilijänä taas on yleisintä Pohjois-Pohjanmaalla.

Liikenneturvan mukaan vuosina 2021–23 jalankulkijoiden loukkaantumisista yli puolet tapahtui suojatiellä, ja kuolleista joka viides menehtyi suojatiellä. Kaikista jalankulkijoiden kuolemantapauksista 40 prosenttia tapahtui pimeällä tai hämärässä. Liikenneonnettomuuksien tutkijalautakunnat arvioivat, että heijastin olisi mahdollisesti pelastanut kuolemalta joka toisen heijastinta käyttämättömän, pimeällä onnettomuuteen joutuneen jalankulkijan.

LähiTapiolan liikenneturvallisuudesta ja autopalveluista vastaava johtaja Tapani Alaviiri korostaa, että suojateiden turvallisuus riippuu meistä kaikista: autoilijalla on velvollisuus mukauttaa tilannenopeutensa siten, että suojatien eteen ehtii aina pysähtyä, ja jalankulkijalla on velvollisuus tehdä itsensä näkyväksi heijastimella.

– Etenkin Etelä-Suomessa talvi on ollut lauha. Räntä, tihkusade ja sumu heikentävät näkyvyyttä pimeällä entisestään, ja nollan kummallakin puolella sahaava lämpötila voi tehdä teistä paikoin vaarallisen liukkaita. Vähälumisena talvena teillä on näkynyt myös aiempaa enemmän pyöräilijöitä. Pimeät ja liukkaat olosuhteet korostavat ennakoinnin merkitystä, jotta suojatiet olisivat nimensä veroisia: hidasta ajoissa ja ota muut kulkijat huomioon, liikut sitten autolla, pyörällä tai jalan.

Arjen katsaus -kyselyn mukaan vain kahdeksan prosenttia suomalaisista luottaa jalankulkijana täysin siihen, että autoilija pysähtyy ennen suojatietä antaakseen tietä. Yli puolet (55 prosenttia) on väitteestä jokseenkin tai täysin eri mieltä. Reilu 80 prosenttia on huolissaan lasten suojatieturvallisuudesta koulujen lähistöillä.

– Tulokset ovat valitettavia mutta ikävä kyllä eivät yllättäviä. Yksi merkittävä turvallisuutta heikentävä tekijä on puhelimen näppäily ajon aikana. Nopeakin puhelimen vilkaisu vie kuljettajan huomion pois liikenteestä ja pidentää reaktioaikaa esimerkiksi tilanteessa, jossa pyöräilijä sujahtaa suojatielle. Sama pätee myös kevyen liikenteen kulkijoihin: heidänkin kannattaa pitää katse ympäristössä puhelimen sijaan, Alaviiri sanoo tiedotteessa.

Onnettomuustietoinstituutin (OTI) jalankulkuraportin mukaan jalankulkijan kuolemaan johtaneista vuosina 2017–21 suojatiellä tapahtuneista onnettomuuksista valtaosa tapahtui valo-ohjaamattomalla suojatiellä.

LähiTapiolan alueyhtiöt ovat lahjoittaneet kunnille yhteensä jo yli sata Välkky-suojatievaroitinta. Välkky tunnistaa suojatiealueelle tulevan kulkijan ja varoittaa autoilijaa tästä vilkkuvalla valolla.

– Innovaatiot, kuten Välkyt, tarjoavat uusia mahdollisuuksia etenkin taajaan asutuilla alueilla, joissa liikenteen infrastruktuuri valaistuksineen on vähäisempää. LähiTapiolan lahjoittamia suojatievaroittimia on sijoitettu painottaen koulujen läheisyyttä ja vaarallisimmiksi tunnistettuja suojateitä.

