Kevätkylvöt jatkuvat vähitellen yli viikon seisahduksen jälkeen

Pääsiäisen runsaat sateet ja sen jälkeen viilentynyt sää keskeyttivät ennätysaikaisin käynnistyneet kevättyöt. Sateet olivat kuitenkin tarpeen, sillä paikoin pellot ehtivät kuivua liikaa.
Pääsiäisen runsaat sateet ja sen jälkeen viilentynyt sää keskeyttivät ennätysaikaisin käynnistyneet kevättyöt. Sateet olivat kuitenkin tarpeen, sillä paikoin pellot ehtivät kuivua liikaa. Kuva: Sari Peltonen, ProAgria

Kevätkylvöjä päästään jatkamaan Etelä-Suomessa tällä viikolla, ja laajemmin kylvötyöt pääsevät vauhtiin vapun jälkeen. Pääsiäisen runsaat sateet ja sen jälkeen viilentynyt sää keskeyttivät ennätysaikaisin käynnistyneet kevättyöt. Sateet olivat kuitenkin tarpeen, sillä paikoin pellot ehtivät kuivua liikaa. Sade teki hyvää myös syyskasveille ja monivuotisille kasveille, kuten nurmelle ja kuminalle. Nyt odotetaan ilmojen lämpenemistä.

Kevätkylvöt alkoivat ennätyksellisen aikaisin huhtikuun puolessa välissä suotuisimmilla alueilla eteläisessä Suomessa. Orastuminen ja kasvuun lähtö on kuitenkin ollut hidasta. Kylvöjä saatiin alkuun hyvin pieneltä osin, kunnes pääsiäisen runsaat sateet keskeyttivät ne. Sateet olivat onneksi tasaisia ja tulivat hiljalleen, joten peltojen liettyminen ja kuorettuminen jäi pelättyä vähäisemmäksi.

Ennen sateita ehdittiin tehdä syysviljojen ja nurmien kevätlannoituksia sekä peltojen tasausmuokkauksia. Kylvöjä päästään jatkamaan tällä viikolla, jos sää on poutainen. Laajemmin kylvöt käynnistyvät vapun jälkeisellä viikolla, pohjoisemmissa osissa maata toukokuun puolivälissä. Lapissa pellot ovat vielä suurelta osin lumipeitteisiä. Kasvukausi on tällä hetkellä vielä noin 1–2 viikkoa edellä tavanomaisesta, mutta viileä säätyyppi hidastaa kevään etenemistä. Vähäroutaisesta talvesta huolimatta pellot ovat muokkautuneet hyvin.

Kotimaan satokauden avaavat kasvihuoneessa tuotetut mansikat, joita saataneen jo vapuksi. Tunnelimansikoiden kausi alkaa äitienpäivän tienoilla. Kotimaisia vihanneksia on saatu läpi talven kasvihuoneista. Nyt myös pelkällä luonnonvalolla kasvaneita vihanneksia on saatavilla, ja niitä myydään paikallisesti lähikaupoissa lähellä tuottajaa. Kasvihuone- ja kasvutunnelituotanto on lisääntynyt paljon Suomessa, ja se turvaa varhaistuotantokautta.

Avomaan tuotantoa viivästyttävät nyt viileä jakso ja yöpakkaset. Varhaisperunan istutus aloitettiin jo maaliskuun alussa Varsinais-Suomen saaristoalueella, mutta pääosin istutuksia tehtiin huhtikuun toisella viikolla. Viilentynyt sää ja kylmät yöt ovat hidastaneet perunan kehitystä, mutta toiveissa on saada ensimmäisiä uusia perunoita tarjolle koulujen päättäjäisiin.

Syysviljojen ja -öljykasvien talvehtiminen näyttää onnistuneen pääosin hyvin eri puolilla Suomea. Kasvu lähti käyntiin huhtikuun lämpöaallossa, mutta viime viikon yöpakkaset ovat pysäyttäneet kasvun, ja huolena on kasvustojen vaurioituminen ja harventuminen. Syyskylvöisten kasvien osuus Suomen kokonaisviljelyalasta on varsin pieni, noin viisi prosenttia. Syyvehnän kylvöala viime syksynä oli 71 700 hehtaaria, rukiin 23 700 hehtaaria ja syysöljykasvien 6 700 hehtaaria.

