Peltojen laaja kipsikäsittely vähentäisi fosforipäästöjä Itämereen

Kipsiä levitetään pellolle traktorilla.
Kipsiä levitetään pellolle traktorilla. Kuva: Janne Artell

Peltojen kipsikäsittelystä saadut monivuotisen seurannan tulokset vahvistavat kipsin vesiensuojeluvaikutukset. Haittoja viljelylle ei ole havaittu.

Peltojen kipsikäsittely on Lounais-Suomen Savijoella toteutetun pitkän ja laaja-alaisen tutkimuksen mukaan vähentänyt fosforin ja orgaanisen hiilen huuhtoumaa. Kipsi tarjoaa nopeasti vaikuttavan ja viljelijälle helpon tavan vähentää maatalouden vesistöpäästöjä. Paras tulos saadaan, kun käsittely kohdennetaan eroosioherkkiin ja runsaasti fosforia sisältäviin peltolohkoihin riittävän laajalla alueella. Samalla tulisi puuttua myös huuhtoutumien juurisyihin, eli alentaa peltomaiden tarpeettoman korkeita fosforilukuja sekä parantaa maan rakennetta ja vesitaloutta.

– Kipsikäsittely vähentää fosforin ja orgaanisen hiilen huuhtoumaa pelloilta ainakin viiden vuoden ajan. Kipsikäsittelyn piiriin tulisi saada riittävän laaja peltoala, jotta menetelmällä olisi merkittävä vaikutus kuormitukseen ja sitä kautta Itämeren rannikkovesien tilaan, sanoo johtava tutkija Petri Ekholm Suomen ympäristökeskuksesta.

Saaristomerta koskevien malliarvioiden mukaan rannikkovesien tilaa voidaan parantaa laajalla kipsikäsittelyllä.

Kipsin ei havaittu vähentävän päästöjä saman verran kaikkialla. Savijoen pilotissa kipsikäsittelyn vaikutusta kuormitukseen arvioitiin kahdella vierekkäisellä alueella. Toinen niistä sijaitsi joen yläjuoksulla ja toinen keskijuoksulla. Alueiden tulokset poikkesivat toisistaan.

Ylemmällä alueella kipsillä käsitellyiltä pelloilta huuhtoutui hiukkasmaista, maa-ainekseen sitoutunutta fosforia viiden vuoden keskiarvona 72 prosenttia vähemmän kuin käsittelemättömiltä pelloilta, mutta alemmalla alueella huuhtouma vähentyi vain 19 prosenttia ja koko alueella keskimäärin 34 prosenttia. Liuenneen fosforin huuhtouma pieneni ylemmällä alueella 24 prosenttia, mutta alemmalla alueella liuennutta fosforia huuhtoutui kipsipelloilta 13 prosenttia enemmän kuin ilman käsittelyä, jolloin koko aluetta tarkastellen muutosta ei tapahtunut. Liuennut fosfori on täysin leville käyttökelpoista, rehevöittävää fosforia, kun taas hiukkasmainen fosfori on vain osittain rehevöittävää.

Kummallakin alueella kipsi vähensi liuenneen orgaanisen hiilen huuhtoutumista. Maan kasvukunnon kannalta orgaaninen hiili on tärkeä tekijä, mutta vesistöön päätyessään se lisää rehevöitymistä.

– Erilaisten peltolohkojen kuormittavuudessa on isoja eroja. Suurin yhteiskunnallinen hyöty ja kustannusvaikuttavuus kipsikäsittelystä saadaan, kun se kohdennetaan eroosioherkkiin ja runsaasti fosforia sisältäviin peltolohkoihin, toteaa ympäristötaloustieteen emeritusprofessori, tutkimusjohtaja Markku Ollikainen Helsingin yliopistosta.

