Mökkilainoja nostettiin alkuvuodesta viime vuoden tahtiin

Suomalaiset kotitaloudet nostivat kesäkuussa uusia vapaa-ajanasuntolainoja eli mökkilainoja 78 miljoonan euron edestä, mikä on 11 prosenttia vähemmän kuin vuosi sitten kesäkuussa. Tammi–kesäkuussa mökkilainoja on kuitenkin nostettu lähes saman verran kuin vuonna 2023 vastaavana aikana.

Mökkilainojen kysyntä on yleensä vilkkaimmillaan touko–syyskuussa, ja tyypillisesti kesäkuu on kaikista vilkkain nostokuukausi. Pandemian aikana vuosina 2020 ja 2021 mökkilainoja nostettiin tavanomaiseen nähden poikkeuksellisen paljon.

Uusien nostettujen mökkilainojen keskikorko laski hieman toukokuusta ja oli kesäkuussa 4,49 prosenttia. Asuntolainojen tapaan myös mökkilainoista valtaosa on sidottu euriborkorkoihin. Kesäkuussa uusista mökkilainanostoista 95 prosenttia oli sidottu euriborkorkoihin.

Myös mökkilainoissa yleisin viitekorko on 12 kuukauden euribor. Kuitenkin asuntolainojen tapaan korkojen noustua lyhyempiä euriborkorkoja on käytetty aikaisempaa enemmän mökkilainojen viitekorkona. Kesäkuussa vuoden euriboriin sidottiin 62 prosenttia, kuuden kuukauden euriboriin kahdeksan prosenttia ja kolmen kuukauden euriboriin 29 prosenttia uusista euriborsidonnaisista mökkilainanostoista. Viime vuosina alhaisempien korkojen aikana vuoden euriborin osuus on ollut tyypillisesti 80–90 prosenttia uusien euriborsidonnaisten mökkilainojen koroista.

Vähentyneiden nostomäärien vuoksi mökkilainakannan supistuminen vuodentakaisesta on jatkunut jo yli vuoden ajan. Kesäkuussa kotitalouksien mökkilainojen kanta supistui 2,5 prosenttia vuodentakaisesta, kun vuosi sitten kesäkuussa se supistui 1,4 prosenttia. Kesäkuun lopussa mökkilainojen kanta oli 4,4 miljardia euroa. Mökkilainakannan keskikorko laski hieman toukokuusta ja oli kesäkuussa 4,34 prosenttia. Mökkilainakannasta 95 prosenttia oli sidottu euriborkorkoihin.

Suomalaiset kotitaloudet nostivat kesäkuussa uusia asuntolainoja 1,1 miljardin euron edestä, mikä on 220 miljoonaa euroa vähemmän kuin vuosi sitten vastaavaan aikaan. Uusista nostetuista asuntolainoista sijoitusasuntolainoja oli sata miljoonaa euroa. Uusien asuntolainojen keskikorko laski toukokuusta ja oli 4,31 prosenttia kesäkuussa.

Asuntolainakanta oli kesäkuun lopussa 106,0 miljardia euroa ja kannan vuosikasvu oli −0,9 prosenttia. Sijoitusasuntolainoja oli 8,7 miljardia euroa asuntolainakannasta. Suomalaisten kotitalouksien lainoista oli kesäkuun lopussa kulutusluottoja 17,9 miljardia euroa ja muita lainoja 17,5 miljardia euroa.

Suomalaiset yritykset nostivat uusia lainoja kesäkuussa 3,2 miljardin euron edestä, ja niistä asuntoyhteisölainoja oli 780 miljoonaa euroa. Uusien nostettujen yrityslainojen keskikorko laski toukokuusta ja oli 5,24 prosenttia. Suomalaisille yrityksille myönnettyjen lainojen kanta oli kesäkuun lopussa 108,1 miljardia euroa, mistä asuntoyhteisöille myönnettyjä lainoja oli 44,6 miljardia euroa.