Yleisesti kaikki ajoissa ja hyvissä olosuhteissa viime syksynä kylvetyt syysviljat ovat talvehtineet hyvin. Myöhään kylvetyt syysviljat ja märät painanteet ovat talvehtineet heikoiten, samoin paikoitellen suorakylvetyt kasvustot. Rukiissa ja syysvehnässä on havaittu talvituhoja 15 prosentilla alasta Pohjanmaalla ja paikoin Uudellamaalla, mutta muualla talvehtiminen näyttää paremmalta. Sen sijaan syysöljykasveilla eli syysrypsillä ja -rapsilla talvituhoja on havaittu enemmän, niin aivan etelässä kuin pohjoisemmilla viljelyalueilla. Noin 10–30 prosenttia syysöljykasvialasta on tuhoutunut, Pohjanmaalla jopa 50–70 prosenttia alasta.

Kuminat ovat talvehtineet hyvin ja talvituhoja on havaittu vain vähän. Myös nurmet ovat selvinneet varsin hyvin talvesta ja lähteneet hyvin kasvuun.

Viljelysuunnitelmissa sokerijuurikas näyttää nostavan suosiotaan edelleen, ja sen viljelyala kasvaa etenkin Satakunnassa ja Pohjanmaalla arviolta kymmenen prosenttia edelliseen vuoteen nähden. Sokerijuurikas on pärjännyt viime vuosien oikullisissa sääolosuhteissa ja alkukesien kuivuudessa hyvin. Lisäksi parin viime vuoden pitkät, lämpimät syksyt ovat siivittäneet juurikkaan kasvua ja nostaneet hehtaarisatoja, mikä on parantanut viljelyn kannattavuutta ja lisännyt siksi viljelykiinnostusta.

Myös kevätrypsin, herneen ja kauran viljelyalat ovat paikoitellen nousemassa, kevätrypsin etenkin Pohjanmaalla. Sen sijaan härkäpavun ja rehuohran viljelyalat ovat yleisesti laskussa. Luonnonhoito- ja viherlannoitusnurmia perustetaan jonkin verran viime vuotta enemmän. Viljelymuutokset ovat kuitenkin suhteellisen pieniä, ja valtaosin viljelyalat säilyvät ennallaan edelliseen vuoteen nähden.

Etelä-Suomessa kylvettiin hernettä jo huhtikuun alussa. Kylmät säät jarruttavat kuitenkin nyt sekä yksi- että monivuotisten kasvustojen kehittymistä. Kylvöjä ja istutuksia on suojattu harsoilla yöpakkasilta. Etelä-Suomessa herukoiden ja vadelman lehtisilmut ovat avautuneet, mutta kukkanuput eivät vielä. Vaikka joitain talvituhoja on näkynyt mansikkakasvustoissa, talvehtimisen onnistumista ei vielä voida arvioida varmasti

Sään lämmetessä on odotettavissa, että kylvöt ja istutukset pääsevät kunnolla vauhtiin vasta vapun jälkeen ja jatkuvat pitkälle alkukesään. Pelloille on jo istutettu salaattia. Maantieteellisiä eroja on paljon, ja pellot lämpenevät eri vauhtia, mikä pidentää kylvö- ja istutuskautta.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Tietokirjailijapalkinto Rauno Lahtiselle

Rauno Lahtinen.

Vuoden tietokirjailijapalkinnon saivat Hannu Itkonen , Laura Juntunen , Sami Karjalainen , Rauno Lahtinen ja Eveliina Talvitie . Palkinnot jaettiin nyt 25. kertaa.

Borrelioositapauksia ennätysmäärä tänä vuonna

Borrelioositapausten määrä on noussut tänä vuonna. Punkkikausi voi jatkua jopa marraskuulle asti, joten punkkeja vastaan suojautuminen kannattaa muistaa myös syksyllä.