Kipsin sisältämän sulfaattirikin takia kipsikäsittely ei sovi järvien valuma-alueille, sillä järvissä sulfaatti voi kiihdyttää rehevöitymistä. Sen sijaan Itämeressä sulfaattia on luontaisesti niin paljon, että kipsikäsittely ei siihen vaikuta.

Rakennekalkkia voidaan käyttää vesiensuojelutoimena esimerkiksi niillä alueilla, joille kipsikäsittely ei sovi, etenkin järvien valuma-alueilla.

– Rakennekalkki täydentää kipsikäsittelyä erityisesti järvien valuma-alueilla. Jotta vältettäisiin rakennekalkin valmistuksen kasvihuonekaasupäästöjä, on suositeltavaa, että rakennekalkki on valmistettu teollisuuden sivuvirroista, jatkaa Ollikainen.

Kipsikäsittely on ensisijaisesti vesiensuojelutoimi, mutta se voi myös parantaa maan rakennetta. Kipsin sisältämä kalsium voi kuitenkin lisätä magnesiumin huuhtoutumista pelloilta veteen. Jos peltolohkon magnesiumtila on huono, tulee tämän kasvinravinteen riittävään saatavuuteen kiinnittää huomiota kipsikäsittelyn jälkeen.

– Vesiensuojelutarkoituksessa kipsin levitysmäärä on jonkin verran pienempi kuin ylläpitokalkitukseen käytettävän maatalouskalkin, mutta kipsi liukenee nopeammin. Kipsi ei vaikuta maan pH-arvoon. Kipsin liukeneminen kohottaa maan huokosveden suolapitoisuutta eli johtolukua, mutta vapautuva sulfaatti huuhtoutuu muokkauskerroksesta parissa vuodessa. Kasvinäytteiden perusteella peltojen kipsikäsittelyllä ei ollut haitallisia vaikutuksia kasvinravitsemukseen, toteaa Helsingin yliopiston maaperätieteen emeritusprofessori Markku Yli-Halla.

Suomi pyrkii vähentämään fosforikuormitusta niin, että Saaristomeren valuma-alue saataisiin pois Itämeren suojelukomission HELCOMin suurten kuormittajien listalta. Kipsiä levitetään Saaristomeren valuma-alueella ja muilla rannikkoalueilla KIPSI-hankkeessa, joka saa rahoitusta ympäristöministeriön vesiensuojelun tehostamisohjelmasta ja EU:n elpymis- ja palautumistukivälineestä. Viljelijöille tarjotaan peltojen kipsikäsittelyä ilmaiseksi ja verovapaasti.

Peltojen kipsikäsittelyä ja sen vaikutuksia on tutkittu Suomessa vuodesta 2006. Kipsikäsittelyn kokeilu laajassa mittakaavassa aloitettiin Helsingin yliopiston ja Suomen ympäristökeskuksen yhteisessä SAVE-hankkeessa (2016–2018). Kokeilu toteutettiin Savijoen valuma-alueella Liedossa ja Paimiossa yhteistyössä alueen viljelijöiden kanssa, ja sen päärahoittajat olivat ympäristöministeriö, EU Interreg Central Baltic -ohjelma ja John Nurmisen säätiö.

Peltojen kipsikäsittelyn jatkoseuranta toteutettiin Suomen ympäristökeskuksen ja Helsingin yliopiston hankkeessa ”Saaristomeren vedenlaadun parantaminen peltojen kipsikäsittelyllä – jatkoseuranta” (SAVE2-hanke). Tutkimushanketta rahoitti ympäristöministeriö. Taloudelliset laskelmat tehtiin Suomen Kulttuurirahaston rahoittamassa Samassa Vedessä -hankkeessa.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Ennuste: Asuntojen hinnat nousevat ensi vuonna maltillisesti

Danske Bankin tuoreen asuntomarkkinakatsauksen mukaan asuntojen hinnat kääntyvät 0,8 prosentin nousuun ensi vuonna. Rakentamisen piristyminen odotuttaa itseään.