Kyselyyn vastasi 6 030 henkilöä 17.4.–13.5.. Vastaajat edustavat Manner-Suomen 18 vuotta täyttänyttä väestöä. Tulosten tilastollinen virhemarginaali on 1,3 prosenttiyksikköä koko aineiston tasolla.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Joka toinen suomalainen kiristäisi herkkujen verotusta

Lähes puolet suomalaisista kannattaa sokeriveroa tai ultraprosessoidun ruoan veroa, kertoo OP Pohjolan kysely. Samaan aikaan terveellisten elämäntapojen merkitys näkyy yhä enemmän myös Pohjola Vakuutuksen korvaustilastoissa: diabeteksesta maksetut korvaukset kasvoivat viime vuonna lähes kolmanneksen.

Disney Love Songs -konsertti Betel-kirkossa

Konsertti kuullaan Betel-kirkossa.

Disney Concerts ja Fever esittelevät Candlelight: Disney Love Songs -konserttisarjan. Erikoiskonserteissa valkokankaan ikonisimmat melodiat heräävät eloon klassisina sovituksina tuhansien kynttilöiden valaisemassa ympäristössä.

Virolaiset ja ruotsalaiset luistavat eniten pysäköintivirhemaksuistaan

Ruotsalaiset, saksalaiset ja norjalaiset maksavat ulkomaalaisista eniten pysäköintejä tällä hetkellä. Ulkomaalaisista pysäköintivirhemaksujaan jättävät Suomessa maksamatta virolaiset ja ruotsalaiset.

Kaupunginteatterin kevään ohjelmisto kasvaa 20 esityksellä

Aimo Räsänen ja Martti Suosalo.

Turun kaupunginteatteri avasi myyntiin 20 yhteistuotantoa ja vierailuesitystä täydentämään kevään 2027 ohjelmistoa, johon kuuluvat Ronja ryövärintytär ja Hyeenan päivät -esitykset.

Stairon keskittää tuotantoaan Pansion tehtaalle – Itäharjun yksikön koneistus- ja lämpökäsittelyliiketoiminta Steralle

Staironin Itäharjun yksikön koneistus- ja lämpökäsittelyliiketoiminta siirtyy Steralle.

Stairon ja Stera Technologies ovat sopineet liiketoimintakaupasta, jossa Staironin Turun Itäharjun yksikön koneistus- ja lämpökäsittelyliiketoiminta siirtyy Steralle. Kauppa tukee molempien yhtiöiden strategisia tavoitteita: Stairon keskittää tuotantoaan Pansion tehtaalle ja suuntaa resurssejaan kasvavien nykyasiakkuuksiensa palvelemiseen, kun taas Stera vahvistaa koneistuskapasiteettiaan ja laajentaa palvelutarjontaansa vastatakseen asiakkaidensa kasvavaan kysyntään.

Tutkimushanke haastaa käsityksemme kestävyydestä ajassa, jossa turvallisuuskaan ei ole itsestäänselvyys

Nykyiset kestävyyden tavoitteet ovat pitkälti muotoutuneet aikana, jolloin rauhaa ja yhteiskuntien perustavanlaatuista turvallisuutta voitiin etenkin Euroopassa pitää verrattain vakaina lähtökohtina. Geopoliittinen toimintaympäristö on kuitenkin muuttunut. Suurvaltakilpailu, sodat ja hybridiuhat ovat tuoneet yritysten ja yhteiskuntien arkeen turvallisuuskysymyksiä, joiden ajateltiin pitkään kuuluvan menneeseen maailmaan.

Ethän tee tätä virhettä akkukäyttöisten laitteiden talvisäilytyksessä

Moni vie sähköpyörän tai sähköpotkulaudan talveksi varastoon, mutta väärä säilytyspaikka voi vaurioittaa akkua ja tehdä siitä jopa vakavan paloriskin. Pohjola Vakuutus muistuttaa, että litiumioniakun palossa vapautuva vetyfluoridi voi olla hengenvaarallista jopa pienemmissäkin akkupaloissa.

Turun satama ja Mediateko yhteistyösopimukseen

Mediateko on tehnyt yhteistyösopimuksen Turun Satama Oy:n kanssa Digitaalisesta näyttöverkostosta maaliskuussa 2027 valmistuvaan Turun uuteen matkustajasatamaan Fregattiin. Mediateko vastaa näyttöverkoston teknisestä toteutuksesta, ylläpidosta sekä mediamyynnistä.