Suomalaisten kotitalouksien yhteenlaskettu talletuskanta oli kesäkuun lopussa 110,8 miljardia euroa ja talletusten keskikorko 1,34 prosenttia. Talletuskannasta oli yön yli -talletuksia 68,1 miljardia euroa ja määräaikaistalletuksia 14,0 miljardia euroa. Uusia määräaikaisia talletussopimuksia suomalaiset kotitaloudet solmivat kesäkuussa 1,2 miljardin euron edestä. Uusien määräaikaistalletusten keskikorko oli kesäkuussa 3,56 prosenttia.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Kesärauha teki yleisöennätyksensä

Turun Linnanpuistossa 12.–14. kesäkuuta juhlittu indie- ja vaihtoehtomusiikin festivaali Kesärauha teki odotetun kävijäennätyksen. Koko kevään ajan vauhdikkaana käynyt lipunmyynti huipentui loppuunmyytyyn lauantaihin, jolloin Avaimen Punainen tiili 25-vuotisjuhlakeikalla Linnanpuisto täyttyi 9 500 ihmisestä.

Naantalin keskustan koirapuisto suljetaan valaistusremontin ajaksi

Naantalin kaupungin viheryksikkö teettää keskustan koirapuistoon, Myllykiventie 12, valaistuksen, mistä johtuen puisto on suljettuna 22. kesäkuuta alkaen. Valaistusremontti kestää noin kaksi viikkoa.

Keskiaikaiset markkinat vievät vuoteen 1466

Keskiaikaista muotia näkee nyt erityisen paljon, jos vierailee Vanhalla Suurtorilla.

Keskiaikapukujen helmat liehuvat, lokit liitelevät ja puheensorina täyttää Vanhan Suurtorin, kun Keskiajan Turku järjestetään jälleen 25.-28. kesäkuuta.

Lounais-Suomen Jätehuollon laskutus siirtyy Ropo Suomi Oy:lle

Lounais-Suomen Jätehuolto (LSJH) keskittää tiistaista 16. kesäkuuta alkaen laskujen lähettämisen, maksujen käsittelyn ja maksamiseen liittyvät asiakaspalvelutoiminnot Ropo Suomi Oy:lle. Alueen asukkaille muutos näkyy lähinnä tilinumeron muuttumisena ja laskujen ulkoasun uudistumisena.

Pyöräilijöiden Akselireitti viitoitetaan heinäkuun alkuun mennessä

Maskun, Mynämäen ja Nousiaisten alueelle sijoittuvan Akselireitin täysimittainen viitoitus valmistuu heinäkuun alkuun mennessä. Akselireitti on lähes 200 kilometrin mittainen pyöräilyreitistö, joka kulkee Maskun, Mynämäen ja Nousiaisten kuntien halki. Tänä kesänä reitin käytettävyys paranee huomattavasti, kun reitille lisätään maasto-opasteet koko reitin mitalta.

Luolavuoressa viihdytään parhaiten

Turkulaiset ovat arvioineet asuinalueitaan Oikotien kyselyssä. Parhaan arvosanan eri kategorioissa sai Luolavuori. Huhkola, Katariinanlaakso ja keskusta ovat lähes yhtä arvostettuja, Räntämäki ja Kurala tulevat seuraavina. Luonto nousi tärkeäksi kaikissa vastauksissa, samoin meri. Naapurit ja lähiympäristö, palvelujen ja julkisen liikenteen läheisyys sekä alueen turvallisuus ovat tärkeitä.

Autoliikenne sähköistyy EU:ssa

Euroopan autoteollisuutta edustavan ACEA:n tilastot tammi-huhtikuulta kertovat sähköistymisen etenevän EU-alueella. Tammi-huhtikuussa ensirekisteröidyistä henkilöautoista 19,7 prosenttia eli 747 000 kappaletta oli täyssähköisiä, kun osuus vuosi sitten vastaavaan aikaan oli 15,3 prosenttia. Suomessa tammi-huhtikuussa ensirekisteröidyistä henkilöautoista 10 800 eli jo 47,3 prosenttia oli täyssähköisiä.

Leiriohjaaja Pisara Härkönen tietää, kuinka lapsen koti-ikävä poistetaan

Pisara Härkönen (vas.) ja Opri Härkönen työn touhussa leirin keittiössä.

Bengtsårin saarella Hankoniemellä on mielenkiintoinen historia. Se tunnetaan jo jääkaudelta, siitä on merkintöjä kivikaudelta, ja vanhimmat asiakirjat 1500-luvulta kertovat saarella asuneen viljelijöitä ja 1900-luvun alkuun mennessä sinne oli kehittynyt pieni kylä. Helsinki perusti sinne pahatapaisten poikien kasvatuslaitoksen vuonna 1908. Saaren historia vertautuu Seilin saareen eristyslaitoksineen.