Bussipysäkkien laseja hajotettu Naantalissa

Karvetin uusittu bussipysäkki ei ehtinyt olla kauan ehjänä. Kuva on otettu marraskuussa.

Naantalissa on todettu tänä syksynä runsaasti ilkivaltatapauksia. Lähes kaikkien Aurinkotien bussipysäkkien laseja on hajotettu. Pysäkit on uusittu vasta muutaman vuoden sisällä, Lietsalan ja Karvetin pysäkit vasta tänä syksynä.

Sofia Virta vaatii hallitukselta toimia lapsien suojelemiseksi seksuaaliväkivallalta verkossa

Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta vaatii, että hallitus aloittaa perustamaan Suomeen erillisen, valtakunnallisen keskuksen lapsiin verkossa kohdistuvan seksuaaliväkivallan tutkintaan ja paljastavaan poliisitoimintaan. Vastaavanlaiset yksiköt toimivat jo Ruotsissa ja Norjassa.

Henna Paunu Aboa Vetus Ars Novan uudeksi museonjohtajaksi

Henna Paunu.

FM Henna Paunu on nimitetty Aboa Vetus Ars Nova (AVAN) -museoiden uudeksi museonjohtajaksi. AVAN:n säätiö etsi museonjohtajaa, jonka tehtävänä on luotsata kulttuurihistoriallisesti arvokkaassa ympäristössä toimiva museokokonaisuus uudelle strategiakaudelle. Johtajahaku toteutettiin avoimen haun ja suorahaun yhdistelmänä. Paunu siirtyy tehtävään EMMA – Espoon modernin taiteen museon intendentin tehtävästä.

Valtio ottaa 17,8 miljardia euroa lisää velkaa tänä vuonna

Valtio ottaa tänä vuonna enemmän velkaa kuin vuodelle oli budjetoitu. Keskeinen syy taustalla on käteisvakuuksien kasvu vuoden aikana.

Yllättäviä meriajokasesiintymiä ja harvinainen punalevähavainto

Saaristomeren vedenalaisluontoa kartoitettiin sukelluksin maastokauden aikana.

Vedenalaisen meriluonnon monimuotoisuuden inventointiohjelman menetelmin toteutetut kartoitukset kuluvalla maastokaudella täydentävät tietoa Saaristomeren vedenalaisluonnosta. Työ on osa Saaristomeren paikallisesti ekologisesti merkittävien merialueiden (PEMMA) kuvaamiseen tähtäävää hanketta. Kartoitukset saatiin aikataulussa päätökseen huolimatta alkukesän kovista tuulista.

Varhan vammaispalvelujen palveluohjaus yhtenäistyy tammikuussa

Varsinais-Suomen hyvinvointialueen (Varha) vammaispalvelujen koko alueen yhteinen palveluohjaus käynnistyy keskiviikkona 14. tammikuuta. Kuntakohtaiset tällä hetkellä käytössä olevat puhelinajat poistuvat ja palveluohjaukseen tulee yksi puhelinnumero sekä yhtenäinen puhelinaika.

Uhanalainen juurilasisiipi löysi sille perustetun elinympäristön Pahaniemestä

Juurilasisiipi.

Turun ensimmäiseltä uuselinympäristöltä on löytynyt kolme harvinaista perhoslajia. Yksi lajeista on Turun silmäterä, Varsinais-Suomeen keskittynyt juurilasisiipi. Turku tulee seuraavina vuosina kasvattamaan merkittävästi uuselinympäristöjen määrää.

Suomalaiset pojat saavat yhä useammin ADHD-diagnoosin perusterveydenhuollossa

Turun yliopiston tutkimuksesta selviää, että suomalaiset lapset – erityisesti pojat – saavat yhä useammin ADHD-diagnoosin perusterveydenhuollossa. Äidin psyykkiset sairaudet, raskausajan tupakointi ja se, ettei äiti ollut parisuhteessa, olivat yhteydessä lapsen suurempaan todennäköisyyteen saada ADHD-diagnoosi.

