Skanssin biodiversiteettipuistossa lisätty lahopuuta ja rakennettu uusia elinympäristöjä kevään aikana

Skanssin biodiversiteettipuistossa on kevään aikana lisätty lahopuuta, rakennettu uusia elinympäristöjä sekä valmisteltu kesän tapahtumia ja talkoita luonnon monimuotoisuuden vahvistamiseksi.

Biodiversiteettipuistoa kehitetään pitkäjänteisesti yhdessä kaupunkilaisten kanssa. Kevään aikana alueella on tehty useita luonnon monimuotoisuutta vahvistavia toimia, ja kesällä puistossa järjestetään yleisötapahtumia ja talkoita.

Yksi puiston keskeisistä toimista on lahopuun lisääminen. Talousmetsissä puusto on usein liian nuorta, jotta vanhoihin metsiin sidoksissa olevat lajit voisivat menestyä. Siksi puita voidaan veteranisoida eli vanhentaa keinotekoisesti. Menetelmä ei tapa puuta, mutta luo rakenteita, joita monet hyönteis-, sieni- ja jäkälälajit tarvitsevat.

– Keväällä puistoon perustettiin Lahoava metsä -alue havainnollistamaan, kuinka runsaasti lahopuuta luonnontilaisessa metsässä esiintyy. Alue toimii oppimisympäristönä ja tekee näkyväksi, miten metsiä voidaan hoitaa monimuotoisuutta tukevalla tavalla myös kaupunkiympäristössä, kertoo hankekoordinaattori Selina Raunio tiedotteessa.

Skanssissa testataan puupöllien lisäksi myös rakennettuja mulmipönttöjä, jotka tarjoavat suojaa ja pesäpaikkoja erityisesti lahopuuhun ja puunkoloihin sidoksissa oleville hyönteisille. Kokeilussa vertaillaan eri puulajeja ja täytemateriaaleja. Lahopuun lisääminen hyödyttää erityisesti silmälläpidettäviä ja uhanalaisia kääpälajeja.

Skanssin biodiversiteettipuistossa vietetään perjantaina 22. toukokuuta kello 15–19 luonnon monimuotoisuuden päivää lahopuu-teemalla. Lahopuupäivä – lahon lumoa -tapahtuman ohjelmassa tutustutaan lahopuun merkitykseen luonnolle ja alueella tehtyihin toimiin. Tapahtuma tarjoaa ohjelmaa kaikenikäisille, ja osallistujat pääsevät tekemään myös itse konkreettisia tekoja lahopuun lisäämiseksi.

Puistossa kokeillaan myös uusia tapoja vahvistaa luonnon monimuotoisuutta. Talven ja kevään aikana alueelle on perustettu kalkkikivirinne, jonka tavoitteena on luoda emäksinen kasvupaikka lajeille, joille sopivia elinympäristöjä on Turussa vähän. Tämän kokoluokan kalkkikivikokeilu on Suomessa poikkeuksellinen.

Puistossa olevaa ojaa muotoillaan luonnon monimuotoisuutta tukevaksi muun muassa lisäämällä siihen uppotukkeja. Alueelle istutetaan myös runsaasti lehtipuita, parannetaan polkuja ja tuodaan pysyviä opasteita. Kesän aikana puistoon tuodaan lisää lahopuuta, rakennetaan koira-aitaus ja syksyllä alueella alkaa maisemateoksen toteutus.

Lintujen pesimärauhan vuoksi puunkaadot pyritään tekemään muulloin kuin kesällä. Polkujen viimeistely ja muu perustamistyö voi kuitenkin edellyttää yksittäisten puiden kaatamista arboristin toteuttamana kesäkaudellakin.

Vaikka biodiversiteettipuisto on vielä osittain rakenteilla, siitä on jo tullut oppimis- ja vierailukohde. Alueella käy säännöllisesti koululaisryhmiä, opiskelijoita ja vierailijoita muista kaupungeista tutustumassa luonnon monimuotoisuutta tukeviin ratkaisuihin. Vierailijat voivat samalla kokeilla ja kehittää puistoon kehitettyjä luontokasvatussisältöjä. Virallisia puiston avajaisia suunnitellaan kesälle 2027.