Konsulttiyhtiö: Liiga voi saada eron SHL:ään kiinni uudella mediasopimuksella

TPS:n liiketoiminnan kulut per piste ovat 150 000 euroa ja henkilöstökulut per piste 77 100 euroa.

Konsulttiyhtiö EY:n tuore analyysi SM-liigaseurojen taloudellisesta tilanteesta kaudelta 2024–25 osoittaa, että liigaseurojen yhteenlaskettu liikevaihto nousi ennätykselliseen 191,7 miljoonaan euroon, missä on kasvua 11 prosenttia edellisvuodesta. Kasvu ei kuitenkaan tullut jääkiekosta, vaan pääosin oheis- ja muusta liiketoiminnasta. Liigakarsinnat olivat tuottoisia liigalle ja toivat yli miljoonaa euroa lisää rahaa kiekkobisnekseen. Taloudellisessa tarkastelussa kauden tehokkaimpia olivat kauden finalistit Saipa ja Kalpa, jotka tekivät hyvän tuloksen pienellä budjetilla.

Uusi tutkimus paljastaa poikkeavuuksia aivojen dopamiini- ja opioidijärjestelmässä autismikirjon häiriössä

Tutkimuksessa selvitettiin tiettyjen dopamiinireseptorien ja opioidireseptorien toimintaa autismikirjon häiriötä sairastavilla aikuisilla miehillä. Aivojen toimintaa tutkittiin PET-kuvauksella. Tutkimukseen osallistui 16 autismikirjon häiriötä sairastavaa aikuista ja 24 verrokkihenkilöä.

Analogisia valokuvia ja kollaaseja suurikokoisilla käsinvärjätyillä kodintekstiileillä

Juliana Irene Smith, KillJoy2.

Juliana Irene Smithin näyttely Scaredy Cat – Boo! on esillä Valokuvakeskus Perissä 31.10.–30.11.

Ville Valkonen johtamaan velkajarru-työryhmää

Eduskuntaryhmät ovat nimenneet finanssipoliittisen parlamentaarisen työryhmän eli niin sanotun velkajarru-työryhmän. Työryhmän puheenjohtajaksi on valittu varsinaissuomalainen kansanedustaja Ville Valkonen (kok.) ja varapuheenjohtajaksi Joona Räsänen (sd.). Työ käynnistyy 4. marraskuuta.

Viemäri- ja vesijohtotyö kaventaa ajorataa Vähäheikkiläntiellä vuoden loppuun asti

Vähäheikkiläntien ja Rykmentintien risteyksessä tehdään viemäri- ja vesijohtotyötä 27.10.–31.12. Ajorata on kavennettu risteysalueella ja aiheuttaa haittaa kaikissa ajosuunnissa. Nopeusrajoituksena on 30 km/h.

Naapurimaat kiinnostivat kesällä suomalaismatkailijoita, risteilyjen suosio kasvoi

Suomalaiset tekivät touko–elokuussa ulkomaille kaikkiaan noin 2,8 miljoonaa lomamatkaa, mikä on hieman vähemmän kuin edelliskesänä. Naapurimaat kiinnostivat suomalaismatkailijoita kesällä eniten, kun taas Etelä-Euroopan suosio laski.

Turun seutu Suomen kansainvälisin start up -ekosysteemi

Vesa Palander.

Turun seudun start up -ekosysteemi on selvässä kasvussa, selviää vuoden 2025 startup-selvityksestä. Yrittäjät kokevat toimintaympäristön aiempaa myönteisemmäksi, ja alue houkuttelee yhä enemmän kansainvälisiä osaajia. Uudet avaukset, kuten start up -hubi ja sinisen talouden ohjelmat, vauhdittavat kehitystä kohti Suomen dynaamisinta kasvualuetta.

Väitös: Suomi voi säästää miljardi euroa vuodessa suhtautumalla henkilöstön hyvinvointiin investointina

Suomen terveydenhuolto on suurten haasteiden edessä: ikääntyvä väestö, vähenevä työikäinen väestö, lisääntyvät pitkäaikaissairaudet ja kustannusten nousu kuormittavat sekä yksilöitä että kansantaloutta. Åbo Akademin uusi väitöskirja osoittaa, että ratkaisu on henkilöstön terveyden johtamisessa – ei kustannuksena, vaan investointina.