Mopojen virittely yhä riesana

Liikenneturvan kyselyn mukaan lähes joka neljäs nuori on ajanut sallittua nopeammaksi viritetyllä mopolla. Mopoilijan vanhempi on vastuussa nuorensa kulkupelistä. Myös liikenteessä liikkumisen pelisääntöjä on syytä käydä läpi yhdessä nuoren kanssa.

Sotkuinen sekajäte nielee rahaa

Lounais-Suomen Jätehuollon (LSJH) ympäristökouluttajat jalkautuvat kesällä toreille teemalla Pelasta sekajätteestä.

Lasten uimataito heikentynyt

Lasten uimataito on heikentynyt huolestuttavaa vauhtia. Yhä harvempi suomalaislapsi täyttää uimataidon perusvaatimukset. Suomen Uimaopetus- ja hengenpelastusliiton mukaan vuonna 2022 vain 55 prosenttia kuudesluokkalaisista osasi uida pohjoismaisen määritelmän mukaan. Vuonna 2016 uimataitoisia kuudesluokkaisia oli 78 prosenttia.

Aurajoesta nostettiin kuollut keski-ikäinen mies

Poliisi sai ilmoituksen elottomasta henkilöstä kello yhdentoista jälkeen perjantai-iltana Aurajoessa. Ilmoituksen tehneet olivat havainneet vedessä ihmisen Itäinen Rantakatu 66:n kohdalla. Keski-ikäinen mies, joka löydettiin elottomana joesta, oli nähty muutamaa tuntia aikaisemmin jokirannassa vahvassa humalassa. Mies todettiin kuolleeksi paikan päällä ennen puolta yötä.

Erica Helininillä on antiikkinörtin unelmaduuni

Erica Helin perusti haaveidensa vintagekaupan, koska halusi elää Nauvossa meren rannalla.

– Alku oli ihan kamala. Kun aloitin, en puhunut juurikaan suomea. Ensimmäinen bussiryhmä tuli pihalle ja he kysyivät, että voinko kertoa paikasta jotain suomeksi. Siinä oli 50 ihmistä pihalla ihmettelemässä, muistelee Erica Helin nauraen kuuden vuoden takaista kesää.

Vasemmistoliiton mepit ehdottavat taiteilijoiden perustuloa

Vasemmistoliiton europarlamentaarikot tekivät EU:n kulttuuripääkaupungissa Oulussa 12. kesäkuuta pidetyssä kesäkokouksessa avauksen taiteilijoiden perustulokokeilusta Suomessa. Mepit ehdottavat, että Suomen seuraavaan hallitusohjelmaan kirjataan kaksi vuotta kestävä taiteilijoiden ja kulttuurialan ammattilaisten perustulokokeilu, jolla parannetaan näillä aloilla työskentelevien työmarkkina-asemaa, ehkäistään sosiaaliturvassa väliinputoamista sekä tuetaan pitkäjänteisen työskentelyn perusedellytyksiä.

Lonkkamurtumat vähentyneet Varsinais-Suomessa

Lonkkamurtumien vähentämiseksi on tehty Varsinais-Suomessa järjestelmällistä työtä. Murtumien määrä lähti hyvinvointialueella laskuun. Lonkkamurtumat ovat yhteiskunnalle kalliita hoitaa ja pahimmillaan ne heikentävät ikääntyneen toimintakykyä pysyvästi.

Kauppakeskus Skanssin alkuvuosi sujunut valoisasti

Kauppakeskus Skanssin alkuvuosi on ollut menestyksekäs. Skanssin alkuvuosi on ylittänyt Suomen kaikkien kauppakeskusten keskiarvoluvut.

Lintujen kevätmuutto päättynyt – Suomelle uusi pesimälaji

Viimeisenä vakituisen pesimälajiston kevätmuuttajana Suomeen saapui lapinuunilintu viime viikon torstaina. Mattimyöhäisiä viitakerttusia, pajulintuja tai muita hyönteissyöjiä saattaa vielä ilmestyä uusille reviireille, mutta kokonaisuutena kevätmuuton voidaan todeta päättyneen.