Skanssin biodiversiteettipuistossa järjestetään kevään ja kesän aikana avointa ohjelmaa kaikille kiinnostuneille. Tutustu tuleviin tapahtumiin Turun kaupungin verkkosivuilta.

Skanssin biodiversiteettipuisto on osa Urban Biodiversity Parks -hanketta, jossa kehitetään ja testataan aktiivisin keinoin luonnon monimuotoisuuden edistämistä kaupunkioloissa. Hanke on saanut rahoitusta European Urban Initiative – Innovative Actions (EUI-IA) -rahoitusohjelmasta. Hankekumppanit: Turun kaupunki, Turun yliopisto, Turun ammattikorkeakoulu, Luonnonvarakeskus, Villi Vyöhyke ry, Varsinais-Suomen Asumisoikeus Oy, Blokgarden Oy ja Valonia.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Raision kaupunki käynnistää yt-neuvottelut – organisaatiota muokataan

Raision kaupunki aikoo muokata organisaatiotaan. Tarkastelu voi sisältää johtamisrakenteiden päivittämistä, henkilöstön siirtoja ja tehtävänkuvien muutoksia – mutta työntekijöitä ei irtisanota. Organisaatiorakenteen kehittämiseksi käynnistetään kaupunkitasoiset yhteistoimintaneuvottelut. Kaupunginhallitus käsittelee kehittämistyötä 18. toukokuuta.

Eurooppalaisten suojelualueiden hoitajat sopeutuvat ilmastonmuutokseen

Lintuja Natura 2000 -suojelualueella. Linnut reagoivat herkästi ympäristömuutoksiin, minkä vuoksi ne ovat tärkeitä ekosysteemin hyvinvoinnin indikaattoreita.

Uusi tutkimus osoittaa, miten ilmastonmuutos muuttaa luonnonsuojelualueiden hoitoa. Prosessin helpottamiseksi tarvitaan kuitenkin lisää rahoitusta ja tieteellistä tietoa.

Skanssin biodiversiteettipuistossa lisätty lahopuuta ja rakennettu uusia elinympäristöjä kevään aikana

Skanssin biodiversiteettipuistossa on kevään aikana lisätty lahopuuta, rakennettu uusia elinympäristöjä sekä valmisteltu kesän tapahtumia ja talkoita luonnon monimuotoisuuden vahvistamiseksi.

Maanteiden tiemerkintätyöt käynnissä

Uusien päällysteiden tiemerkinnät saadaan pääsääntöisesti valmiiksi viimeistään 2–3 viikkoa päällystystöiden päätyttyä.

Kesän tiemerkintätyöt maanteillä ovat alkaneet eteläisestä Suomesta alkaen. Uusien päällysteiden tiemerkinnät saadaan pääsääntöisesti valmiiksi viimeistään 2–3 viikkoa päällystystöiden päätyttyä. Tienkäyttäjiltä vaaditaan malttia ja varovaisuutta töiden ollessa käynnissä.

Lapsi saa pankkikortin keskimäärin 13-vuotiaana

Käteisen käytön rajuun vähenemiseen nähden lapset opettelevat rahataitoja kolikoilla ja seteleillä melko pitkään. Tulevina vuosina aineettoman rahan ymmärtäminen ja turvallinen asiointi tulevat lasten arkeen entistä varhaisemmassa vaiheessa, kertoo OP Pohjolan Arjen talouden palveluista vastaava Masa Peura .

Liedossa voi ansaita palkkioita hävittämällä jättipalsamia ja lupiinia

Jokainen voi osallistua torjuntatyöhön lataamalla sovelluksen omaan älypuhelimeen ja lähtemällä luontoon.

Liedossa voi tulevana kesänä jälleen ansaita palkkioita hävittämällä haitallista jättipalsamia ja lupiinia Crowdsorsa-mobiilipelin avulla. Jokainen voi osallistua torjuntatyöhön lataamalla sovelluksen omaan älypuhelimeen ja lähtemällä luontoon. Peliin osallistuville on tänä vuonna jaossa yhteensä 4 000 euroa palkkioina.

Mainoksen led-valonauha paloi poikki Humalistonkadulla

Liikehuoneiston ulkopuolella olevan mainoksen alapuolella ollut led-valonauha paloi poikki Humalistonkadulla keskiviikkona aamupäivällä.