Naantalin Teatterissa ensi-illassa Yksinen-näytelmä

Topi Kanerva, Teija Söderholm ja Unna Äkäslompolo.

Naantalin Teatterin lavan valloittaa Laura Ruohosen näytelmä Yksinen , joka saa ensi-iltansa 15. marraskuuta. Teoksen ohjaa Katariina Salonen . Rooleissa nähdään Teija Söderholm , Unna Äkäslompolo ja Topi Kanerva . Yksinen on samanaikaisesti karu, kaunis ja humoristinenkin tutkielma ihmisistä, jotka joutuvat kohtaamaan itsensä ja toisensa ilman yhteyttä ulkomaailmaan.

Eurojackpotin potti kohoaa noin 24 miljoonaan euroon

Eurojackpotin perjantai-illan arvonnassa ei löytynyt täysosumia. Tiistain Eurojackpotin potti kohoaa noin 24 miljoonaan euroon.

Sinulle on postia

Posti ja Tori.fi julkaisivat pari viikkoa sitten tiedotteen kuvineen Postin jakelukeskuksesta, jonka täyttävät mitä mielikuvituksellisimmat tee se itse -kierrätyspakettien viritykset. Halki Suomen ja Euroopankin kuljetetaan nyt muovipussi- ja teippimyttyjä sekä sipsipurkeissa puseroita.

Kotimaisen kuminan, korianterin ja öljyhampun viljelymäärää ja laatua nostetaan uudessa hankkeessa

Korianteria viedään ulkomaille.

Pyhäjärvi-instituutin Kumina ja kaverit -hanke on saanut myönteisen rahoituspäätöksen. Hanke jatkuu vuoden 2027 loppuun saakka ja sen hankealue on Uusimaa, Etelä-Pohjanmaan, Kanta-Häme, Päijät-Häme, Pohjanmaa ja Keski-Pohjanmaa.

Yrttiaho: Ammattiopetusta uhkaavat leikkaukset tulee torjua Turun budjettineuvotteluissa

Turun kaupungin ensi vuoden budjetti uhkaa leikata ammattiopetuksesta peräti 1,5 miljoonaa euroa. Muutaman vuoden aikana ammattiopetuksesta leikattaisiin peräti 4,5 miljoonaa euroa. Tavoite on muuttaa Turun ammatti-instituutin toiminta yhtiömuotoiseksi. Esitykset sisältyvät kansliapäällikön budjettiesitykseen, jonka pohjalta päättäjät nyt neuvottelevat.

Kuivuus karkottaa sokeritoukat

Sokeritoukat eivät ole vaarallisia, mutta runsas esiintymä voi kieliä kotona piilevästä kosteusvauriosta.

Sokeritoukat ovat yleinen riesa erityisesti kylpyhuoneissa ja muissa kosteissa tiloissa. Vaikka ne eivät ole vaarallisia, voi runsas esiintymä kieliä kotona piilevästä kosteusvauriosta. Usein sokeritoukista kuitenkin pääsee eroon systemaattisella siivouksella.

Työministeri vieraili Salossa ja Paimiossa

Työministeri Matias Marttinen (kok.) vieraili perjantaina 24. lokakuuta Salossa ja Paimiossa tutustumassa alueen työllisyystilanteeseen, elinvoimaan ja ajankohtaisiin kehityshankkeisiin. Vierailun aikana keskusteltiin myös Suomen kansainvälisistä yhteyksistä sekä mahdollisuuksista laajentaa alueellista junaliikennettä Varsinais-Suomeen. Lisäksi ministeri kuuli alueen yritysten huolia ja nostoja kasvun pullonkauloihin.

Myllyyn uusia ravintoloita ja etnisiä makuja

Kauppakeskus Myllyyn tuleva Moi ! Poke -ravintola avautuu Myllyntorin laidalle.