Sekajäteastioiden tyhjennykset siirtyvät LSJH:lle kaikissa alueen kunnissa vuoteen 2030 mennessä

Noin 700 sekajätteen keräykseen käytettävää etulastattavaa sekajätesäiliötä siirtyvät LSJH:n tyhjennettäviksi ensi maaliskuussa.

Kaikki Lounais-Suomen Jätehuollon (LSJH) toimialueen kunnat siirtyvät yhtenäiseen sekajäteastioiden tyhjennysjärjestelmään. Vuoteen 2030 mennessä kaikkien asuinkiinteistöjen sekä kunnan hallinto- ja palvelutoiminnan kiinteistöjen sekajätetyhjennyksistä vastaa LSJH. Maaliskuussa alkavan ja joulukuuhun 2029 jatkuvan siirtymävaiheen aikana LSJH saa tyhjennettäväkseen yhteensä arviolta 75 000 sekajäteastiaa.

Uusien asuntolainojen takaisinmaksuaika nousee 35 vuoteen

Hallitus pyrkii esityksellään muun muassa tukemaan asuntokauppaa ja rakentamista. Esityksen mukaan uusien asuntolainojen takaisinmaksuaika saa olla enintään 35 vuotta, kun nykyisin enimmäiskesto on 30 vuotta.

Poliisi etsii Tyksin lähellä suojatietä ylittäneeseen naiseen törmännyttä autoilijaa

Lounais-Suomen poliisi selvittää Tyksin läheisyydessä eilen tapahtunutta onnettomuutta, jossa autoilija törmäsi suojatietä ylittäneeseen naiseen. Onnettomuus tapahtui Sirkkalankadun ja Lemminkäisenkadun risteyksessä torstaina 11. joulukuuta kello 8.24. Nainen käveli Lemminkäisenkadun jalkakäytävää ja ylitti Sirkkalankadun suojatietä pitkin. Autoilija ajoi Sirkkalankatua keskustan suunnasta.

Kultaranta Resort Oy ehdolla Naantalin matkailuneuvontapalvelujen toteuttajaksi

Naantali uudelleenorganisoi matkailutoiminnon ja kilpailutti osana sitä matkailuneuvonnan.

Naantalin kaupunki organisoi matkailutoimintonsa uudelleen ja on pyytänyt tarjouksia matkailuneuvontapalveluiden tuottajasta. Kaupunginhallituksen on määrä päättää asiasta 15. joulukuuta.

Vasemmistoliitto: Varhaiskasvatuksen arki tarvitsee tutut laitoshuoltajat, ei ulkoistamista

Varhaiskasvatuksen laitoshuollon ulkoistaminen poistettiin kaupunginhallituksen esityslistalta tilanteessa. Esitykselle ei olisi löytynyt poliittista enemmistöä. Päätöstä ei tehty puolesta eikä vastaan, ja asia voidaan palauttaa listalle koska tahansa.

Paraisten kulttuuripalkinto She’s Leaving Home -yhtyeelle

Vuoden kulttuuripalkinnon saaja She's Leaving Home on esiintynyt niin Suomessa kuin ulkomailla.

Paraisten kulttuuripalkinto 2025 on myönnetty She’s Leaving Home -yhtyeelle. Kulttuuripalkinnon lisäksi kaupunki jakaa kotiseutupalkinnon. Tänä vuonna palkinto myönnetään digitointityöstä.

Yhä useampi uusi ylioppilas jäi jatkokoulutuksen ulkopuolelle – myös hakematta jättäneiden osuus kasvoi

Kevään 2024 ylioppilaista 67 prosenttia jäi jatkokoulutuksen ulkopuolelle. Ilman opiskelupaikkaa jääneiden osuus kasvoi jälleen yhden prosenttiyksikön edeltävästä vuodesta.