Viemäri- ja vesijohtotyö jatkuu Rykmentintiellä – tie poikki liikenteeltä

Viemäri- ja vesijohtotyö katkaisee Rykmentintien liikenteeltä 13.5.–30.6. Esikunnankadun risteyksen kohdalta. Kiertotie on opastettu kulkemaan Koululaivankujan kautta.

Turku käynnistää moniammatillisten harjoittelupäiväkotien pilotoinnin

Turku käynnistää moniammatillisten harjoittelupäiväkotien pilotoinnin. Varhaiskasvatuksen henkilöstön moniammatillista ohjausosaamista vahvistetaan ja tiivistetään yhteistyötä varhaiskasvatuksen opintoja järjestävien oppilaitosten kesken.

Valkoinen Nissan töytäisi suojatietä ylittävää lasta Maskussa – poliisi pyytää havaintoja

Lounais-Suomen poliisi selvittää perjantaina 8. toukokuuta Maskussa tapahtunutta liikenneonnettomuutta, jossa autoilija töytäisi suojatiellä kulkenutta lasta. Poliisi pyytää havaintoja tapahtuneesta.

Aatola jatkaa mestaruusjahtia Kanadassa

Vilho Aatola.

Suomalaiskuljettaja Vilho Aatolan USF Juniors -formulakausi jatkuu tulevana viikonloppuna Kanadassa, kun sarja suuntaa legendaariselle Canadian Tire Motorsport Parkin radalle Ontarion Bowmanvilleen Toronton lähistölle. Aatola lähtee viikonloppuun sarjan kolmannelta sijalta, vain 19 pisteen päässä kärjestä.

Risteilyalukset nostivat Yhdysvallat Suomen toiseksi suurimmaksi vientimaaksi

Tullin ulkomaankauppatilastoista selviää, että Yhdysvallat oli viime vuonna Suomen toiseksi suurin vientimaa. Sen osuus Suomen tavaroiden kokonaisviennistä ohitti EU-maiden yhteenlasketun osuuden, ja vienti kasvoi 10,8 prosenttia verrattuna vuoteen 2024. Tilastot osoittavat, että ilman risteilyaluksia Suomen vienti Yhdysvaltoihin olisi laskenut noin 15 prosenttia. Kuluvana vuonna kaupan kehitykseen tuovat epävarmuutta Yhdysvaltojen asettamat tuontitullit ja niiden vaikutukset.

Virvoituksentiellä käynnistyvät purkutyöt, tilalle hoitokoti

Uusi hoitokoti rakennetaan Virvoituksentielle.

NCC käynnistää toukokuun aikana purkutyöt Hemsö-konsernin Varsinais-Suomen hyvinvointialue (Varha) rakennettavassa hoitokotikohteessa Mäntyrinteessä. Purkutyöt ovat osa hankkeen valmistelevia töitä ennen varsinaisen rakentamisvaiheen käynnistymistä.

Yliopistotutkintoja ennätyksellisen paljon viime vuonna

Yliopistoissa suoritettujen tutkintojen määrä kasvoi kahdeksan prosenttia edellisvuodesta vuonna 2025. Tutkintoja suoritettiin 39 100.

Väitös: Tiedelukutaidon kehittäminen haastaa alakoulua – uusi lähestymistapa tukee opetusta ja oppimista

Anni Vidbäck.

Nykypäivän tietotulvassa suunnistamisessa ja monimutkaisten ongelmien ratkaisussa auttaa tiedelukutaito. Se sisältää käsitteellisen tiedon, tiedonhankinta- ja arviointitaidot sekä sitoutumisen tutkittuun tietoon. Yhdessä ne tukevat ilmiöiden ymmärtämistä, kriittistä ajattelua ja vastuullista päätöksentekoa. Tiedelukutaidon opetus ja oppiminen on kuitenkin haastavaa. Väitöstutkimus osoittaa, että eri oppiaineita sekä tietoja, taitoja ja asenteita integroiva opetus voi edistää oppimista.

Öljyn maailmanmarkkinahintojen kallistuminen sai inflaation nousuun

Kansallinen inflaatio on noussut alkuvuoden aikana tasaisesti. Tammikuussa inflaatio oli vielä nollan tuntumassa, mutta huhtikuussa kuluttajahintojen vuosimuutos kipusi jo 1,5 prosenttiin. Tiedot selviävät Tilastokeskuksen kuluttajahintaindeksistä.