Saneeraustöitä Jäkärlässä pitkälle syksyyn

Kadunrakennustyöt ja Jäkärlän urheilupuiston saneeraustyöt sulkevat Rautakaudenpolun, Merovinkikadun ja Riipuspolun kaikelta liikenteeltä. Kiertotie opastettu Asematien, Paimalantien ja Arkeologinkadun kautta. Työt alkavat ensi viikolla ja jatkuvat 7. elokuuta saakka. Paikalla on liikenneopasteet ja työkoneita liikkuu liikenteen seassa.

Näköislehti

Urheilu

Suomalaisnaiset pääsivät yleisurheiluun kunnolla vasta 1970-luvulla

Viime vuosina Suomen yleisurheilun isoimmat kansainväliset menestysodotukset ovat kohdistuneet Wilma Heltelään ja muihin naishuippuihin.

– Suomi oli aikansa yleisurheilun suurvalta, joka on edelleen hyvin korkealla esimerkiksi kesäolympialaisten yleisurheilun kaikkien aikojen mitalitaulukossa, mutta se maine luotiin miesten urheilulla, toteaa kulttuurihistorioitsija Seppo Heikkinen .

Otteluanalyysi: Hylätty maali jäi kaivelemaan Inter-leiriä kärkikamppailussa

Clinton Jephta (oik.) valittiin toukokuun pelaajaksi Veikkausliigassa.

Inter pelasi jo kuudennen tappiottoman pelin peräkkäin jalkapalloilun Veikkausliigassa, mutta se oli laiha lohtu, sillä joukkue olisi halunnut kolme pistettä kärkikamppailusta, jossa Kupittaalla vastassa oli sarjan kakkonen AC Oulu. Ottamatta jäi, sillä peli päättyi 0–0. Hylätty maali jäi erityisesti kismittämään Inter-leiriä.

Sihvonen ja Rekomaa jatkavat Loimussa

Raision Loimun joukkueen kokoaminen syksyllä alkavaan uuteen Mestaruusliiga-kauteen on jatkunut kevään ja alkukesän ajan. Aiemmin julkaistun neljän sopimuspelaajan rinnalle on nyt aika julkaista kaksi vuoden mittaista jatkosopimusta, sillä oranssimustissa paidoissa jatkavat ensi kaudella viime kausina joukkueen kapteenina toiminut libero Ville Sihvonen sekä keskipelaaja Rami Rekomaa . Kaksikko tuo kokemusta joukkueeseen ja on aikaisempina kausina osoittanut kuuluvansa pelipaikoillaan parhaimmillaan liigan eliittipelaajien joukkoon.

Tuton Juha Helppi Mestiksen hallitukseen

Mestis-seuroja edustavan Jääkiekon Sarjaseurat ry:n vuosikokous järjestettiin tiistaina 9. kesäkuuta. Kokouksessa päätettiin hallituksen jäsenten määräksi kymmenen jäsentä. Hallituksen jäseniksi valittiin jokaisesta seurasta puheenjohtaja ja lisäksi yksi asiantuntijajäsen.

Puukkokatsomo: Kovia tuloksia Paavolla

Paavo Nurmi Games järjestettiin tänä vuonna hieman aiempaa aiemmin. Suomalaisen yleisurheilukauden kesän avaus onnistui kuitenkin aavistuksen haastavista lähtökohdista varsin hyvin. Yleisöä oli jälleen tuvan täydeltä ja myös tulostaso oli kova. Yksi huippuhetki koettiin miesten seipääässä, kun Kreikan Emmanouíl Karalís vastasi odotuksiin ja ylitti kuusi metriä.

TPS:n jalkapallonaisille uusia juniorisopimuksia

Turun Palloseuran naisten edustusjoukkue on solminut juniorisopimukset neljän nuoren pelaajan kanssa. Sopimuspelaajiin kuuluvat hyökkääjä ja laitapelaaja Dina Päkkilä , puolustaja Viivi Helle , keskikenttäpelaaja Emilia Jämsén sekä maalivahti Siiri Sorsakivi . Heistä Päkkilä ja Helle ovat syntyneet vuonna 2009. Jämsén ja Sorsakivi ovat syntyneet vuonna 2010.