Palkittujen teatterintekijöiden uutuus herättää henkiin Mustan Kuun majatalo -kirjasarjan
Joukko esittävien taiteiden valtionpalkinnolla ja Kritiikin punnuksilla palkitun Huoneiden kirja -suurteoksen takana olleita taiteilijoita toteuttaa uuden immersiivisen esityksen – tällä kertaa lapsille. Tätäkään esitystä ei seurata katsomosta käsin, vaan loihduttuun majataloon astutaan sisään – salaoven kautta, tietysti.
Esitys perustuu kirjailija Reetta Niemelän ja kuvittaja Katri Kirkkopellon palkittuun Mustan Kuun majatalo -fantasiakirjasarjaan. Tehdas Teatterin tuottama Mustan Kuun majatalo saa ensi-iltansa 24. syyskuuta Sanitaksen kiinteistössä (Lemminkäisenkatu 1).
– Tarjoamme taianomaisen ja pelillisen, livenä koettavan esitysseikkailun sille joukolle, joka pandemian vuoksi jäi paitsi ensimmäisistä kohtaamisistaan esittävän taiteen kanssa. Lapset ansaitsevat kunnianhimolla ja suurella sydämellä luodun suurteoksensa, toteaa esityksen ohjaaja ja dramatisoija Alma Rajala tiedotteessa.
– Kirjailijana on mieletöntä, että omasta teoksesta tehdään esitys, jonka sisään vaelletaan ja jonka jokainen kävijä kokee omalla erityisellä tavallaan. Sen lisäksi, että esitys itsessään on tärkeä taidekokemus, tuntuu hyvältä, että lastenkirjallisuus ja lukeminen nousee tällä tavoin merkityksellisesti esille, kertoo Niemelä.
Teoksessa esitellään erilaisten otusten eli salaväen asuttama majatalo. Salaväki asuttaa koskemattomia alueita luonnossa, mutta on ihmisen toimien vuoksi joutunut hakemaan turvaa majatalosta. Esiin nousevat teemat lajikadosta, luonnonsuojelusta ja pakolaisuudesta ovat polttavan ajankohtaisia, mutta esitetty lempeydellä ja seikkailuun kutsuen. Mustan Kuun majatalo yhdistää taidokkaasti suomalaista kansanperinnettä ja uutta fantasiakerrontaa, jonka herkullisiin hahmoihin majatalossa vierailevat pääsevät tutustumaan.
Kaikin aistein koettava esitys Mustan Kuun majatalo on suunnattu yli 6-vuotiaille lapsille. Koululaisille järjestetään myös omia näytöksiä päiväsaikaan.
– Jokainen majataloon tulija saa ainutlaatuisen kokemuksen, sillä esityksiin mahtuu vain 30 katsojaa kerrallaan. Liput kannattaa hankkia hyvissä ajoin, sillä näytöksiä on vain lokakuun loppuun saakka, kertoo Tehdas Teatterin johtaja ja teoksen dramaturgi Venla Luoma.
Aamuset-kaupunkimedia (AKM)