Myllyn kauppakeskuksen ruoka- ja juomatarjonta laajenee. Poke bowl -annoksista tunnettu Moi ! Poke avaa loppuvuoden aikana uuden ravintolan Myllyntorin laidalle. Finnkinon naapuriin tulee Moi ! Aasia -ruokakauppa. Ensi vuoden alussa Finnkinon päätyyn avautuu myös Fazer Café Mylly.

Urheilu

Konsulttiyhtiö: Liiga voi saada eron SHL:ään kiinni uudella mediasopimuksella

TPS:n liiketoiminnan kulut per piste ovat 150 000 euroa ja henkilöstökulut per piste 77 100 euroa.

Konsulttiyhtiö EY:n tuore analyysi SM-liigaseurojen taloudellisesta tilanteesta kaudelta 2024–25 osoittaa, että liigaseurojen yhteenlaskettu liikevaihto nousi ennätykselliseen 191,7 miljoonaan euroon, missä on kasvua 11 prosenttia edellisvuodesta. Kasvu ei kuitenkaan tullut jääkiekosta, vaan pääosin oheis- ja muusta liiketoiminnasta. Liigakarsinnat olivat tuottoisia liigalle ja toivat yli miljoonaa euroa lisää rahaa kiekkobisnekseen. Taloudellisessa tarkastelussa kauden tehokkaimpia olivat kauden finalistit Saipa ja Kalpa, jotka tekivät hyvän tuloksen pienellä budjetilla.

Alkanut kausi odotetun hankala TPS:lle ja FBC Turulle

TPS:lle ja FBC Turulle kauden alku miesten F-liigassa on ollut haastava. Kuva on tammikuulta.

Miesten F-liigan ensimmäiset kierrokset eivät ole turkulaisin tarjonneet juurikaan ilonaiheita. Otanta ei ole suuren suuri, mutta muutaman pelin jälkeen näyttää siltä, että sekin on mahdollista, ettei miesten pudotuspeleissä nähdä kuluvalla kaudella yhtäkään turkulaisjoukkuetta.

Puukkokatsomo: Salibandyn tuttu mitalinelikko

Salibandyn kansainväliseen kalenteriin on puuhattu hyvän tovin ajan puuhattu merkittävää muutosta. Tosin syy on jäänyt hieman epäselväksi.

Otteluanalyysi: TPS tyrmäsi KTP:n ja tarrasi kiinni liigapaikkaan

Maalivahti Dan Lauri piti KTP:n nollissa.

Harva uskoi tällaiseen tulokseen etukäteen. TPS tuli ja löi altavastaajana liigajoukkue KTP:n 3-0 taistelussa paikasta jalkapalloilun Veikkausliigaan. Kaksiosaisen liigakarsinnan toinen osa pelataan sunnuntaina Kotkassa. Yhteistulos ratkaisee kumpi pelaa ensi kaudella Veikkausliigassa – nykyinen liigajoukkue KTP vai Ykkösliigan kakkonen TPS.

Otteluanalyysi: Inter punnersi voiton vajaamiehisestä Gnistanista

Dimitri Legbo oli jälleen tehokas.

Inter nousi jalkapalloilun Veikkausliigassa pisteen päähän sarjakärki Kuopion Palloseurasta voittamalla Gnistanin maalein 2-1 Kupittaalla. Neljä joukkuetta – KuPS, Inter, SJK ja Ilves – on neljän pisteen sisällä, kun jäljellä on neljä ottelukierrosta. Nämä joukkueet ratkaisevat mestaruuden kohtalon Inter kohtaa vielä HJK:n ja KuPS:n vieraskentällä sekä SJK:n ja Ilveksen Kupittaalla.

TPS:n Ilona Heinonen pikkuhelmareiden mukana Ruotsiin

Ilona Heinonen kuuluu maajoukkueen kalustoon.

Suomen alle 19-vuotiaiden naisten maajoukkue pelaa 23. ja 27. lokakuuta harjoitusottelut Ruotsia vastaan. Ne ovat Suomelle viimeiset harjoituspelit ennen marraskuussa pelattavaa EM-karsintaturnausta, jossa Suomi kohtaa Ranskan, Walesin ja Turkin. Ruotsi-maaotteluissa Suomen joukkueessa pelaa myös TPS:n Ilona Heinonen .