Samuli Tähtisen nuorkauppakamari kasvattaa ja yhdistää
Turun Nuorkauppakamarin vuoden 2026 uuden hallituksen puheenjohtajana aloittava Samuli Tähtinen pitää nuorkauppakamaritoimintaa hyvänä tapa kehittää johtajuutta verkostoitumisen lisäksi.
– Puheenjohtajan paikka ei ole sinänsä yllätys, sillä johtajuus etenee tavallisesti portaittain kolmen vuoden putkessa ja edellinen puheenjohtaja jää tukemaan uutta hallitusta, kertoo aikaisemmin varapuheenjohtajana toiminut Tähtinen.
Hän kertoo lähteneensä mukaan nuorkauppakamaritoimintaan, koska hän halusi kehittää itseään ja rakentaa monipuolisia verkostoja.
– Meillä on paljon erilaisia koulutuksia. Hienoa tässä mielestäni on myös se, että erilaisten projektien kautta pystyy vaikuttamaan asioihin.
Hän ottaa esimerkiksi Turun Nuorkauppakamarissa viime vuonna alkaneen projektin nimeltä Kuilu. Sen avulla pyritään kaventamaan kuilua opiskelijoiden, vastavalmistuneiden ja yritysten välillä, jotta he kohtaisivat paremmin työmarkkinoilla.
– Turussa valmistuu paljon osaajia, jotka karkaavat töiden perässä liian helposti pääkaupunkiseudulle. Turussa olisi kuitenkin yrityksiä ja työpaikkoja, ja pitovoimaa on ylläpidettävä Turussa vetovoiman lisäksi.
Uuden hallituksen vuoden teema on ”menestyksen resepti”.
– Pyrimme löytämään niitä raaka-aineita, joista se menestys koostuu. Eli yksilötasolla uratarinoilla, yritystasolla yritystarinoilla sekä organisaatiotasolla nostamalla kaupungin tai muiden organisaatioiden onnistumisten tekijöitä esille, toteaa Tähtinen.
Hän kertoo, että koronan jälkeen on myös tuotava esille paremmin Turun Nuorkauppakamarin useat projektit, ja herätettävä entistä enemmän henkiin toimintaa.
– Turun Nuorkauppakamari on mukana myös Multitwinning-verkostossa yhdessä seitsemän muun kansainvälisen kamarin kanssa, ja maaliskuussa vastaanotamme vieraita Antwerpenista, Duisburgista, Hampurista, Istanbulista, Riiasta ja Rotterdamista.
Turun Nuorkauppakamari on vuonna 1957 perustettu järjestö alle 40-vuotiaille johtajille ja asiantuntijoille Turun talousalueella.
– Itse halusin saada tästä kaiken irti. Jos haluaa tutustua ihmiseen vielä syvällisemmin ja jos haluaa voida vaikuttaa asioihin paremmin, niin hallitus on se väylä, jossa voi toteuttaa asioita vielä tehokkaammin, Tähtinen täsmentää.
Tähtinen on itse yrittäjä valokuva-alalla, mutta hänen mukaansa Turun Nuorkauppakamarin jäsenten joukossa on paljon asiantuntijoita ja johtotehtävissä olevia alle 40-vuotiaita.
– Meillä on aina syksyisin jäsenhaku, ja silloin voi hakea taas mukaan. Meidän säännöissä on määritelty, että mukana voi olla 80 jäsentä. Ikärajan myötä jäseniä kuitenkin poistuu vuosittain.
Samuli Tähtinen iloitsee siitä, että Turun Nuorkauppakamarilla ei ole koskaan ollut haasteita löytää jäseniä joukkoonsa.
Marianne Rovio