Kysely: Suomalaiset söisivät mieluiten kotimaista järvikalaa, mutta päätyvät ostamaan edullista kassilohta

Kasvatetun lohen suosio on kasvussa.

Kalaa syövät suomalaiset kuluttaisivat mieluiten kotimaista järvikalaa, paljastaa WWF:n Verianilla teettämä tuore kyselytutkimus. Luonnonvarakeskuksen tuoreimman tilaston mukaan kaksi kolmasosaa suomalaisten kuluttamasta kalasta on kuitenkin ulkomaista: norjalaista kasvatettua lohta, tonnikalasäilykkeitä ja katkarapuja.

Rokottavien apteekkien määrä kasvanut nopeasti – jo noin 200 apteekkia tarjoaa rokotuksia

Apteekkien rokotustoiminta on laajentunut nopeasti viime vuosina. Rokotuspalveluja tarjoaa tällä hetkellä noin 200 apteekkia eli noin neljännes Suomen apteekeista. Vuosi sitten marraskuussa rokottavia apteekkeja oli vajaa 130.

Kaksipuolisissa maalauksissa sattumalla iso rooli

Riitta-Mai Pihala, Yyteri.

Riitta-Mai Pihalan näyttely Kierrätettyjä kuvia on esillä 3.–30. marraskuuta Kirjakahvilan eteiskabinetissa.

Joka neljäs työssäkäyvä tarvinnut apua mielenterveyden haasteisiin

Joka neljäs työssäkäyvä suomalainen on tarvinnut viimeisen vuoden aikana apua mielenterveyden haasteisiin. Apua tarvinneista reilu neljännes ei kuitenkaan ollut sitä hakenut. Mielen haasteissa työterveyspalvelut koetaan tärkeimmäksi avunhakukanavaksi työikäisten keskuudessa.

Taideakatemian yö tulee taas

Taideakatemian yössä nähtiin viime vuonna sirkuksen avolava-esitys.

Koko perheen maksuton tapahtuma Taideakatemian yö järjestetään 5. marraskuuta Turun ammattikorkeakoulun Linnankadun taidekampuksella (Linnankatu 54–60). Taideakatemian opiskelijat ovat luoneet erilaisia taidekokonaisuuksia. Opiskelijoiden lisäksi tapahtumaa on mukana luomassa Turun konservatorio ja kulttuurihyvinvoinnin osaamiskeskus.

Loton potti kasvaa jo 11 miljoonaan euroon

Illan arvonnassa ei löytynyt yhtään täysosumaa, joten ensi lauantaina Lotossa on tarjolla 11 miljoonan euron potti.

Viemäri- ja vesijohtotyö katkaisee Kupittaankadun liikenteeltä

Viemäri- ja vesijohtotyö katkaisee moottoriajoneuvoliikenteen Kupittaankatu 40:n kohdalta 2.–6. marraskuuta. Kävelijät pääsevät kulkemaan työmaan ohi.

Pimeä kausi houkuttelee kaivamaan kausivalot ja koristeet esiin

Käytetyt paristot ja pienakut voi palauttaa mihin tahansa ostopaikkaan navat teipattuna.

Suomessa raportoidaan kuukausittain tulipaloja, jotka aiheutuvat vioittuneista ja väärin hävitetyistä paristoista tai akuista. Paristot ja akut kannattaa hävittää kaapeista ja varastosta oikeaoppisesti, sillä ne muodostavat kotiin merkittävän paloturvallisuusriskin. EU:n akkuasetus velvoittaa lajittelemaan käytöstä poistetut paristot ja akut erilleen muusta jätteestä.

Lupa- ja valvontavirasto: Perintäyhtiö ei voi periä riitautettua saatavaa

Lupa- ja valvontavirasto kiinnittää huomiota perintäyhtiön toimintaan tapauksessa, jossa perintäyhtiö oli perinyt riitautettua kuluttajasaatavaa. Perintäyhtiö oli perinyt tratalla yrityssaatavaa, joka ei ollut selvä ja riidaton.