Joulun avuntarve ennätyslukemissa – Joulupadat kaduille

Joulupadat ilmestyvät kaduille 15. joulukuuta.

Pelastusarmeijan Joulupadat ilmestyvät kaduille maanantaina 15. joulukuuta. Patoja on 38 paikkakunnalla yhteensä 164. Puolet lahjoituksista tulee edelleen käteisenä.

Jyri-Petteri Paloposki jatkaa Turun vihreiden johdossa

Turun vihreiden syyskokous valitsi torstaina 11. joulukuuta Jyri-Petteri Paloposken jatkamaan yhdistyksen puheenjohtajana vuosina 2026–27.

Urheilu

Liigalisenssi kaikille Veikkausliigaseuroille ensi kaudelle

Kaikille liigaseuroille on myönnetty liigalisenssi ensi kaudeksi.

Suomen Palloliiton UEFA- ja liigalisenssikomitea on käsitellyt Veikkausliigan liigalisenssejä ensi kauden osalta. Komitea on myöntänyt liigalisenssin jokaiselle 12 Veikkausliigaseuralle kaudelle 2026. Osaan myönnetyistä lisensseistä sisältyy talouteen liittyviä ehtoja.

Raision Loimu metsästää avausvoittoa Tutosta

Lentopallon Mestaruusliigan häntäpäähän jumittuneet Raision Loimu ja Tuto Volley kohtaavat Kerttulassa 10. joulukuuta. Kyseessä on joukkueiden toinen kohtaaminen kuluvalla kaudella. Ensimmäisen derby marraskuun puolivälissä päättyi Kupittaalla Tuto Volleyn voittoon. Raisiolaiset hakevat edelleen kauden ensimmäistä voittoaan. Kauden kahdeksasta ensimmäisestä ottelusta saldona on vain yksi piste.

Muzaci hakee jälleen uransa parasta kautta TPS-paidassa

Albijon Muzaci (vas.).

TPS on solminut 1+1-vuotisen jatkosopimuksen hyökkääjä Albijon Muzacin , 29, kanssa. Tuleva kausi on kosovolaissyntyiselle hyökkääjälle jo seitsemäs TPS:ssä.

Kuusi pelaajaa jättää TPS:n

Olli Hakanpää.

Maalivahti Olli Hakanpää , 26, ei jatka uraansa Turun Palloseurassa ensi kaudella Veikkausliigassa. Hakanpää on TPS:n oma kasvatti, joka kulki aikanaan seuran junioriputken läpi aina A-nuoriin asti. Ensikosketuksensa Suomen toiseksi korkeimman sarjatason miesten peleihin Hakanpää sai porilaisen Musan Salaman paidassa kaudella 2022. Porista ”Opan” tie toi seuraavaksi vuodeksi Paraisille, jossa hän torjui Piffenin ykkösvahtina.

Vapaaottelija Olli Santalahdelle kova puolalaisvastus

Olli Santalahti (punaiset hanskat) voitti marraskuussa Turussa Renan Martinsin.

Espoossa tapaninpäivänä järjestettävässä kamppailu-urheilutapahtuma Ice Cage 6:ssa ottelevan turkulaisen Olli Santalahden vastustajaksi on kiinnitetty puolalainen Mateusz Rybak . 29-vuotias Rybak on otellut ammattilaisurallaan 12 kertaa ja voittanut otteluistaan yhdeksän. Voitoistaan seitsemän hän on ottanut tyrmäyksellä. Hän on hävinnyt vain kerran ennen täyttä aikaa. Suomeen Rybak saapuu kolmen ottelun voittoputkessa.

Ari Nymanista Veikkausliigan Legenda

Ari Nyman.

Captain's Ball -gaalassa torstaina palkittiin myös uusi Veikkausliigan Legenda. Kunnian sai Ari Nyman .