Itäharjun ajot helatorstain perhetapahtuma

Itäharjun ajot järjestetään helatorstaina. Kuva on viime vuodelta.

Itäharjulla nautitaan jälleen moottorien jylinästä, kun perinteikäs Itäharjun ajot -tapahtuma järjestetään helatorstaina 14. toukokuuta. Maksuton koko perheen tapahtuma kunnioittaa vuosina 1955–65 järjestettyjä alkuperäisiä Itäharjun ajoja ja tuo yhteen historiallisia ajoneuvoja sekä niiden taakse kätkeytyviä tarinoita. Tapahtuman pysyvänä teemana on “kun historia kohtaa tulevaisuuden”.

Eurojackpotissa perjantaina jaossa jo yli sata miljoonaa

Tiistaina arvotussa Eurojackpotissa ei löytynyt täysosumaa, joten perjantaina tarjolla on jo noin 102 miljoonan euron potti. Yksi illan suurimmista voitoista löytyi Suomesta.

Näköislehti

Urheilu

Aatola jatkaa mestaruusjahtia Kanadassa

Vilho Aatola.

Suomalaiskuljettaja Vilho Aatolan USF Juniors -formulakausi jatkuu tulevana viikonloppuna Kanadassa, kun sarja suuntaa legendaariselle Canadian Tire Motorsport Parkin radalle Ontarion Bowmanvilleen Toronton lähistölle. Aatola lähtee viikonloppuun sarjan kolmannelta sijalta, vain 19 pisteen päässä kärjestä.

Niko Lehtirannan kisaurakka Pohjois-Irlannissa päättyi keskeytykseen

Niko Lehtiranta.

Niko Lehtiranta osallistui ensimmäistä kertaa legendaariseen North West 200 -katuratakilpailuun, joka ajetaan vuosittain Pohjois-Irlannin kaduilla. Kyseessä ei ole vain kilpailuviikonloppu, vaan kokonainen tapahtumaviikko, joka tarjoaa kilpailujen lisäksi ohjelmaa koko viikon ajalle. Tänä vuonna yleisöä oli arviolta noin 150 000 katsojaa viikon aikana.

Puukkokatsomo: Kiekko-TPS:llä paljon todistettavaa

Oliver Lauridsen.

TPS:n kiekkomiehistö tiedotti vapun alla tanskalaispakki Oliver Lauridsenin kanssa tehdystä vuoden jatkosopimuksesta. Ensi kausi on 37-vuotiaan juutin neljäs Palloseuran takalinjoilla.

Koivisto ja Laaksonen osakilpailuvoittoihin Raision SM-endurossa – Hänninen yleiskilpailun nopein

Justiina Koivisto.

Justiina Koivisto voitti enduromoottoripyöräilyn naisten SM-osakilpailun Raisiossa tiukan taistelun jälkeen lauantaina. Alle 20-vuotiaiden kuljettajien SM-osakilpailu oli Ukko Laaksosen heiniä. Päivän kovinta vauhtia piti yllä Antti Hänninen .

Otteluanalyysi: Jephta Interin uusi tehomies

Clinton Jephta.

Inter kärsi viikolla ensimmäisen tappion mutta sisuuntui siitä oikealla tavalla ja kyykytti Pietarsaaren Jaroa 2–0 Kupittaalla. Interille riitti puolen tunnin tehoesitys. Tahtipuikkoa heilutti 19-vuotias nigerialainen Clinton Jephta , joka teki maalin ja melkein toisenkin.

Otteluanalyysi: TPS katkaisi 14 vuoden putken 

Elmo Henriksson jatkoi vahvaa alkukauttaan TPS:n maalilla.

TPS ja HJK ovat suomalaisen jalkapallon klassikkoseuroja. Perjantaina Kupittaan yleisö sai nauttia klassikkojoukkueiden tarjoaman näytelmänkaikilla mausteilla. TPS toteutti altavastaajan pelisuunnitelmaa täydellisesti ja hyödynsi HJK:n alkukauden heikon hyökkäämisen täysimääräisesti. Voitto oli TPS:n ensimmäinen Kupittaalla HJK:sta sitten vuoden 2012. Voitolla TPS nousimyös sarjataulukossa Klubin ohi.