Logomossa loppuvuonna yli 40 keikkaa, konserttia ja show'ta

Logomo-salissa ja Teatrossa nähdään marras–joulukuussa yli 40 tapahtumaa yhteensä 26 iltana. Marraskuun 6. päivästä alkaen talossa tapahtuu jokaisena perjantaina ja lauantaina aina jouluun asti. Loppuvuoden ohjelmisto on herättänyt runsaasti kiinnostusta, ja useisiin tapahtumiin on jäljellä enää viimeisiä lippuja.

Näköislehti

Urheilu

Puukkokatsomo: Raju ulospuhallus TPS:ssä

Jos joku olisi sanonut jalkapallokauden 2026 alla, että TPS on Veikkausliigassa yhdeksäs, eikä joudu jännittämään sarjapaikkansa puolesta viimeisillä kierroksilla, moni turkulainen olisi varmasti ottanut tilanteen avosylin vastaan.

Maahockeyseura Kilppari vetäytyy Slovakian turnauksesta venäläisseurojen mukaantulon takia

Turkulainen maahockeyseura HC Kilppari vetäytyy ensi toukokuussa Slovakiassa järjestettävästä kansainvälisestä turnauksesta. Syynä on venäläisseurojen mahdollinen hyväksyminen turnaukseen. Jo aiemmin Valko-Venäjä hyväksyttiin takaisin eurooppalaiseen hockeykilpailutoimintaan.

Iida Suloselle tuplapotti tanko- ja ilmaurheilun MM-kisoista

Iida Sulonen nousi toisen kerran kakkoskorokkeelle.

Turkulainen Iida Sulonen , 18, voitti torstai-iltana hopeaa Artistic Pole Senior 18+ Women -sarjassa tanko- ja ilmaurheilun maailmanmestaruuskilpailuissa Prahassa. Kisat ovat lajien vuoden suurimmat. Tapahtumaan osallistuu yli 650 urheilijaa kymmenistä eri maista ja useassa sarjassa vain maansa paras lunastaa paikan MM-kisoihin.

FBC Loisto on syksyn positiivinen urheiluyllätys

Ruotsalainen Emeli Falkman (23) on sopeutunut hyvin FBC Loiston ykköskenttään.

Naisten F-liigan alkukauden positiivisiin yllättäjiin kuuluu ilman muuta FBC Loisto. Kauden alla keskikastiin povattu ryhmä on aloittanut tuloksellisesti vahvasti ja on kauden seitsemästä ensimmäisestä ottelustaan ottanut kuusi voittoa. Kauden ainoa tappio tuli maalin erolla SB-Prolle. Seuraavaksi edelliset viisi liigaotteluaan voittanut Loisto kohtaa 31. lokakuuta Kupittaalla PSS:n, joten kaikki mahdollisuudet voittoputken kasvattamiseen on olemassa.

Otteluanalyysi: Klubi näytti mestarin elkeitä Kupittaalla

Klubi juhli Kupittaalla.

Tasapeli olisi ollut kelpo tulos Interille jalkapalloilun Veikkausliigan mestaruustaiston kannalta jo lähes ratkaisevassa kamppailussa HJK:ta vastaan mutta sitä sille ei suotu. Kovaa syyskuntoon äitynyt HJK vei voiton Kupittaalta maalein 4–2.

Turkulainen Iida Sulonen hopealle tanko- ja ilmaurheilun MM-kisoissa

Iida Sulonen ja Diana Lopez Gomez.

Turkulainen Iida Sulonen , 18, voitti myöhään tiistai-iltana hopeaa Ultra Pole -sarjassa tanko- ja ilmaurheilun MM-kilpailuissa Prahassa. Sulonen raivasi tiensä finaaliin voittamalla kaikki kolme karsintakierrosta ja maailmanmestaruus ratkesi lopulta hiuksenhienosti tuomariäänin 1–2.